Perukowiec czerwony - wymagania, uprawa, pielęgnacja, choroby, cena
Perukowiec czerwony to bardzo interesujący krzew, który cieszy się popularnością w nasadzeniach ogrodowych. Popularnością cieszą się również odmiany tego krzewu, np. 'Royal Purple'. Jednak zanim zajmiemy się uprawą perukowców podolskich, powinniśmy dowiedzieć się, jakie mają one wymagania glebowe, wymagania stanowiskowe, jak wygląda ich uprawa i pielęgnacja, a także, z jakimi chorobami możemy się spotkać.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.
Perukowiec podolski - charakterystyka rośliny
Perukowiec podolski - Cotinus coggygria, znany jest również jako perukowiec czerwony ze względu na swój wygląd. Krzew ten należy do rodziny nanerczowatych - Anacardiaceae. Roślina ta pochodzi z południowo-wschodniej Europy, a także z południowo-zachodniej Azji. Perukowce podolskie, zarówno perukowce żółte, jak i czerwone, uprawiane są jako rośliny ozdobne.
Perukowce charakteryzują się zaokrąglonym pokrojem, który dorasta do około 3-5 m wysokości, natomiast ich wzrost jest powolny. Drewno roślin jest żółte i wytwarza specyficzny zapach. Ulistnienie tych krzewów możemy zaobserwować dopiero pod koniec V. Pojedyncze liście są całobrzegie i jajowate. Mają one interesujący ciemnoczerwony kolor, a jesienią wybarwiają się one na żółto, pomarańczowo lub czerwono, choć znane są także odmiany, które mają stale czerwone zabarwienie liści.
Jeśli chodzi natomiast o kwiaty perukowców, są one niewielkie i zielonożółte. Pojedyncze kwiatki tworzą wiechowate i duże kwiatostany, dorastające do około 20 cm średnicy. Wiechy pojawiają się na końcach pędów i bardzo obficie kwitną w okresie od V do VII. Czerwony kolor liści i zielonożółte kwiaty, doskonale kontrastują z zielonym kolorem otoczenia. Charakterystyczne dla tych roślin są również ich owoce, które są drobne i wyrastają w puszystych owocostanach, które zaobserwujemy od VII.
Perukowiec czerwony - wymagania glebowe
Perukowiec czerwony to nie tradycyjny zielony krzew, przez co cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem. Jednak musimy wiedzieć, że zanim zasadzimy perukowiec żółty, czy też perukowiec czerwony, powinniśmy wiedzieć, jakie ma on wymagania dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Zacznijmy więc od wymagań glebowych. Otóż wymagania glebowe tego gatunku krzewów, nie są bardzo skomplikowane, a można i powiedzieć, że są one niewielkie, ponieważ perukowiec czerwony, tak jak i perukowiec żółty, w formie krzewu i na pniu, dobrze poradzi sobie nawet na słabych glebach ogrodowych. Jednak warto pamiętać o tym, że perukowce podolskie wymagają przepuszczalnej gleby, która będzie zasobna w wapń.
Pamiętajmy, że krzew, który będzie rozwijał się na zbyt zwięzłych glebach, może zostać porażony przez choroby grzybowe, które spowodują więdnięcie liści i zamieranie pędów. Poza wymaganiami dotyczącymi gleby musimy także zwrócić uwagę na to, jakie perukowiec ma wymagania świetlne. Tutaj powinniśmy wybrać ciepłe i słoneczne stanowisko.
Uprawiając ten krzew, istotne są również zabiegi pielęgnacyjne. Warto tu wspomnieć, że podlewanie rośliny nie jest bardzo istotne, ponieważ dobrze znosi nawet susze. Natomiast innym zabiegiem jest przycinanie. Decydując się na uprawę krzewów na pniach, czy też w tradycyjnej formie, z reguły nie jest konieczne przycinanie roślin. Natomiast nie możemy zapominać o przycinaniu odmładzającym roślin, które wykonuje się raz na kilka lat. Co więcej, uprawiając rośliny na pniu, możemy formować perukowce, by zachować odpowiedni pokrój. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie perukowca podolskiego.
Perukowiec podolski - jakie choroby mogą zaatakować nasze rośliny i jakie są popularne odmiany krzewów
Perukowiec podolski - Cotinus coggygria, to bardzo atrakcyjna roślina, która szczególnie w okresie jesiennym, kiedy jej czerwone liście przebarwiają się na żółte i pomarańczowe kolory. Dodatkowo świetnie komponuje się, kiedy w pobliżu znajduje się zielony krzew lub drzewo. Pamiętajmy jednak o tym, że perukowiec, tak jak i inne rośliny, może zostać porażony przez choroby i szkodniki.
Choroby mogą być wywołane zarówno przez złą uprawę, jak i przez źle dobrane stanowisko lub pojawienie się szkodników, które są nosicielami chorób. Jedną z poważniejszych chorób jest więdnięcie liści i zamieranie pędów, o którym było już wspomniane wyżej. Niestety takie objawy, które nie będą odpowiednio leczone, mogą skończyć się całkowitym zniszczeniem rośliny.
Warto też wspomnieć o tym, że perukowiec podolski znany jest z różnych atrakcyjnych odmian. Do najbardziej popularnych zaliczana jest odmiana 'Royal Purple'. Perukowiec w odmianie 'Royal Purple' charakteryzuje się wiśniowoczerwonymi liśćmi, które jesienią wybarwiają się na czerwono. Co więcej, roślina wytwarza także czerwone owoce i może dorosnąć do około 3 m wysokości.
Perukowiec podolski, znany także jako perukowiec czerwony, jest doskonałą rośliną do sadzenia w parkach, zieleni miejskiej, ale także w ogrodach przydomowych. Możemy go komponować z takimi roślinami jak oliwnik - Elaeagnus angustifolia, lawenda wąskolistna - Lavendula angistifolia, pięciornik - Potentilla fruticosa, czy też grusza wierzbolistna - Pyrus salicifolia 'Pendula'.