Petunia hybrida – roślina o spektakularnym kwitnieniu

Petunia zwyczajna i petunia kaskadowa – klasyfikacja odmian

Petunie wywodzą się Ameryki Południowej. Należą do rodziny psiankowatych. Jednoroczne rośliny wyróżnia lejkowaty kwiat oraz szorstko omszone lepkie liście. Barwa kwiatów jest bardzo zróżnicowana. Petunia tworzy kwiaty białe, żółte, różowe, czerwone, purpurowe, fioletowe oraz wielobarwne – z różnym wybarwieniem płatków i gardzieli. Kwitnienie petunii trwa od maja do pierwszych przymrozków. Owocem jest torebka, wypełniona nasionami. Oprócz petunii o wzniesionym pokroju coraz większą popularnością cieszy się petunia kaskadowa, zwana surfinią. Efektowna odmiana tworzy zwisające długie pędy. Należy do roślin silnie rosnących, wytrzymałych i bardzo obficie kwitnących.

Jedna z klasyfikacji odmian petunii:

 • Petunie PENDULA, o długości pędów powyżej 80 cm,
 • petunie MEDIA, o długości pędów od 40 cm do 80 cm,
 • petunie NANA, o długości pędów poniżej 40 cm.

Petunie tworzące efektowne kwiaty, różniące się wielkością i pełnością:

 • vulgaris – petunia tworzy kwiaty o średnicy do 7 cm, vulgaris plena – petunia pełna,
 • petunia wielkokwiatowa grandiflora – kwiat osiąga około 7 – 11 cm średnicy, grandiflora fimbriata to roślina tworząca fryzowane płatki korony, grandiflora plena – petunia o pełnych dużych kwiatach, grandiflora plena fimbriata – petunia pełna, o dużych fryzowanych płatkach korony,
 • superbissima fimbriata – petunie o bardzo dużych strzępiastych kwiatach, superbissima plena – o kwiatach bardzo dużych i pełnych, superbissima plena fimbriata – kwiaty bardzo duże, pełne, o fryzowanych płatkach korony.

Grupy petunii kaskadowych:

 • Fortuniapetunia kaskadowa o dużych kwiatach,
 • Vitrotunia – petunia kaskadowa różnobarwna, obficie kwitnąca,
 • Suprise – petunia kaskadowa wyróżniająca się drobnymi liśćmi,
 • Supertunia –petunia kaskadowa o intensywnym wzroście.

Efektowne kwiaty ogrodowe – najciekawsze odmiany petunii

W poszczególnych grupachPetunia hybrida znajdują się ciekawe, godne polecenia odmiany.

Petunia wzniesiona, o pędach długości do 40 cm, np.:

 • petunia ogrodowa ‘Tęcza’ – roślina o dekoracyjnych filetowych kwiatach,
 • petunia ogrodowa ‘Sawa’ – tworzy biało-czerwone kwiaty,
 • petunia biała ‘Kaprys’.

Popularne odmiany petunii wielkokwiatowej, o pędach długości 40 – 80 cm, np.:

 • ‘Arabeska’ – roślina tworzy duże kwiaty, wybarwione na czerwono,
 • ‘Blause Meer’ – okazałe kwiaty o efektownym ciemnoniebieskim kolorze płatków korony,
 • ‘Iluzja różowa’ – intensywnie różowe płatki mają białe obrzeżenia.

Odmiany petunii strzępiastej, np.:

 • Petunia ogrodowa różowa ‘Zorza Wieczorna’,
 • petunia ogrodowa biała ‘Koronkowy Welon’,
 • petunia ogrodowa ciemnopurpurowa ‘Gottfried Michaelis’.

Najciekawsze odmiany surfinii, np.:

 • ‘Caskada’ – surfinia biała, zwisające pędy dorastają do 80 cm długości,
 • Supertunia Lavender Bouquet’ –petunia jasnofioletowa, wcześnie kwitnąca,
 • petunia ‘Deluxe Night Sky’ – ciemnofioletowa surfinia, naznaczona białymi plamkami na płatkach,
 • odmiany serii ‘Superbissima’ – obejmują sur finie o barwnych, pofalowanych płatkach,
 • surfinia czarna ‘Black Mamba’ oraz ‘Black Velvet’ – odmiany o aksamitnych czarnych kwiatach.

