Persekia grandifolia w doniczce – kilka słów o gatunku

Pochodząca z tropikalnych stref nadmorskich roślina wytwarza wzniesioną łodygę, wokół której wyrastają zielone, dość duże liście. To właśnie im Persekia grandifolia zawdzięcza drugą część łacińskiej nazwy. Na polski moglibyśmy to przetłumaczyć właśnie jako „wielkolistna”. Intensywnie zielony kolor i ciekawy pokrój sprawiają, że roślina jest naprawdę bardzo atrakcyjna przez cały sezon. Jednak ten sukulent naprawdę zachwycający jest w okresie kwitnienia.

Ten następuje w różnych miesiącach – wszystko zależy od temperatury i warunków, jakie mu zapewnisz. Persekia ma ładne, duże kwiaty o typowym, koszyczkowatym kształcie. Składają się z wewnętrznego oczka i rozchodzących się promieniście, szerokich płatków w różowym kolorze. Kwitnienie nie trwa długo, ale jest to wspaniały widok, więc chociażby z tego względu warto kupić sadzonki gatunku Persekia.

W Polsce roślina funkcjonuje właśnie pod łacińską nazwą. Pewnie dlatego, że jej polski odpowiednik – drzewidło – nie przyjął się ze względu na nietypową formę i brzmienie. Angielska nazwa „rose cactus” o wiele lepiej oddaje naturę tej rośliny.

Pomarańczowa grandifolia ma delikatne, pomarańczowe kwiaty, przypominające pergamin. Uprawa nie zawsze się udaje, ponieważ pielęgnacja jest wymagająca
Pereskia grandifolia w doniczce - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Persekia grandifolia – uprawa i wymagania

W swoim naturalnym środowisku, czyli w Brazylii, Persekia to przepiękne drzewa, które mogą mieć nawet 5 m wysokości. Nie można o tym zapomnieć, szykując miejsce dla rośliny. Jeśli chcesz, by pięknie kwitła, należy zapewnić jej warunki podobne do tych naturalnych. Najważniejsze jest oczywiście podłoże. Musi być dobrze przepuszczalne i żyzne. Podstawą jest odpowiedni drenaż. Z tego względu na dno doniczki bezsprzecznie trzeba wsypać niewielką warstwę kamieni lub żwirku. Do ziemi do kwiatów doniczkowych warto także wmieszać niewielką ilość żwirku, by podłoże było bardziej napowietrzone i przepuszczalne. Warto także zastosować niewielką dawkę nawozu startowego.

Jak każdy sukulent, Persekia potrzebuje dość dużo słońca. Zresztą, słońce potrzebne jest jej tylko rano i przed wieczorem. Nie powinno jednak być ono zbyt silne, ponieważ w takim wypadku roślina może zostać poparzona, zresztą. Lekki cień może spowolnić wzrost rośliny, ale na szczęście nie odbija się negatywnie na poziomie i jakości kwitnienia. Latem donice można wynieść na zewnątrz. Gatunek nie potrzebuje szczególnie wysokiej temperatury. Jeśli tylko będziesz mieć pewność, że ta nie spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Persekia grandifolia stała na dworze całe dnie i noce.

Pielęgnacja drzewidła – Persekia grandifolia w domu

Pielęgnacja nie jest na szczęście zbyt skomplikowana. Sukulent potrzebuje tylko trochę uwagi w czasie podlewania. Roślina lubi mieć wilgotno przez cały sezon wegetacyjny, jednakże jej korzenie nie mogą być mokre. Z tego względu podlewa się ją małymi porcjami wody. Właśnie z tego powodu konieczne jest zastosowanie drenażu.

Persekia grandifolia jest bardzo wrażliwa zarówno na przelanie, jak i niedobór wody. Z tego powodu należy zwracać na nią baczną uwagę. Przy przesuszaniu szybko gubi liście, w czasie przelania jej korzenie zaczynają gnić. Ta pierwsza sytuacja jest w tym wypadku bezpieczniejsza – roślina się odrodzi. W przypadku przelania, trzeba będzie niestety spisać ją na straty.

Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. Roślina potrzebuje naprawdę zasobnego podłoża, więc nie można zapomnieć o dostarczaniu jej wszystkich koniecznych składników odżywczych. Z tego względu warto regularnie, w odstępach 10-14 dni nawozić roślinę preparatem wieloskładnikowym dla kaktusów i sukulentów. Jesienią nawożenie się stopniowo ogranicza, by na zimę zupełnie z niego zrezygnować.

ikona podziel się Przekaż dalej