Wszelkiego rodzaju konstrukcje ogrodowe najczęściej pełnią dwie funkcje: ozdobną praz chronią domowników przebywających w ogrodzie przed słońcem. Obydwa te zadania doskonale spełnia pergola tarasowa przyścienna (sprawdź na: https://hyforia.pl/pergole), którą można wykonać na zamówienie lub zamówić gotową konstrukcję od firmy zajmującej się tworzeniem takich obiektów.

Z jakich materiałów wykonuje się pergole tarasowe przyścienne?

Nowoczesne konstrukcje pergoli tarasowych dzielimy przede wszystkim na wersje przyścienne oraz wolnostojące. W przypadku nieruchomości w zabudowie bliźniaczej
lub szeregowej z niewielkimi ogrodami najlepiej spisują się pergole przyścienne na taras. Takie konstrukcje można wykonać z różnych materiałów, jak np.:

  • drewno klejone BSH,
  • profile aluminiowe.

Takie surowce oczywiście są stosowane do stworzenia całej ramy pergoli tarasowej przyściennej. Jeśli chodzi o zadaszenie – tutaj do wyboru jest znacznie więcej opcji. Możesz zdecydować się na pergolę otwartą, zamkniętą przez blachodachówkę, roletę rzymską
lub nawet daszek poliwęglanowy.

Pergola tarasowa z aluminium czy z drewna? Co wybrać?

Niestety nie da się jednoznacznie określić, jaki typ konstrukcji będzie lepszym wyborem. Przede wszystkim weź pod uwagę stylistykę pergoli tarasowej przyściennej. Ta powinna
być dopasowana go ogólnego wyglądu budynku z zewnątrz oraz stylu aranżacji ogrodu.

Jeśli chodzi o kwestie techniczne – tutaj pewną przewagę mają pergole tarasowe aluminiowe. Te są łatwe w montażu, odporne na wieloletnie oddziaływanie zewnętrznych czynników atmosferycznych oraz wyjątkowo stabilne.

Dodatkowo w przeciwieństwie do konstrukcji drewnianych nie wymagają żadnej impregnacji przez co najmniej kilka lat ciągłej eksploatacji. Powyższe czynniki to najważniejsze powody, dla których warto zdecydować się na konstrukcję aluminiową. Atutem takiego rozwiązania jest także wiele możliwości montażu ruchomych dachów lub rolet rzymskich na blokach.

Ile kosztuje gotowa pergola tarasowa przyścienna z aluminium?

Koszt inwestycji w pergolę tarasową przyścienną aluminiową jest uzależniony od kilku parametrów, a mianowicie: rozmiaru konstrukcji, miejsca i sposobu montażu, zastosowanych udogodnień, np. bocznych lameli i oświetlenia.

Średnio można przyjąć, że całkowity koszt postawienia pergoli tarasowej aluminiowej powinien wahać się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. To oczywiście
nie oznacza, że na rynku nie są dostępne nieco droższe, ale jednocześnie o wiele bardziej funkcjonalne i trwałe rozwiązania.

Pamiętaj, że montaż pergoli aluminiowej to wieloletnia inwestycja, dlatego nie warto oszczędzać na trwałości i funkcjonalności takiej konstrukcji.

ikona podziel się Przekaż dalej