Pelargonia Calliope - opis, uprawa, pielęgnacja, porady
Pelargonia Calliope należy do zwisających i rabatowych roślin, których uprawa w ogrodzie, czy też na balkonie i tarasie jest bardzo popularna. Jednak jeśli chcemy zdecydować się na te odmiany pelargonii, powinniśmy zapoznać się z ich opisem i tym, jak powinno się postępować podczas uprawy zwisającej, czy też rabatowej pelargonii. Zobaczmy więc, jak wygląda opis tej rośliny i jak powinna przebiegać jej uprawa i pielęgnacja.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pelargoniach.
Pelargonia Calliope (Pelargonium Calliope) - opis kwiatów
Pelargonia Calliope - Pelargonium Calliope to pelargonia hybryda, która zaliczana jest pod pelargonie rabatowe - Pelargonium zonale, ale półzwisające, choć niektóre z odmian pelargonii mogą być pelargoniami zwisającymi. Warto wiedzieć, że pelargonia krakowiak, bo również tak czasami jest ona nazywana, jest mieszańcem międzygatunkowym, cieszącym się popularnością wśród początkujących i bardziej zaawansowanych ogrodników.
Decydując się na pelargonię krakowiak, w pierwszej kolejności interesuje nas przede wszystkim jej wygląd, a także to, czy jest zwisająca, czy może jej pędy przypominają bardziej pelargonie rabatowe - Pelargonium zonale. Właśnie dlatego, warto zapoznać się z tym, jak wygląda ta pelargonia hybryda.
Otóż pelargonia Calliope - Pelargonium Calliope charakteryzuje się silnym i bardzo zdrowym wzrostem. Początkowo jej pokrój jest taki, jak w przypadku pelargonii rabatowych - Pelargonium zonale, natomiast później jej pokrój zmienia się w pokrój, jaki mają pelargonie zwisające. Co więcej, ta zwisająca roślina jednoroczna może wykształcić pędy o długości od 50 do 60 cm, jeśli jej uprawa prowadzona jest prawidłowo.
Te pelargonie hybrydy mają szerokie zastosowanie. Odmiany pelargonii Pelargonium Calliope chętnie wykorzystywane są przy obsadzeniach różnego rodzaju mis, wysokich donic czy skrzynek kwiatowych, ponieważ z czasem pędy rośliny zaczną przewisać przez krawędzie, co stworzy niesamowite efekty wizualne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych odmianach pelargonii w Polsce.
Pelargonia Calliope (Pelargonium Calliope) - jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja
Jeśli chcemy, by pelargonia krakowiak zagościła w naszym ogrodzie, na balkonie lub tarasu, powinniśmy dowiedzieć się, jak powinna wyglądać jej uprawa i pielęgnacja. Zacznijmy więc od tego, że pelargonia Calliope - Pelargonium Calliope wymaga stanowiska słonecznego, ale poradzi sobie również w nieco ocienionych miejscach.
Co więcej, powinniśmy zadbać o to, by gleba pod uprawę była żyzna, a na dnie doniczki powinniśmy ułożyć warstwę drenażu. Drenaż może być wykonany z grubego żwiru, keramzytu lub kawałków pokruszonej starej doniczki. Dzięki temu korzenie rośliny nie będą narażone na gnicie z powodu stałego kontaktu z wodą.
W dalszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie podlewanie i nawożenie. Tutaj musimy pamiętać, że pelargonie wymagają regularnego podlewania, ponieważ brak wody może spowodować u nich więdnięcie i charakterystyczne zasychanie brzegów liści. Natomiast znoszą one delikatne przesuszenie. Właśnie z tego powodu, że pelargonie wymagają wilgotnego podłoża, polecane jest stosowanie hydrożelu, który będzie magazynował wodę.
Już od końca maja powinniśmy zacząć nawozić naszą roślinę. Do nawożenia stosuje się płynny nawóz, który aplikuje się do rośliny w odstępach tygodniowych lub dwutygodniowych. Jeśli chcemy, by nasze pelargonie były bujne, powinniśmy stosować nawóz z potasem, natomiast nie powinien być on bogaty w azot, ponieważ wtedy liście rośliny rosną szybciej, a ma to negatywny wpływ na rozwój kwiatów. Zalecane jest nawet stosowanie specjalistycznych nawozów dla pelargonii, w których wszystkie składniki są odpowiednio dawkowane.
Pelargonie zwisające - jak powinno wyglądać ich zimowanie
Decydując się na uprawę pelargonii Calliope - Pelargonium Calliope powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami, które dotyczą samej uprawy, a także pielęgnacji i tego, jak powinno wyglądać zimowanie pelargonii. Zimowanie jest bardzo ważnym aspektem tego, jak będą kwitły nasze kwiaty.
Jeśli chodzi więc o zimowanie pelargonii, musimy wiedzieć, że dość mało osób się na to decyduje, głównie dlatego, że większość z nich nie wie, jak do tego podejść i myśli, że jest to trudne. Co więcej, wielokrotnie nie mamy odpowiedniego pomieszczenia, w którym będziemy mogli przezimować nasze kwiaty.
Kiedy zdecydujemy się jednak na to, by przezimować pelargonie, powinniśmy mieć na uwadze, że etap ten zaczynamy w momencie, gdy temperatura zacznie spadać poniżej 0oC. Jeśli natomiast temperatura w okresie jesieni cały czas utrzymuje się powyżej tej temperatury, możemy zostawić nasze rośliny na tarasie lub balkonie. Ostatecznym terminem na przeniesienie ich do pomieszczenia jest 1.11.
Wtedy właśnie pelargonie przenosimy do pomieszczenia, w którym jest dość widno, a temperatura w nim wynosi około 6-8oC. Najlepiej będą nadawały się werandy albo też oświetlone klatki schodowe i parapety, pod którymi nie ma kaloryferów, jeśli nie mamy innego wyjścia. W tym okresie powinniśmy również przyciąć nasze rośliny na wysokość 5 cm nad podłożem. Dzięki temu rośliny przejdą w stan spoczynku, jeśli równocześnie ograniczymy stopniowo podlewanie.