Pejotl (Jazgrza Williamsa) – uprawa, pielęgnacja, podlewanie, wymagania
W ostatnim czasie można zauważyć rosnącą popularność wszelkiej maści sukulentów. Wśród nich ciekawym okazem jest oczywiście Jazgrza Williamsa, zwana potocznie pejlotem. Interesująca roślina świetnie zaprezentuje się w doniczce z innymi sukulentami. Jej dodatkową zaletą, są minimalne wymagania uprawowe, dlatego roślina może stać się świetnym towarzyszem dla osób mających problem z regularnym podlewaniem kwiatów.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł o sukulentach.
Pejotl - charakterystyka
Pejotl (Lophophora williamsii) to sukulent zwany również jazgrzą Williamsa lub jeżowcem Williamsa. Roślina zalicza się do rodziny kaktusowatych. Rzeczywiście naturalnym obszarem występowania są pustynie oraz półpustynie rozciągające się między innymi w Meksyku oraz Teksasie. Okazuje się, że jedne z najstarszych okazów odkryto w Rio Grande w Teksasie, a ich rok pochodzenia szacowany jest nawet na 3780 r. p.n.e. W Polsce jako roślina uprawiana w doniczce nie jest uznawana za najnowszy okaz. Ponieważ swoją popularność pejotl zdobył już w okresie międzywojennym.
W porównaniu do innych kaktusów ten sukulent nie posiada kolców. Łodyga dorasta nawet do 20 cm wysokości. Przypomina ona kulisty, nieco spłaszczony kształt, z charakterystycznym dla siebie żebrowym podziałem. Im okazy są starsze, tym ich powierzchnia jest bardziej podzielona. W miejscu kolców pojawiają się puchate kuleczki o jasnym zabarwieniu. Sukulent wyróżnia się białoróżowymi, niedużymi kwiatami wyposażonymi tylko w jeden słupek oraz liczne pręciki. Po przekwitnięciu pojawiają się różowe jagody o wielkości do 2 cm. Ciekawostką jest to, iż owoce są jadalne i całkiem smaczne. Po okresie ok. 1,5 miesiąca, kiedy owoc dojrzeje, jego nasiona są już gotowe do zbioru.
Jazgrza Williamsa w doniczce
Pejotl jest sukulentem, który nie wymaga większej uwagi oraz specjalnych warunków uprawowych. Na pewno roślina idealnie sprawdzi się w domach cierpliwych hodowców, ponieważ kaktus wyróżnia się bardzo powolnym wzrostem. Jeżeli chodzi o podłoże, to powinno ono być przede wszystkim przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się specjalne podłoże do kaktusów. Nie mając do dyspozycji gotowego produktu, możemy wymieszać drobny żwirek z piaskiem oraz uniwersalną ziemią.
Oczywiście Jazgrza Williamsa najlepiej będzie czuć się na stanowisku słonecznym. Jednak kaktus poradzi sobie również na parapecie znajdującym się w półcieniu. Teoretycznie sukulent może być przez cały rok wystawiony na działanie temperatury pokojowej. Jeżeli jednak zależy nam na zachowaniu jego naturalnego rytmu, warto zimą przenieść okaz do chłodniejszego, ale jednocześnie jasnego pomieszczenia. Temperatura w okresie zimowym powinna wynosić ok. 10 stopni Celsjusza.
Sukulent - pielęgnacja i podlewanie
Pielęgnacja sukulentu również nie zalicza się do trudnych zadań. Najważniejszym zabiegiem jest oczywiście podlewanie, które wcale nie musi być takie częste. Najlepiej jest doprowadzić do tego, by ziemia całkowicie przeschła. W okresie zimowym roślina nie potrzebuje już praktycznie wcale nawadniania. Jeżeli podlewanie będzie zbyt intensywne, bardzo szybko zauważymy to po samej roślinie. Ponieważ jego pokrój nie tylko zacznie się dość mocno deformować, ale również zauważalne będą pęknięcia na jego powierzchni.
Zebrane nasiona mogą posłużyć do rozmnażania. Jednak taki proces może okazać się zbyt długotrwały i często zakończony mizernym rezultatem. Chociaż nasiona przeznaczone do pojawienia się nowych sadzonek, mogą być dość satysfakcjonującym rozwiązaniem dla bardziej zaawansowanych hodowców. Zdecydowanie lepiej będzie, jeżeli uzyskamy szczepek rośliny matecznej. Tutaj także mogą pojawić się niepowodzenia, ale przynajmniej wzrost rośliny jest bardziej widoczny. Pielęgnacja rośliny, choć wcale nie jest wymagająca, to jednak zalicza się do długotrwałych okresów. Szczególnie jeżeli będzie nam zależało na pojawieniu się kwiatów. Niestety sukulenty zakwitają po kilkunastu lub nawet po kilkudziesięciu latach. Okres oczekiwania na kwiaty pejotla w naturalnych warunkach wynosi nawet 30 lat.