Paulownia puszysta - czym charakteryzuje się to drzewko

Paulownia puszysta - skąd pochodzi znane drzewko szczęścia

Paulownia puszysta - Paulownia tomentosa, znana jest również jako paulownia cesarska i paulownia chińska, przez wzgląd na swoje pochodzenie. Czasami bywa również nazywana paulownią niebieską, ze względu na kolor kwiatów. Zobaczmy jednak, skąd pochodzą te cesarskie drzewka.

Zacznijmy od tego, że paulownia puszysta zaliczana jest do rodziny paulowniowatych - Paulowniaceae, która swoją drogą została wyodrębniona z rodziny trędownikowatych - Scrophulariaceae. Warto wiedzieć, że do tej rodziny zalicza się dwa lub trzy rodzaje, w zależności od ujęcia systematycznego, a w nich możemy doszukać się 8 gatunków roślin.

Rośliny te naturalnie występują we wschodniej części Azji. Warto zaznaczyć, że do paulowniowatych zaliczane są nie tylko drzewa, ale również i zdrewniałe pnącza, które charakteryzują się bardzo okazałym kwitnieniem. Samą paulownię cesarską naturalnie możemy spotkać na obszarach Chin, skąd właśnie pochodzi.

Paulownia cesarska - opis drzewka

Zanim przejdziemy do tego, jak uprawia się to cesrskie drzewo, powinniśmy dowiedzieć się, kiedy kwitnie, jakie owoce wydaje, a także, co jest charakterystyczne dla tego gatunku. Zacznijmy więc od tego, że paulownia niebieska - Paulownia tomentosa, to duże drzewo, które w warunkach naturalnych może osiągnąć nawet do 20 m wysokości, choć w uprawie w Polsce, wysokość sięga około 10-15 m.

Paulownia niebieska może być również uprawiana w formie krzewu, natomiast musimy brać pod uwagę, że ten krzew będzie bardzo okazały, ze względu na szeroką koronę, która może osiągnąć nawet do 10 m szerokości. Dlatego też, jeśli chcemy prowadzić taki sposób uprawy, powinniśmy zapewnić tyle miejsca, by krzew mógł się swobodnie rozwijać.

Zdecydowanie najważniejszym elementem jest bardzo okazałe kwitnienie. Paulownia puszysta kwitnie bardzo okazale, a pojedyncze kwiaty są rurkowate, duże i fioletowo-niebieskie. Rośliny te kwitną w okresie IV i V. Warto wspomnieć także o tym, że pojedyncze kwiaty zebrane są w wyprostowane grona. Liście roślin są ciemnozielone, duże i szerokojajowate z sercowatą nasadą. Z kolei owocami paulowni są zdrewniałe i duże torebki, w których znajdują się drobne nasiona.

Paulownia tomentosa - co powinniśmy wiedzieć o uprawie

Paulownia chińska - jakie ma wymagania

Bez względu na to, czy decydujemy się na uprawę jabłoni 'Gloster', surmii bignoniowych 'Nana', czy właśnie paulowni puszystych, konieczne jest zapoznanie się z tym, jakie wymagania ma ta roślina. Bez tych informacji nasza surmia bignoniowa 'Nana', paulownia niebieska, czy jabłoń 'Gloster', nie będzie rozwijała się prawidłowo.

Co więcej, powinniśmy pamiętać także o tym, że jeśli nie zapewnimy odpowiedniego podłoża i stopnia nasłonecznienia roślinom, wtedy mogą pojawić się bardzo groźne choroby, które powodowane są przez nadmiar lub niedobór wilgoci, brak składników pokarmowych w glebie, czy zły stopień nasłonecznienia. Takie choroby są bardzo zauważalne na zdjęciach paulowni, które są szeroko dostępne na stronach internetowych, ale tego typu zdjęcia możemy również znaleźć w książkach o tematyce ogrodniczej.

Fioletowe kwiaty paulowni puszystej
Paulownia puszysta krok po kroku, czyli opis gatunku, sadzenie, wymagania, pielęgnacja i uprawa krok po kroku

Dlatego też, jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie znalazła się paulownia puszysta, musimy wiedzieć, że najlepiej czuje się ona na umiarkowanie wilgotnych podłożach. Jeśli chodzi natomiast o odczyn i rodzaj gleby, nie ma tu różnicy, ponieważ jest rośliną tolerancyjną. Musimy jednak pamiętać o tym, by sadzonki posadzone były w ciepłym, osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym miejscu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie paulowni.

Chińskie drzewka szczęścia - co musimy wiedzieć o uprawie cesarskich paulowni

Kiedy wiemy już, jakie wymagania mają ten szybko rosnący gatunek drzewka szczęścia, pora dowiedzieć się, jakie zabiegi pielęgnacyjne będą potrzebne, by rozwijał się ono prawidłowo. W pierwszej kolejności powinniśmy wspomnieć o podlewaniu, które wykonuje się zaraz po posadzeniu sadzonek. Kolejne podlewania nie muszą być obfite, natomiast warto zapewnić wilgotność gleby, szczególnie w suche i upalne dni.

Dodatkowo nie możemy także zapominać, że młode rośliny, które nie mają dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, mogą przemarzać, dlatego też na zimę powinniśmy okryć bryłę korzeniową korą sosnową, a koronę rośliny zabezpieczyć agrowłókniną, przez co pąki kwiatowe nie przemarzną.

Pamiętajmy również o corocznym wiosennym przycinaniu drzewek, w trakcie którego usuwa się odrosty, które pojawiły się na powierzchni gleby. Dodatkowo usuwamy w tym czasie uszkodzone, połamane, czy porażone chorobami gałęzie. Warto wspomnieć także o rozmnażaniu paulowni puszystej. Paulownia puszysta - Paulownia tomentosa, to drzewo, które może być rozmnażane przez sadzonki korzeniowe, ale również przez nasiona.

Szybko rosnące drzewko szczęścia - gdzie kupić sadzonki i jakie mają one zastosowanie

Jeśli zastanawiamy się nad kupnem sadzonek paulowni puszystej - Paulownia tomentosa, a nie mamy pewności, czy jest to odpowiednie dla nas drzewo, wystarczy jedynie zobaczyć zdjęcia i z pewnością będziemy zachwyceni tym gatunkiem rośliny, które będzie ozdobą naszego ogrodu przydomowego.

Jeśli chodzi natomiast o sam zakup i cenę sadzonek, musimy wiedzieć, że cena zależy od kilku czynników, przez co w różnych miejscach może być ona inna. Cena zależy od tego, jaka jest wielkość rośliny, ale również czy zdecydujemy się na zakup drzewka szczęścia stacjonarnie, czy online przez internet. Z reguły jednak cena za sadzonkę wynosi około 25 zł.

Kiedy decydujemy się na zakup sadzonek w sklepach stacjonarnych, pamiętajmy o tym, by dokładnie skontrolować to, w jakiej kondycji jest roślina. Warto również, oczywiście, jeżeli jest taka możliwość, sprawdzić stan bryły korzeniowej. Nie zapominajmy także o tym, by sprawdzić wszystkie części rośliny pod względem występowania chorób i szkodników.

ikona podziel się Przekaż dalej