Pełnik europejski - opis, występowanie, uprawa, porady
Pełnik europejski to roślina wodna, która tak jak i kolkwicja chińska, żywotnik zachodni, czy kopytnik pospolity, jest spotykana na terenie naszego kraju. Jednak zanim kupimy ten kwiat, powinniśmy dowiedzieć się, skąd pochodzi roślina, jaka jest jej charakterystyka, ale również, jakie ma wymagania, jak przebiega uprawa i pielęgnacja oraz gdzie znajduje on swoje zastosowanie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.
Pełnik europejski (Trollius europaeus) - opis rośliny
Pełnik europejski - pochodzenie rośliny wodnej
Pełnik europejski - Trollius europaeus, znany jest również jako róża kłodzka. Warto wiedzieć, że ten gatunek rośliny zaliczany jest do rodziny jaskrowatych - Ranunculaceae. Do tej właśnie rodziny przynależy około 2500 gatunków roślin, które rozmieszczone są w około 60 rodzajach.
Warto wiedzieć, że rośliny z jaskrowatych naturalnie występują przede wszystkim w klimacie umiarkowanym i chłodnym na północnej półkuli. Często spotykane są one w obszarach górskich, choć spotykane są także na terenach lądowych, z wyjątkiem pustynnych obszarów Australii i północnej Afryki. Zdecydowanie największe zróżnicowanie tych roślin przejawia się na wschodnich terenach Azji. Co więcej, wiele gatunków z rodziny jaskrowatych zawiera silnie trujące substancje, natomiast dużo gatunków ma także działanie lecznicze.
Przejdźmy jednak do rośliny, jaką jest pełnik europejski - Trollius europaeus. Otóż pełnik europejski jest rośliną wodną, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na to, jak wygląda jej kwiat. Warto wiedzieć, że rośliny te występują naturalnie praktycznie w całej Europie, z wyjątkiem jej południowo-zachodnich terenów. W samej Polsce pełnik europejski jest dość pospolity i występuje na jej całym terenie w rozproszeniu.
Róża kłodzka - charakterystyka
Jeśli wiemy już, skąd pochodzi pełnik europejski, nazywany wielokrotnie różą kłodzką, możemy przejść do tego, czym charakteryzuje się ta roślina. Zacznijmy więc od tego, że pełniki europejskie osiągają około 10-50 cm wysokości, a ich lekko łukowato wygięta łodyga jest wzniesiona i nie rozgałęzia się.Owoce rośliny zebrane są w wielomieszek, w których znajdują się niewielkie, kuliste i czarne nasiona, które dojrzewają pod koniec VIII.
Liście tego gatunku są dłoniasto podzielone z głębokim wcięciem, które dochodzi aż do nasady. Jeden liść składa się z 3-5 blaszek, a każda z nich jest ząbkowana lub delikatnie wcięta. Liście ułożone są na łodydze naprzemianlegle. Charakterystyczne jest również to, że górne liście są siedzące, środkowe rosną na niewielkich ogonkach, natomiast liście dolne osadzone są na długich ogonkach liściowych.
Najważniejszym elementem jest jednak ozdobny kwiat pełników. Kwiaty pojawiają się z reguły po 2-3 na jednej łodydze. Są one duże i dojrzewają stopniowo. Kojarzyć nam się one mogą z kwiatem róży. Kuliste kwiaty wybarwione są na żółto i pojawiają się w okresie od V do VI. Są one zapylane przez muchówki, chrząszcze i błonkówki, które muszą przecisnąć się pomiędzy płatkami, by dotrzeć do samego wnętrza kwiatu. Warto też wiedzieć, że kwiaty wydzielają przyjemny, ale słaby zapach i szybko przekwitają, natomiast w ich miejscu pojawiają się nowe kwiaty. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jaskrach.
Trollius europaeus - wymagania i uprawa rośliny
Róża kłodzka - jakie wymagania ma ta roślina wodna
Zanim zajmiemy się uprawą kopytników pospolitych - Asarum europaeum, żywotników zachodnich - Thuja occidentalis, kolkwicji chińskich - Kolkwitzia amabilis, czy właśnie róż kłodzkich - Trollius europaeus, bardzo istotne jest to, żebyśmy zapoznali się z wymaganiami tych roślin.
Musimy pamiętać o tym, że tylko stosując się do wymagań, mamy większe prawdopodobieństwo, że nasza roślina będzie rozwijała się prawidłowo. Co więcej, nie zapominajmy o tym, że rośliny, które posadzone zostały na nieodpowiednim stanowisku, często zostają porażone przez choroby, szczególnie grzybowe, ale mogą także zostać zaatakowane przez inne choroby, a także wielokrotnie grozi im poparzenie słoneczne, nie kwitną, więdną, a nawet i obumierają. Dlatego też, jeśli w naszym ogrodzie ma znaleźć się jakaś roślina, bez różnicy czy będzie to kopytnik pospolity, żywotnik zachodni, kolkwicja chińska, czy pełnik europejski, koniecznością jest zapoznanie się z tym, w jakim miejscu zasadzić te rośliny.
Zacznijmy więc od tego, że pełnik europejski to roślina, która najlepiej czuje się na wilgotnej, żyznej, próchniczej i gliniastej glebie. Co więcej, musimy zadbać o to, by nasze pełniki europejskie rozwijały się na nasłonecznionym, ewentualnie lekko ocienionym stanowisku, które będzie osłonięte od wiatru.
Trollius europaeus - uprawa wodnych kwiatów
Jeśli chcemy, by nasza roślina, którą jest pełnik europejski - Trollius europaeus, dobrze się rozwijała, musimy wiedzieć, że poza zapewnieniem mu odpowiedniego stanowiska, powinniśmy też dowiedzieć się, jak przebiega jego uprawa i jakie zabiegi pielęgnacyjne są koniecznością do prawidłowego i obfitego zakwitnięcia kwiatów.
Powinniśmy więc zacząć od sadzenia pełnika europejskiego. Bardzo istotne jest to, żeby zadbać o odpowiednie nawilżenie gleby. Co więcej, jeszcze przed sadzeniem pełnika, w miejscu, gdzie ma być on posadzony, zaleca się dodanie odrobiny torfu, która sprawi, że wilgoć w glebie będzie utrzymana w większym stopniu.
Jeśli chodzi natomiast o dalszą uprawę i zabiegi pielęgnacyjne, nie ma z tym większego problemu. Jednak pamiętajmy o tym, że jeśli roślina nie będzie posadzona w osłoniętym od wiatru miejscu, wtedy może przemarzać w okresie zimowym, dlatego konieczne będzie jej zabezpieczenie.
Róża kłodzka - gdzie znajduje swoje zastosowanie i jaka jest jej cena
Pełnik europejski - Trollius europaeus, to bardzo piękna roślina, która znajduje swoje zastosowanie w nasadzeniach przy zbiornikach wodnych, ale sadzi się go również na rabatach lub uprawia na kwiat cięty. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to niestety roślina trująca.
Dlatego też pełniki europejskie nie są polecane do sadzenia przy placach zabaw lub w ogrodach, gdzie przebywają dzieci. Trucizna nie jest silna, natomiast może spowodować nieprzyjemne problemy ze zdrowiem. Jednak pozytywne jest to, że zwierzęta nie jedzą pełnika.
Jeśli chodzi natomiast o cenę, zależy ona od wielu czynników. Pierwszym z nich jest to, czy zdecydujemy się na zakup typowego gatunku, czy też wolimy kupić odmiany. Cena zależy także od miejsca zakupu producenta, natomiast zazwyczaj wynosi ona około 10-12 zł za roślinę.