Pelargonia kaskadowa na balkonie – uprawa

Pelargonia kaskadowa to forma pelargonii zwisającej w ogrodzie, której pędy i kwiaty pięknie układają się w formę kwitnącej kaskady. Jej uprawa nie jest kłopotliwa. Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia pelargonia ta potrzebuje dużo światła, wilgoci i odpowiedniego nawożenia.

Pelargonia kaskadowa bardzo dobrze czuje się na stanowisku słonecznym, toteż doskonale sprawdza się na południowych tarasach i balkonach. Roślina toleruje również wystawę wschodnią lub zachodnią, więc tak naprawdę poradzi sobie w każdym miejscu.

Warunkiem prawidłowej uprawy pelargonii jest również regularne nawadnianie, aby ziemia w donicach zupełnie nie wysychała. Pelargonia kaskadowa wytwarza długie, bogato ulistnione pędy, dlatego ma duże zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze. Pelargonię należy podlewać raz dziennie w okresie wiosny i jesieni i nawet dwa razy (rano i wieczorem) w upalne dni. A może zainteresują cię także pelargonie rabatowe?

Pelargonia kaskadowa na balkonie.
Pelargonia kaskadowa - pielęgnacja, uprawa, jak sadzić i podlewać?

Pielęgnacja pelargonii kaskadowych w donicach i skrzynkach

Aby nasze pelargonie zachwycały przez cały sezon swoim wyglądem, należy je odpowiednio pielęgnować. Bardzo ważną kwestią jest nawożenie roślin. Pelargonia kaskadowa do zawiązywania pąków kwiatowych potrzebuje sporo fosforu i potasu. Pierwiastki te w odpowiednich proporcjach znajdziemy w nawozach przeznaczonych do roślin kwitnących.

Pielęgnacja pelargonii w ogrodzie to również konieczność usuwania przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu pobudzimy rośliny do inicjowania kolejnych pąków kwiatowych i zapewnimy ciągłość kwitnienia. Należy również usuwać zwiędłe czy uschnięte liście, aby ograniczyć ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Sprawdź także, co warto wiedzieć o uprawie pelargonii angielskiej.

Pamiętajmy również, aby prowadzić obserwacje pelargonii pod kątem występowania szkodników i patogenów chorobotwórczych. Wczesne ich wykrycie pozwoli w porę zareagować i ochronić rośliny przed ich rozwojem. A może zainteresujesz się także innymi kwiatami doniczkowymi?

Jak sadzić pelargonie zwisające?

Pelargonia kaskadowa najokazalej prezentuje się na balkonie, posadzona w wiszących donicach czy skrzynkach. Jej długie, bogato ukwiecone, zwisające pędy, stwarzają spektakularny efekt. Rośliny te można również eksponować na tarasach, umieszczając donice na podwyższeniach.

Jak sadzić te kwiaty, aby dobrze rosły i pięknie kwitły? Otóż pelargonie powinny być sadzone do ziemi gliniastej z dodatkiem piasku lub torfu. Takie podłoże utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci. Przed posadzeniem pelargonii do skrzynek balkonowych, musimy je obficie podlać. Następnie delikatnie wyciągamy rośliny z doniczek, w których rosły i umieszczamy w przygotowanej ziemi. Na koniec ziemię obficie podlewamy i zawieszamy pojemniki na balkonie. Dowiedz się także, czym różnią się surfinia i petunia.

Pamiętajmy, że pelargonie zwisające mają kruche i delikatne łodygi, więc podczas sadzenia trzeba z nimi postępować bardzo ostrożnie. Prawidłowo posadzone i właściwie pielęgnowane pelargonie będą długo i obficie kwitły. Niezwykle widowiskowa jest pelargonia kaskadowa czerwona, ze względu na intensywną barwę swoich kwiatów. Warto więc przekonać się o efektowności tych roślin, uprawiając je na swoim balkonie. Sprawdź także, jakie inne kwiaty na balkon wybrać.

ikona podziel się Przekaż dalej