Uprawa i wymagania Peperomi


Peperomia inaczej pieprzówka to rodzaj rośliny z rodziny pieprzowatych. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Kilka gatunków tej rośliny spotkać można w Afryce. W Polsce większość gatunków uprawiana jest jako rośliny doniczkowe ozdobne. Doceniamy je ze względu na piękne liście, jednak niektóre z tych gatunków posiadają również okazałe kwiaty, o których nie można zapominać.

Rośliny te nie są trudne w uprawie. Jedyne czego wymagają to żyzna ziemia do kwiatów. Podłoże powinno być przepuszczalne, dlatego najlepiej przemieszać ziemię z odrobiną piasku. Kwiat ten preferuje lekko kwaśny odczyn gleby. Żeby peperomia mogła bujnie rosnąć, konieczne jest wykonanie drenażu na dnie doniczki. Peperomia nie lubi zbyt częstego podlewania. W lecie wystarczy podlewać ją co około 10 dni, a zimą wystarczy nawet raz na miesiąc. Wyjątek mogą stanowić kwiaty, które stoją blisko źródła ciepła. Te okazy, trzeba będzie podlewać częściej. Roślina ta nie potrzebuję pełnego słońca, jednak lubi oświetlone pomieszczenia. Mimo to należy pamiętać, że w naszym klimacie, gdy nastają ciemne dni, roślina ta powinna stać na oknie. Natomiast w lecie może stać oddalony od okna na jakiejś odległej półce.

Peperomia nie lubi wysokich temperatur, dlatego warto zapewnić jej odpowiednie warunki. W lecie temperatura nie powinna przekraczać 24 stopni, natomiast zimą nie powinna być niższa niż 16 stopni.

Peperomii nie nawozimy zimą, ale latem możemy nawozić ją przy każdym podlewaniu. Odpowiedni do tego może być nawóz do roślin zielonych. Peperomia bardzo lubi regularne przecieranie liści wilgotną ściereczką. Obydwa te zabiegi usuną warstwę kurzu, która bardzo lubi osiadać na pięknych liściach tej rośliny.

Częstymi błędami podczas uprawy tej rośliny, jest zbyt obfite podlewanie, które może powodować gnicie korzeni i liści. Peperomia jest odporna na różne choroby, jednak może być atakowana przez wełnowce i przędziorki dlatego warto sprawdzać i liście i wykonywać oprysk, gdy jest to konieczne.

Rozmnażanie pepperomi

Peperomia to roślina, którą należy stale odmładzać. Szacuje się, że około trzyletnia  sadzonka nie wygląda atrakcyjnie i trzeba ją odświeżyć. Roślinę łatwo możemy rozmnożyć poprzez odcięcie pędu wierzchołkowego i zanurzeniu go w ukorzeniaczu. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w piasku lub ziemi i przykrywamy folią. Peperomię można również rozmnożyć poprzez rozsadzanie kępy. Rozmnażanie rośliny wykonujemy na wiosnę, gdy budzi się ona do życia.

Popularne rodzaje Peperomi

Choć ten kwiat doniczkowy ma wiele odmian, to jednak tylko kilkanaście z nich jest popularnych i chętnie uprawianych w domach. Mowa tu o takich odmianach jak:

Peperomia srebrzysta

Dawniej Peperomia srebrzysta nazywana była Peperomią Sandersa. Roślina ta pochodzi z Brazylii i w Polsce często uprawiana jest jako roślina pokojowa. Peperomia srebrzysta dorasta do około 20 cm wysokości, posiada pojedyncze gładkie ciemnozielone i szeroko owalne liście, które zakończone są ostrym wierzchołkiem. Liście posiadają piękne i srebrne paski, które stanowią kontrast dla czerwonych ogonków liściowych.

Peperomia kędzierzawa

Peperomia kędzierzawa jest byliną, która dorasta do 15 cm wysokości. Posiada pojedyncze szeroko owalne i ciemnozielone liście, które mają charakterystyczne wgłębienia nerwowe. Jej piękne liście są niewątpliwym walorem tej rośliny, jednak bylina ta posiada również okazałe białe kwiaty, które wyrastają z grubych gąbików.

Peperomia gładka zwisająca

Peperomia gładka to ciekawa roślina, która posiada pędy wyprostowane lub płożące. Bardzo często mówi się, że jest to Peperomia zwisająca. Roślina ta osiągają do 45 cm długości. Liście tej odmiany są nagie, zazwyczaj o kształcie wąsko eliptycznym. Brzegi liści są koloru kremowego, co stanowił fantastyczny kontrast dla ciemnozielonego środka. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy begonii zwisającej?

Peperomia kluzjolistna o kolorowych liściach

To przepiękna roślina, która posiada wybarwione na czerwono liście. Osiąga wysokość do 30 cm. Liście są mięsiste, owalne i tępo zakończone. Osiągają długość do 15 cm. Czerwone wybarwienia można dostrzec na obrzeżach liści, co sprawia, że ten gatunek Peperomii charakteryzuje się fantazyjną kolorystyką.

Peperomia szara

Peperomia szara to piękna roślina i bardzo często nazywana jest pieprzówką szarą. Peperomia posiada wiecznie zielone liście, których charakterystyczną cechą jest pokładanie się. Liście Peperomii są sercowate koloru szaro zielonego.

Peperomia magnoliolistna

Peperomia magnoliolistna pochodzi z Ameryki Środkowej i dorasta do około 25 cm wysokości. Jej liście są szeroko eliptyczne, mięsiste i gładkie. Osiągają długość do 10 cm. Charakterystyczną cechą i największym walorem tej rośliny, są błyszczące ciemnozielone liście.

Peperomia tępolistna

Peperomia tępolistna pochodzi z Ameryki Południowej i z Ameryki Środkowej. Rośnie również w Meksyku i w Ameryce Północnej. Jej liście są pojedyncze jasnozielone i szeroko owalne. Wyrastają skrętolegle z krótkich ogonków. Ten gatunek zdecydowanie najbardziej nadaje się dla osób mniej doświadczonych w uprawie roślin domowych.

Peperomia rozesłana

Peperomia rozesłana posiada wspinające się pędy, osiągające nawet 60 cm długości. Pochodzi ona z Ameryki Południowej i Środkowej. W Polsce jest bardzo często uprawiana. Liście są jasnozielone, sercowate i błyszczące. Ten kwiat doniczkowy zakwita na jasnozielono, jednak posiada drobne i dosyć niepozorne kwiatki.

Niezależnie od tego, którą odmianę wybierzesz, większość z nich jest mało wymagająca i odnajdzie się w każdym wnętrzu. Jeśli jednak masz dość ciemne mieszkanie o każdej porze roku, to Peperomia może nie rozwijać się prawidłowo.

Skąd pozyskiwać sadzonki kwiatów doniczkowych?

Jeśli zamierzasz zacząć uprawę Peperomii, to na samym początku musisz wybrać gatunek, który chcesz uprawiać. Kolejnym etapem będzie zakup rośliny, jednak ten należy dokładnie przemyśleć. Jednym z najlepszych źródeł na tego typu zakupy będą wszelkiego rodzaju kwiaciarnie, które prowadzone są przez profesjonalistów, dbających o rośliny. Pewne źródło, z którego pochodzą rośliny, będzie gwarancją tego, że do naszego domu trafiają kwiaty doniczkowe, które nie mają żadnych chorób ani pasożytów. To ogromnie ważne, ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że przynoszone do domu rośliny z marketów, wykazują objawy chorobowe i zarażają inne rośliny żyjące w mieszkaniu.

Peperomia o liściach w kolorach arbuza, a także odmiany i ich opis, wymagania roślin i pielęgnacja
Peperomia i jej opis, a także odmiany, pielęgnacja i wymagania w uprawie domowej

Różnica między roślinami kupowanymi w markecie i tymi, które kupowane są w kwiaciarni, jest ogromna. Zazwyczaj kwiaty przynoszone z marketu, posiadają kiepską ziemię, są przesuszone i w złej kondycji, dlatego warto dopłacić i kupić silne sadzonki sprzedawane przez osoby, które wiedzą jak dbać o rośliny.

Odwiedzając kwiaciarnię, możesz również rozważyć zakup Davallia i Senecio Hallianus. Obydwa gatunki to rośliny doniczkowe, które wspaniale prezentują się w warunkach domowych.

Wiele osób decyduje się na zakup kwiatów przez internet. To oczywiście nie jest błąd, jednak po zakupie należy pamiętać, aby dokładnie obejrzeć sadzonki zaczynając od liści i kończąc na sprawdzeniu systemu korzeniowego.

Ostatnia i najtańsza metoda pozyskania nowych kwiatków do domu, jest bardzo prosta. Wystarczy wymieniać się ze znajomymi posiadanymi okazami. W ten sposób masz możliwość ukorzenić własną roślinę. Minusem tej metody jest czas, który musisz poświęcić na to, żeby Twój kwiat doniczkowy urósł. Korzystając z zakupu internetowego lub w kwiaciarni, sadzonki są zazwyczaj dobrze ukorzenione i bardzo okazałe.

Ciekawostki – uprawa Peperomi

Zastanawiasz się, czy możesz dowiedzieć się czegoś więcej o tych pięknych roślinach doniczkowych? Oczywiście, że tak! Już teraz przeczytaj kilka ciekawostek, które z pewnością wpłyną na Twoją decyzję o zakupie tych dekoracyjnych roślin domowych.

Peperomia to roślina, która lubi wilgotne powietrze, dlatego w sezonie grzewczym, warto zadbać o jego nawilżenie. Niektórzy chcąc nawilżyć roślinę, wpadają na pomysł, którym jest zraszanie rośliny. Niestety zabieg ten może przynieść odwrotne skutki, ponieważ zbyt często zroszony kwiat może zacząć gnić. Dobrym rozwiązaniem, będzie używanie nawilżacza powietrza lub ustawienie Peperomii na podstawce wypełnionej wodą. Oczywiście stosując ten zabieg, musisz mieć pewność, że korzenie rośliny nie stykają się bezpośrednio z wodą. Dlatego tak ważny jest drenaż, o którym wspomnieliśmy na początku.

Peperomia to kwiat, który lepiej przesuszyć, niż podlać zbyt obficie, dlatego tak ważne jest rozgraniczenie wilgotności powietrze od ciągle wilgotnej ziemi w doniczce, w której rośnie Peperomia.

Jeśli Twoja Peperomia traci liście, to z pewnością powodem tego stanu może być nadmierna ilość wody, która nie spływa z doniczki. Zabiegiem, który może pomóc roślinie, jest zmiana podłoża i rzadsze podlewanie. Oczywiście, jeśli przez dłuższy czas zapomnimy podlać tej rośliny, to liście Peperomii zaczną usychać, dlatego podczas uprawy tej rośliny ważny jest umiar.

Jeśli masz zwierzęta w domu, w szczególności obawiać się mogą właściciele kotów, to Peperomia jest w pełni bezpieczną rośliną. Jeśli kot zje liście lub będzie się ocierał o roślinę, nie grożą mu przykre konsekwencje ze strony układu trawiennego, nie powinny się również pojawić podrażnienia skóry.

Jeśli Twoje mieszkanie jest ciemne o każdej porze roku, nie musisz całkowicie rezygnować z posiadania Peperomii. Powinieneś tylko wybrać odpowiednie gatunki, które są bardziej odporne na mniej oświetlone pomieszczenia. W takich mieszkaniach poradzą sobie Peperomie o zielonych liściach. Te, które posiadają kolorowe wybarwienia, potrzebują większego dostępu do światła i w ciemniejszych pomieszczeniach nie będą w stanie się poprawnie wybarwić.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny