Petunia hybrida w Polsce

Kilka słów o roślinie

Petunia w naszym kraju to jednoroczna roślina. Pochodzi z rodziny psiankowatych z trenu Ameryki Południowej (pierwsza petunia została znaleziona w Urugwaju w 1793).

Odznacza się dość wrażliwymi kielichami, o sporej wielkości – do 10 cm, które mogą mieć liczne barwy - od białego, przez odcienie żółtego, różowego, czerwonego, aż do niebieskiego i fioletowego. Roślina ma wiele odmian. Najpopularniejsza wśród nich jest petunia zwisająca- kaskadowa, czyli surfinia.

Petunia kwitnie bujnie przy prawidłowej pielęgnacji i uprawie przez cały sezon wegetacyjny- zwykle czerwiec-październik. Znaczy to, że kończą go pierwsze mrozy. Jej forma  może być oparta na pędach wznoszących się do góry lub w dół (surfinia). Te mierzą od 30 do 80 cm długości–zależnie od odmiany. Charakterystyczną cechą petunii są jej łodygi, które są lekko omszone. Liście tej rośliny mają jajowaty kształt  z lekko spiczastym końcem.

Uprawa petunii

Petunie preferują słoneczne, ale zaciszne miejsca. Najlepsze będą stanowiska od południa i wschodu. Trzeba wiedzieć, że zbyt duża ilość cienia spowoduje opóźnienie kwitnienia i mniej bujne kwiaty. Dlaczego zaciszne? Kielichy niezbyt dobrze znoszą wiatr i silny deszcz z powodu swojej delikatności. Mogą wówczas zostać uszkodzone.

Petunia jest wytrzymała na upały i suche powietrze. Jednak, żeby bujnie kwitła, należy ją podlewać regularnie. Co najemnej raz dziennie. By kwiaty cieszyły oczy do jesieni, należy zastosować nawozy wieloskładnikowe co dwa lub trzy tygodnie. Obrywanie przekwitłych kwiatostanów również przedłuży kwitnienie. Gleba dla tych kwiatów powinna być dość żyzna i przepuszczalna, z odczynem 5-6,5 pH.

Petunia ogrodowa, czyli odmiana rosnąca w glebie na rabatach nie wymaga tak regularnego podlewania. Przy naszym klimacie w kraju wystarcza im woda pobierana z gleby. Dodatkowe podlewania wymaga tylko podczas okresów susz. Poleca się je nawozić nawozem z dodatkiem potasu nie azotu. Odmiana ogrodowa jest zdecydowanie bardziej odporna niż ta uprawiana w donicach.

Uprawa petunii zwyczajnej na balkonie

Petunie zawdzięczając swoją popularność bardzo długiemu i bujnemu kwitnieniu. To jednak jest możliwe za sprawą właściwej uprawy czy pielęgnacji. Trzeb poznać wymagania odmiany, aby się nie dobrze zaopiekować. Również bluszcz na balkon ma swoje wymagania.

Petunia na balkonie czy tarasie ma te same oczekiwania co do pielęgnacji i uprawy jak petunia ogrodowa. Należy jednak pamiętać, że jest bardziej wrażliwa i delikatna. Odmiana doniczkowa potrzebuje częstszego podlewania. Szczególnie w upalne dni. Poza tym odmiany doniczkowe powinniśmy zasilać nawozami wieloskładnikowymi, aby długo kwitły. Istotne jest również regularne ucinanie suchych czy zwiędłych części rośliny.

Okazy doniczkowe nie mogę stać w wodzie np. po ulewie czy przelaniu, ponieważ wtedy korzenie zgniją. Trzeba usuwać nadmiar wody z podstawek lub doniczek. Najlepiej jest posadzić je w donicach z otworami. To jednak tyczy się niemal każdej rośliny. Szczególnej opieki wymaga petunia zwisająca ze względu na długie pędy. Te dorastają do 100 cm w dół, dlatego trzeba je podcinać częściej i usuwać obumarłe części. A na pewno nawozić do dwa tygodnie.

Posadzenie petunii na źle dobranym podłożu nie da nam efektów, a nawet może doprowadzić do rozwoju chorób i szkodników np. mszyce. Szczególnie te na tarasie warto czasem dokładnie obejrzeć. W momencie zobaczenia szkodników najlepiej od razu zastosować preparat na mszyce. Z kolei petunie ogrodowe są narażone na atakowanie przez ślimaki. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat petunii kaskadowej?

