Pelargonia afrykańska – co to za roślina? Uprawa pelargonii afrykańskiej

Pelargonia afrykańska to jedna z odmian pelargonii ozdobnych, które królują na naszych balkonach. Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i pielęgnacji. Roślina charakteryzuje się ciemnoczerwonymi kwiatami i intensywnym zapachem. Oprócz walorów estetycznych posiada również cenne właściwości zdrowotne. A może zainteresują cię pelargonie bluszczolistne?

Podobnie jak inne pelargonie, pelargonia afrykańska nie ma wygórowanych wymagań związanych z jej pielęgnacją. Roślina najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub w lekkim półcieniu. Do obfitego kwitnienia potrzebuje regularnego podlewania i nawożenia. Na skalę masową ta pelargonia lecznicza uprawiana jest na ekologicznych plantacjach znajdujących się w Afryce.

Właściwości pelargonii afrykańskiej

Co można zrobić z pelargonią afrykańską? Pelargonia afrykańska posiada szereg niezwykłych właściwości leczniczych, także w leczeniu dróg oddechowych. Od lat stosowana jest jako środek immunostymulujący, zwalczający bakterie, wirusy i inne drobnoustroje chorobotwórcze, mające negatywny wpływ na kondycję całego organizmu. Preparaty zawierające wyciąg z tej rośliny przyczyniają się również do wzmocnienia układu odpornościowego, co jest szczególnie ważne w okresie zachorowań na przeziębienia i grypę oraz przypadłości dróg oddechowych. Sprawdź także, czym różni się surfinia i petunia.

Kwiaty pelargonii afrykańskiej przepieknie się prezentują. Roślina ma dodatkowe właściwości lecznicze - zastosowanie i wykorzystanie
Pelargonia afrykańska - właściwości i zastosowanie preparatów

Pelargonia afrykańska posiada również właściwości przeciwgrzybiczne. Wykazuje także zdolność pobudzania ruchów rzęsek w układzie oddechowym. Dzięki temu wspomaga usuwanie drobnoustrojów i wszelkich zanieczyszczeń z górnych dróg oddechowych. Ma to niebagatelne znaczenie podczas problemów z uciążliwym kaszlem i odkrztuszaniem. Dzięki tak licznym właściwościom, opinie na temat preparatów z wyciągiem z tej rośliny są bardzo pozytywne.

Polecane nawozy do pelargonii - sprawdź je!

Jak stosować preparaty z pelargonii afrykańskiej? Wyciąg z pelargonii afrykańskiej

Do celów leczniczych wykorzystywany jest dojrzały korzeń rośliny, który stanowi źródło glikozydów, kumaryny, fenolokwasów, kwasów tłuszczowych, flawonoidów, a także proantocyjanidów. Wyciąg z pelargonii afrykańskiej jest wykorzystywany do produkcji dostępnych jako krople, syropy czy tabletki. Zaleca się stosowanie tych preparatów jako zamiennik kuracji antybiotykowej, która, jak wiadomo, niesie za sobą skutki uboczne. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy pelargonii rabatowej.

Ponieważ wyciąg z pelargonii afrykańskiej jest produktem naturalnym, mogą go przyjmować również dzieci. Krople można podawać dzieciom już powyżej 12 miesiąca życia. Tabletki i syrop zalecane są dla dzieci powyżej szóstego roku życia.

Czy to pelargonia lecznicza? Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwwirusowym, pelargonia afrykańska bardzo dobrze sprawdza się w zwalczaniu zapalenia oskrzeli, zatok i innych schorzeń układu oddechowego. Wiele lat temu stanowiła doskonałe panaceum do walki z jakże niebezpieczną chorobą – gruźlicą. A może zainteresuje cię także pelargonia angielska?

Pelargonia lecznicza pomaga również w zwalczaniu biegunek i kolki jelitowej. Łagodzi też dolegliwości menstruacyjne, a także pomaga leczyć zapalenie błony śluzowej żołądka. Doskonale sprawdza się także w zwalczaniu schorzeń dermatologicznych, m.in. trądziku. Warto więc stosować ten naturalny produkt, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Sprawdź także, jakie kwiaty na balkon wybrać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny