Perełkowiec japoński (Sophora japonica) – opis gatunku

Perełkowiec japoński ma bardzo różne nazwy. W niektórych ujęciach taksonomicznych pojawia się jako szupin (czyli sofora), w innych jako perełkowiec (Styphnolobium). Dlatego nazw tej rośliny jest bardzo wiele – perełkowiec japoński, szupin chiński lub japoński, a w końcu sofora japońska. Wiele jednak wskazuje na to, że ma więcej do czynienia z rodzajem Styphnolobium.

Perełkowiec to drzewo, które maksymalnie osiąga 25 m wysokości. Jest niezwykle atrakcyjne, ponieważ ma gęstą, ładną koronę. Liście są ułożone skrętolegle, mają do 25 cm długości. Każdy z nich składa się z 5-17 mniejszych listków, których górna strona jest ciemnozielona, a dolna lekko sinawa. Co ciekawe, liście jesienią nie zmieniają koloru, opadają żywozielone. Drzewo jest atrakcyjne także w okresie kwitnienia – kwiaty są zebrane w luźne wiechy i mają aż 30 cm długości. Kształtem mogą co nieco przypominać kwiatostany akacji, jednakże są trochę inne. Mają kredowy kolor. Owocem perełkowca są długie, zielone i mięsiste strąki. Każdy strąk zawiera około 6 nasion.

Drzewo jest wybitnie miododajne. Pszczoły są wabione przyjemnym zapachem i bardzo chętnie podlatują do roślin. Szupin japoński wabi owady nawet wtedy, kiedy kwiatostany leżą na ziemi, na przykład obłapane przez wiatr. Roślina kwitnie dość późno, dlatego nie jest szczególnie narażona na mroźne podmuchy wiatru. W Polsce ostatnio uprawa szupinu nie jest szczególnie popularna, gatunek rzadko pojawia się w ogrodach. A szkoda, ponieważ jest naprawdę atrakcyjny, a sadzonki wcale nie są ciężko dostępne. W Chinach jest niezwykle popularny, w medycynie ludowej preparaty z perełkowca to bardzo powszechne zioła.

Szupin japoński – zastosowanie perukowca japońskiego

Nie bez powodu owoce i kwiaty szupinu są w Chinach traktowane jako zioła. Tak naprawdę roślina ma wybitne właściwości lecznicze. Zwłaszcza kwiaty są bardzo wartościowe, jednakże wszystkie części zawierają bardzo wiele rutyny. Dodatkowo perełkowiec japoński zawiera dużą ilość flawonoidów i glikozydów.

Sofora japońska świetnie wpływa na układ krwionośny. Od wieków owoce i kwiaty rośliny są wykorzystywane jako środek wzmacniający naczynia krwionośny. To wszystko dzięki rutynie – witaminie P, która ma niezwykłe właściwości, która uszczelnia naczynia krwionośne. Podaje się ją przeciwko krwotokom, w leczeniu nadciśnienia i miażdżycy. Dodatkowo może pomóc w leczeniu przeziębienia i grypy. Do tej listy warto dodać jeszcze działanie antybakteryjne, wzmacniające i rozkurczowe – wyciąg z perełkowca japońskiego jest naprawdę zdrowym produktem.

Perełkowiec japoński w czasie kwitnienia i zbliżenie na jego kwiat, a także uprawa i pielęgnacja krok po kroku
Jakie właściwości lecznicze ma perełkowiec japoński, czyli szupin japoński krok po kroku

Można stosować zarówno kwiaty, owoce, jak i korzeń perełkowca. W niektórych rejonach Chin popularna jest nalewka z perełkowca, jednakże robi się ją bardzo rzadko. Nalewka z perełkowca ma działanie antyprzeziębieniowe. Szupin obecnie można kupić w aptece i sklepach zielarskich. Są to najczęściej tabletki, w których pojawia się wyciąg z korzenia lub pozostałych części rośliny. W Polsce nie jest to może szczególnie popularne, ale nie ma większego problemu z dostępem do preparatów z szupina. Dobrym rozwiązaniem jest także sama rutyna standaryzowana – naturalny wyciąg z perełkowca. Takie tabletki są droższe niż inne suplementy diety. Cena opakowania to mniej więcej 60-70 zł za 60 g. Preparat można stosować profilaktycznie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o formowaniu drzew ozdobnych i owocowych w ogrodzie.

Sofora japońska – perełkowiec w ogrodzie

Perełkowiec znajduje zastosowanie także jako roślina ozdobna. Można uprawiać go bez większego problemu w naszych warunkach klimatycznych, chociaż młode sadzonki czasami mogą przemarzać. Cena drzewka to kilkadziesiąt złotych. Kupując je warto sprawdzić, czy korzeń jest zdrowy i cały, wtedy roślina na pewno się przyjmie.

Szupin chiński ma niewielkie wymagania glebowe. Toleruje różne jej rodzaje, zarówno podmokłe, jak i suche. Najlepiej jednak będzie rósł w glebie świeżej i dobrze przepuszczalnej. Perełkowiec wykazuje ogromną odporność na zasolenie podłoża i zanieczyszczenie powietrza, dlatego warto sadzić go w miastach. Dobrze sprawdzi się także przy drogach, jako naturalna osłona przed spalinami i hałasem drogowym. Soforę sadzi się wyłącznie wiosną, kiedy już będzie nieco cieplej.

Szupin japoński – uprawa perukowca japońskiego krok po kroku

Perełkowiec nie ma za dużych wymagań. Tak naprawdę roślina potrzebuje tylko regularnego podlewania, i to wyłącznie w początkowym okresie, ponieważ delikatne korzenie łatwo przesychają. Później nie jest to już konieczne i tak naprawdę nie trzeba jej podlewać, chyba, że w czasie największej suszy.

Szupin japoński nie wymaga także nawożenia. Za to warto pomyśleć o wyściółkowaniu przestrzeni wokół pnia. Można zastosować do tego na przykład korę sosnową. Perełkowiec dzięki temu będzie miał o wiele więcej wody w podłożu, ponieważ kora zmniejsza parowanie. Dodatkowo może to sprawić, że roślinie będzie cieplej zimą, a ryzyko przemarznięcia będzie mniejsze. Młode egzemplarze warto dodatkowo na zimę otulić chochołem ze słomy lub workiem jutowym.

ikona podziel się Przekaż dalej