Petunia zwyczajna – wymagania uprawowe, pielęgnacja, rozmnażanie

Wymagania uprawowe petunii dotyczą właściwego stanowiska oraz odpowiedniej pielęgnacji. Dla dobrego rozwoju roślin w ogrodzie konieczne jest słoneczne lub lekko zacienione miejsce, o glebie piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej i bogatej w substancje odżywcze. Petunie balkonowe najlepiej udają się w ziemi kwiatowej, która utrzymuje umiarkowaną wilgotność, jest świeża i pulchna. Pamiętajmy, że petunie ogrodowe i balkonowe wrażliwe są na opady i podmuchy wiatru, dlatego ważne jest zapewnienie roślinom zacisznego miejsca.

Pielęgnacja kwiatów polega na codziennym podlewaniu, ze względu na ich duże wymagania wodne. W czasie upalnego lata petunie podlewamy nawet dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Raz w tygodniu zasilamy rośliny nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla petunii. Unikajmy przenawożenia azotem – roślina wytworzy wspaniałe liście, ale będzie słabo kwitnąć. Po zakończonym pierwszym kwitnieniuPetunia hybridaprzycinamy do połowy. Taki zabieg, w ciągu dwóch tygodni, pozwoli roślinom uzyskać ładniejszy pokrój i intensywniejsze kwitnienie. Pielęgnacja surfinii wymaga usuwania przekwitłych kwiatostanów.

Na przełomie stycznia i lutego możemy rozpocząć rozmnażanie petunii. Wysiew nasion odbywa się przy temperaturze ziemi, wynoszącej około 20 stopni Celsjusza. Nasiona należy jedynie lekko wklepać do podłoża i podlać. Siewki, po pikowaniu, sadzimy w mieszaninie ziemi liściowej i piasku – właściwa rozstawa dla sadzonek to 2 cm x 3 cm. Do czasu wysadzenia na stałe miejsce, co 10 dni petunie nawozimy. Na stałe miejsce w ogrodzie lub do pojemników sadzimy rośliny po wiosennych przymrozkach, po 15 maja i na początku czerwca. Najlepiej to zrobić wówczas, gdy zaczną pojawiać się pierwsze kwiaty. Rozstawa dla odmian wysokich wynosi 25 cm x 30 cm, natomiast dla petunii niskich – 20 cm x 20 cm. W czasie kwitnienia kwiaty możemy przesadzać, by dobrać odpowiedni kolor i wysokość. Sprawdź także ten artykuł o różnicach pomiędzy surfinią a petunią.

Kwiaty ogrodowe i balkonowe – zastosowanie

Nasiona petunii zwyczajnej, dostępne na rynku ogrodniczym, umożliwiają wysianie efektownych roślin. Zdjęcia na torebkach z nasionami ukazują wygląd kwitnącej odmiany. Jednak samodzielne wyprodukowanie rozsady petunii nie jest proste. Najlepiej skorzystać z gotowych, ukorzenionych okazów. Petunia ogrodowa znajduje się w ofercie lokalnych centrów ogrodniczych oraz w sklepach internetowych. Zdjęcia sprzedawanych roślin pozwalają zorientować się, czy odpowiada nam wygląd i barwa kwiatów.

Petunie znajdują szerokie zastosowanie. Wzniesione odmiany upiększają klomby, efektownie prezentują się na ogrodowych rabatkach i na skalniakach. Rośliny wykorzystywane są także do zadarniania ogrodowych przestrzeni. Na 1 m2 wystarczy jedna petunia, by rabata zyskała niecodzienną okrywę. Efektownym tłem dla barwnych kwiatów może okazać się aksamitka wyniosła (Tagetes erecta), dorastająca do 100 cm wysokości. Jej intensywnie pomarańczowe, żółte i czerwonawe kwiaty oraz pierzaste liście ładnie podkreślają urodę petunii. Aksamitka wyniosła ma podobne wymagania do petunii – jednoroczna roślina dobrze rośnie w słońcu i lekkim zacienieniu, preferuje żyzne podłoże. 

Rośliny doniczkowe zdobią altany, balkony, okna, pomieszczenia biurowe i miejsca publiczne. Doskonale znoszą niewielką głębokość doniczek i skrzynek balkonowych. Surfinie najpiękniej prezentują się w podwieszanych misach i koszach. W jednym pojemniku można sadzić kilka odmian, tworząc ciekawe letnie kompozycje. Uwaga! Jak wszystkie rośliny z rodziny psiankowatych, petunia ogrodowa jest trująca.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny