Peklowanie karkówki krok po kroku - zrób to sam - szybko i łatwo!
Zastanawiasz się, jak smakuje peklowana pieczona karkówka wieprzowa? Od wieków stosowano peklowanie jako sposób konserwowania mięsa. Dzięki temu mięso staje się smaczniejsze i nabiera różowego koloru. Gotowana czy upieczona karkówka po wcześniejszym peklowaniu ma niepowtarzalny smak. Peklowanie nie jest trudne i warto je wykonywać w domu, aby cieszyć się niepowtarzalnym smakiem karkówki peklowanej na mokro. Doradzimy, jak samodzielnie zapeklować karkówkę do pieczenia i do gotowania. Pokażemy, jak szybko i łatwo zrobić zalewę do peklowania, aby uzyskać wspaniałą samodzielnie wykonaną wędlinę na kanapki.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat peklowania mięsa.
Peklowanie karkówki
Na czym polega peklowanie?
Peklowanie to proces znany od wieków mający na celu konserwowanie mięsa w soli. Peklowanie poprawia smak mięsa i nadaje mu różowy kolor. Proces ten przygotowuje mięso do pieczenia w piekarniku lub gotowania.
Czy warto peklować mięso samemu? Oczywiście tak. Przygotowując samodzielnie mięso w ten sposób, unikamy różnych składników dodawanych przez producentów. Samodzielnie peklowana pieczona karkówka wieprzowa smakuje zupełnie inaczej niż ta kupiona w sklepie. Ponadto peklowanie karkówki nie jest procesem trudnym.
Zastanawiasz się, jak zapeklować karkówkę do pieczenia czy do gotowania? Potrzebne będzie tylko odpowiednie naczynie i zalewa do peklowania. Mamy do wyboru dwa sposoby peklowania: peklowanie na sucho i peklowanie na mokro. W obu przypadkach używamy soli peklującej. Peklowanie na sucho polega na nacieraniu mięsa przy użyciu soli peklującej i przypraw, natomiast peklowanie na mokro wymaga moczenia mięsa w zalewie.
Do peklowania karkówki potrzebne będzie naczynie kamionkowe lub szklane dopasowane do ilości mięsa. Mięso powinno przylegać ściśle do ścianek naczynia, zaś karkówka peklowana na mokro nie może pływać w zalewie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o peklowaniu szynki krok po kroku?
Zalewa do peklowania na mokro
Niegdyś peklowano mięso w soli kuchennej. Obecnie używa się soli peklującej, która stanowi mieszankę soli kuchennej i saletry. Saletra sprawia, że karkówka peklowana na mokro nabiera różowego koloru. Ponadto saletra skutecznie hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii laseczki jadu kiełbasianego i drobnoustrojów gnilnych.
Prócz solanki zalewa do peklowania zawiera również przyprawy, jak na przykład: liść laurowy, pieprz czarny, ziele angielskie, kolendra, majeranek i goździki lub inne według gustu i smaku. Warto pamiętać, aby przypraw nie stosować zbyt dużo, gdyż mięso może nabrać zbyt intensywnego smaku.
Aby zrobić zalewę do peklowania 1kg mięsa przygotuj następujące składniki:
- pół litra wody,
- 30-40 g soli kuchennej (2-2,4 łyżki) ,
- 2 g saletry (czubek noża),
- 5 g przypraw.
Saletra nie jest niezbędna. Stosuje się ją, gdy chcemy przechowywać mięso w solance dłużej niż 5 dni. Niekiedy do solanki dodaje się również cukier, który sprawia, że smak peklowanej karkówki jest łagodniejszy.
Aby wykonać zalewę do peklowania, rozpuść w wodzie saletrę i sól, dodaj przyprawy, całość zagotuj. Po ostudzeniu zalewa nadaje się do peklowania karkówki.
Obecnie saletra nie jest łatwo dostępna w sklepach. Jeśli karkówka będzie peklowana na mokro przez 4-5 dni, można saletry nie dodawać. Jest ona konieczna przy długo dojrzewających wędlinach. W handlu można jednak zakupić gotową sól peklującą. W jej przypadku stosujemy proporcje podane przez producenta. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mięsach i wędlinach.
Jak zapeklować karkówkę do pieczenia lub gotowania?
Peklowanie na sucho
Do peklowania karkówki na sucho potrzebne będą te same składniki, co do wykonania zalewy, lecz bez wody. Sól, saletrę i zmielone przyprawy łączymy i nacieramy nimi mięso bardzo dokładnie. Karkówkę wkładamy do naczynia, które umieszczamy na dolnej półce lodówki, gdzie jest temperatura 4-8 stopni. Karkówkę obracamy co 2 dni. Po 2 dniach sprawdzamy, czy mięso puściło sok. Jeśli soku jest za mało, dolewamy przegotowanej i ostudzonej wody.
Peklowanie na sucho karkówki przeznaczonej do pieczenia w piekarniku powinno trwać minimum 4-5 dni.
Peklowanie na mokro krok po kroku
Peklowanie karkówki na mokro polega na moczeniu mięsa w zalewie. Dlatego też rozpocznij peklowanie karkówki od wykonania zalewy i przygotowania przypraw, które ci smakują. Następnie wykonaj następujące czynności:
- opłucz i odsącz karkówkę i umieść ją w naczyniu,
- zalej karkówkę zalewą tak, aby całkowicie przykryła mięso,
- przykryj naczynie odwróconym talerzykiem,
- umieść naczynie w lodówce,
- obracaj je codziennie.
Peklowanie karkówki powinno trwać co najmniej 4-5 dni. Jeśli mięsa jest więcej, na przykład półtora kilograma, najlepiej peklować od 10 do 14 dni. Jeśli w tym czasie okaże się, że zalewa jest bardzo mętna lub krwista lub przy ściankach naczynia pojawia się piana, należy wymienić zalewę na nową. Sprawdź także ten artykuł z przepisami na wędliny z szynkowara.
Tak wykonana karkówka może być gotowana lub pieczona w piekarniku. Karkówka powinna być gotowana w dużej ilości wody. Można ją również udusić z jarzynami lub uwędzić po osuszeniu.
Peklowaną karkówkę pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 stopni przez 1 i pół godziny.
Peklowanie mięsa to proces stosowany dawniej, który teraz odchodzi nieco w zapomnienie. Czy warto go przywrócić do łask. Na pewno tak, gdyż nic tak nie smakuje jak peklowana pieczona karkówka wieprzowa przygotowana samodzielnie z dodatkiem ulubionych przypraw. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z przepisami na marynaty i kiszonki.