Pelargonia angielska – uprawa i wymagania

Pelargonia angielska to roślina posiadająca dosyć wysokie wymagania. Jest wrażliwa na niską temperaturę, toteż często uprawiana jest jako roślina pokojowa. Jeśli jednak dysponujemy zacisznym, nasłonecznionym balkonem czy tarasem, warto pokusić się o jej uprawę na zewnątrz. Odwdzięczy się zapewne obfitym kwitnieniem, ponieważ pelargonia ta uwielbia słoneczne stanowisko. Pelargonie angielskie jako kwiaty doniczkowe w ogrodzie prezntują się zjawiskowo.

Do inicjowanie pąków kwiatowych pelargonia angielska wymaga intensywnego nawożenia. Należy tu zastosować nawóz przeznaczony do roślin kwitnących. Nawożenie powinno być regularne, ponieważ pelargonia angielska jest roślinną bardzo żarłoczną. A może zainteresują cię także pelargonie rabatowe?

Nie należy też zapominać o regularnym podlewaniu. Pelargonia królewska wytwarza bowiem dużą ilość liści, które nieustannie wykorzystują wodę z podłoża. Przesuszenie bryły korzeniowej skutkować będzie zamieraniem pąków kwiatowych i więdnięciem liści.

Pelargonia królewska jest rośliną ciepłolubną, toteż przed nastaniem mrozów egzemplarze hodowane na zewnątrz należy przenieść do pomieszczenia. Zimą powinna przejść okres spoczynku w temperaturze 10 – 150C. Pod koniec stycznia przenosimy rośliny do ciepłego pomieszczenia. Wówczas zaczną wypuszczać młode pędy, z których można wyprodukować własne sadzonki. Sprawdź także, jakie inne kwiaty na balkon wybrać.

Pelargonia angielska to jedna z najpięknieszych odmian pelargonii. Jej wymagania nie są duże, a uprawa nie jest trudna
Pelargonia angielska - odmiany, uprawa, wymagania, choroby, porady

Choroby pelargonii angielskiej

Pelargonia królewska powinna być hodowana w miejscu zadaszonym. Roślina ta jest bowiem wrażliwa na dużą wilgotność i opady deszczu. Wówczas jej kwiaty sklejają się i gniją, co skutkuje pojawieniem się szarej pleśni na kwiatach i liściach. Pielęgnacja pelargonii jest ważna w przeciwdziałaniu chorobom. A może zainteresują cię także inne kwiaty doniczkowe w ogrodzie, np. pelargonia bluszczolistna?

Objawem rozwoju szarej pleśni są ciemne plamy na liściach, pokryte białawym nalotem. W momencie pojawienia się na roślinie oznak choroby należy spryskać ją odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Inne choroby grzybowe, które mogą zaatakować pelargonię angielską, to mączniak prawdziwy i rzekomy. Objawem tych chorób jest szary nalot na spodniej stronie liści lub na młodych częściach rośliny. Pelargonie bywają również atakowane przez choroby bakteryjne, takie jak bakteryjna zaraza pelargonii. Ta choroba jest bardzo trudna do zwalczenia. Jej atak zazwyczaj kończy się koniecznością wyrzucenia rośliny. A może zainteresujesz się także innymi kwiatami doniczkowymi?

Odmiany pelargonii angielskiej i cena

Pelargonia królewska swój urok zawdzięcza zarówno kwiatom, jak i liściom. Kwiatostany składające się z różnokolorowych, czasami postrzępionych kwiatów, tworzą ogromne, piękne kule. Ząbkowane, duże liście również dodają uroku całej roślinie. Odmiany pelargonii angielskiej to zachwycające egzemplarze. Sprawdź także, które z innych kwiaty na taras warto wybrać.

Na szczególną uwagę zasługuje pelargonia angielska biała, odmiana Dark White, wytwarzająca oryginalne śnieżnobiałe kwiaty. Godna polecenia jest również odmiana Mona Lisa Weis. To również pelargonia angielska biała, której płatki posiadają delikatne różowe akcenty.

Dużym zainteresowaniem wśród hodowców pelargonii cieszy się również odmiana Aristo burgundy o kwiatach w kolorze karminowym, czy Mikado posiadająca łososiowe kwiaty z ciemniejszym oczkiem. Cena sadzonki pelargonii nie jest zbyt wysoka. W sezonie można kupić ładne okazy już za ok. 5-6 zł za sztukę, choć niektórzy producenci oferują ciekawe odmiany w cenie 12 zł. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to roślina wieloletnia, cena ta wypada bardzo korzystnie.

ikona podziel się Przekaż dalej