Rozmnażanie petunii

Petunia ogrodowa czy inaczej rabatowa jest rozmnażana z sadzonek lub nasion. Wysiew petunii z nasion wykonuje się w miesiącu lutym. Firmy specjalizujące się w uprawie tej rośliny robią to w szklarni, ale można też zrobić to na mniejszą skalę, mając słoneczny parapet od południowej strony. Wymagana temperatura to około 20 st. C.

Do pojemników ze specjalną ziemią stosowaną do wysiewu nasion sadzimy nasionka i podlewamy regularnie. Kiedy pojawią się trzy listki, można przesadzić je do małych doniczek oraz zacząć nawozić. Wybierzmy nawozy wieloskładnikowe. Tak przygotowane malutkie petunie można po ustaniu przymrozków sadzić do ogrodu.

Odmiany petunii

Petunia - podział odmian

Sklepy i centra ogrodowe mają do dyspozycji wiele odmian oraz serii. Niemal każdy hodowca petunii stosuje swoje podziały i nazwy. A z roku na rok hodowcy tworzą jeszcze nowe i bardziej atrakcyjnej odmiany. Nie mniej głównym podziałem jest jednak ten dzielący petunie na ogrodowe i balkonowe oraz ten dzielący odmiany petunii  ze względu na kolory: odmiany o kwiatach jednego koloru i o kwiatach dwubarwnych.

Kolejny naczelny podział powstał w oparciu o wysokość:

  • Petunia pendula – zwisająca- czyli surfinia popularnie. Mierzy powyżej 80 cm,
  • Petunia media osiąga wysokość od 40 do 80 cm,
  • Petunia nana – osiąga do 40 cm.

Inny podział dotyczy wielkości kwiatów i pokroju:

  • Grandiflora– odmiany wytwarzają kwiaty od około 6 do 10 cm średnicy,
  • Multilfora– odmiany wytwarzają kwiaty do około 5 cm średnicy, jednak na jednym okazie jest ich więcej,
  • Miliflora– odmiany wytwarzają malutkie kwiaty do 3 cm średnicy, ale za to bardzo gęsto ułożone.

Mieszańce petunii

Seria o nazwie Supertunia – charakteryzuje się gęsto ułożonymi kwiatami o średnicy 5-6 cm i zwartym pokroju, a te cechy są najbardziej poszukiwane przy tworzeniu kompozycji z kwiatów. Długość pędów odmian tej serii mierzy do 100 cm. Te odmiany rosą najszybciej i wykazują najwyższą odporność na warunki.

Seria o nazwie Minutunia - charakteryzuje się kwiatami o średnicy 3-4 cm i pędami około 80 - 100 cm. Są bardzo odporne warunki i na deszcz.

Seria o nazwie Partitunia - cechą odmian tej serii jest lekki układ kwiatów. Tworzy jakby kapelusze kwiatostanów nad donicami, prawie całkowicie zamykając boki. Pędy rosną do 80 cm.

Najpiękniejsze odmiany

Pełna gama kolorów i form kwiatów petunii pozwali nam stworzyć unikalne kompozycje na balkonach i rabatach. Prosta uprawa i niezbyt trudna pielęgnacja powoduje, iż petunie tuż obok pelargonii są najpopularniejszymi letnimi kwiatami. Pośród licznych odmian wyróżniamy odmiany dwubarwne.

Pośród dwubarwnych za najpopularniejsze uważa się petunie:

  • z białym brzegiem po zewnętrznej stronie kielicha,
  • o kwiatach, których część kielicha ma postać białej gwiazdy, reszta ma inny kolor,
  • o kwiatach jednego koloru z żyłkowaniem o innym kolorze,
  • o kwiatach z poprzecznymi białymi cieniowanymi paskami.

Do najpiękniejszych i najnowszych odmian należą między innymi:

‘Rhytm Blues’, która średniej wielkości kwiaty o ciemnoniebieskiej barwie z białym brzegiem wokół kielicha. Mierzy do 40 cm wysokości.

Pink Lemonade’, której wnętrze kwiatu ma kolor zbliżony do owocu limonki, a obrzeże jest różowe.

‚Black Ray’ , która ma unikalne bo żółto-czarne kielichy.

‘Night Sky’, której kwiaty są ciemnogranatowe z białymi plamkami- całość przypomina niebo nocą.

Poznaj także roślinę o nazwie Tillandsia. To dopiero unikat. Nie potrzebuje do życia ziemi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny