Paulownia 'Shan Tong' - opis rośliny

Paulownia 'Shan Tong' to roślina, która zalicza się do rodziny paulowniowatych - Paulowniaceae, choć jeszcze do XX wieku zaliczano ją do rodziny trędownikowatych - Scrophulariaceae. Do rodziny paulowniowatych zalicza się 8 gatunków roślin, które w zależności od ujęcia systematycznego pogrupowane są w dwóch lub trzech rodzajach.

Paulownie to rośliny, które pochodzą z obszarów wschodniej Azji, a dokładniej z Chin. Zobaczmy jednak opis drzewa, które nazywane jest również jako oxytree, czyli drzewo tlenowe. Zacznijmy więc od tego, że ta odmiana charakteryzuje się szybkim wzrostem tak jak i inne paulownie. Już w ciągu 8 lat może dorosnąć nawet do 8-12 m wysokości.

Paulownia 'Shan Tong' cechuje się prostym pieniem, gładką korą i dużą wysokością, ponieważ przy dobrych warunkach uprawy może ona dorastać nawet do 20 m wysokości. Warto też wspomnieć o tym, że roślina wytwarza duże i zielone liście, które doskonale kontrastują z fioletowymi kwiatami, które pojawiają się z reguły w okolicy IV-V. Owocem paulowni jest torebka, w której znajdują się nasiona.

Paulownia 'Shan Tong' - jak wygląda uprawa oxytree i jakie ma wymagania to drzewo

Bez względu na to, czy interesujemy się uprawą jabłoni ozdobnych, katalpy na pniu, dębów błotnych, paulowni puszystej, czy też paulowni 'Shan Tong', w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z wymaganiami danego gatunku i odmiany rośliny. Tylko wtedy będziemy w stanie zadbać o to, by ta katalpa na pniu, jabłoń ozdobna, dąb błotny, paulownia puszysta, czy też paulownia 'Shan Tong' rozwijała się prawidłowo. Zobaczmy więc, co powinniśmy wiedzieć o uprawie paulowni 'Shan Tong'.

Jeśli chcemy kupić sadzonki paulowni 'Shan Tong', powinniśmy wiedzieć, że drzewo to najlepiej będzie się czuło na nasłonecznionym i ciepłym stanowisku, które będzie dodatkowo osłonięte od wiatru. Ponadto warto wiedzieć, że paulownie zdecydowanie lepiej rozwijają się na glebach bogatych w składniki pokarmowe. Nie możemy zapominać o tym, że paulownia charakteryzuje się palowym systemem korzeniowym, który sięga nawet do 9 m długości, przez co konieczne będzie posadzenie jej na glebach głębokich.

Jeśli chodzi o samą uprawę i pielęgnację, musimy wiedzieć, że nie jest to roślina wymagająca i nie wymaga ona również szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Musimy jednak pamiętać o tym, że zaraz po posadzeniu musimy podlać sadzonkę. Podlewanie jest istotne także w pierwszym roku uprawy, szczególnie w okresach suszy i dużych upałów. Z biegiem czasu roślina wytworzy jednak taki system korzeniowy, który bez problemu będzie w stanie zasięgnąć wód z gleby, przez co podlewanie nie będzie konieczne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o odmianach i uprawie paulowni.

Paulownia 'Shan Tong' w okresie kwitnienia, a także opis, opinie, wymagania, uprawa, pielęgnacja oraz stanowisko i właściwości rośliny
Paulowania 'Shan Tong' do ogrodu, czyli opis, wymagania odmiany, uprawa oraz pielęgnacja w ogrodzie

W pierwszych latach uprawy musimy jeszcze pamiętać o tym, że te drzewa ozdobne warto nawozić. Pierwszy nawóz w postaci torfu lub kompostu należy zastosować jeszcze przed sadzeniem. Później możemy stosować nawozy mineralne, które dodadzą naszej roślinie odpowiednich składników pokarmowych.

Oxytree - zastosowanie i cena rośliny

Paulownia 'Shan Tong' to piękne drzewo, które dostępne jest w wielu sklepach ogrodniczych. Cieszy się ono bardzo dobrą opinią ze względu na swój wygląd. I właśnie przez wzgląd na opinie jest ono tak bardzo popularne. Jednak zanim w naszym ogrodzie znajdzie się sadzonka lub nasiona drzewa, musimy je zakupić.

Cena za roślinę może być różna, w zależności od tego, jak duża będzie sadzonka, ale także od tego, w jakim miejscu chcemy ją zakupić. Warto pamiętać, że wielokrotnie w sklepach internetowych możemy kupić tańsze rośliny, natomiast nie możemy wtedy skontrolować tego, w jakiej są one kondycji. Z reguły jednak cena za około 40-50-centymetrową sadzonkę wynosi 45-50 zł, natomiast za 200 sztuk nasion zapłacimy około 20 zł.

Paulownia 'Shan Tong' to doskonałe drzewo dla każdego. Przyciąga ona tak wiele osób ze względu na bardzo dobre opinie, ale także ze względu na to, że ma ona bardzo niewielkie wymagania pod względem uprawy. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie każdy ma czas na to, by spędzać całe dnie w swoim ogrodzie na pielęgnacji drzew i krzewów.

Jeśli więc poszukujemy drzewa do swojego ogrodu, paulownia 'Shan Tong' będzie idealnym rozwiązaniem. Jest ona nie tylko ozdobna ze swoich dużych liści w kolorze ciemnozielonym, ale przede wszystkim ze swoich dzwonkowatych kwiatów o barwie delikatnego fioletu. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to roślina, która osiąga dość dużą szerokość i wysokość, dlatego też powinniśmy zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny