Surfinia – uprawa i pielęgnacja

Petunia ogrodowa wywodzi się z Ameryki Południowej. Należy do rodziny psiankowatych. Jednoroczna roślina tworzy wiszące pędy, na których znajdują się liście, pokryte lepkimi włoskami oraz lejkowate kwiaty, o zróżnicowanym zabarwieniu - białe, żółte, pomarańczowe, purpurowoczerwone, różowe, łososiowe i fioletowe. Odmienny od płatków kolor może mieć gardziel kwiatu, płatki mogą być nakrapiane, z wyraźnym żyłkowaniem, z kontrastowym paskiem na płatkach lub z jasnym obrzeżeniem. Najpopularniejsze są petunie o kwiatach pojedynczych, ale równie ozdobne są kwiaty pełne i okazy o pofałdowanych i postrzępionych brzegach.

  Wśród odmian uprawnych wyróżnia się petunie pendula o pędach, osiągających powyżej 80 cm długości, Petunia x hybryda media – pędy wiszące dorastają od 40 cm do 80 cm długości oraz petunie Nana – o pędach poniżej 40 cm długości. Do dobrego kwitnienia rośliny potrzebują stanowiska nasłonecznionego i podłoża przeznaczonego dla roślin balkonowych, o lekko kwaśnym odczynie pH gleby – 5,5 – 6. Petunia zwisająca wymaga wzbogacenia ziemi nawozami wieloskładnikowymi, o spowolnionym działaniu. Ważną substancją, którą należy dostarczyć roślinom poza potasem, azotem i fosforem, jest żelazo, którego brak jest przyczyną wyraźnego żółknięcia liści. Warto zastosować nawozy uniwersalno-żelazowe, o dużej zawartości żelaza, z wieloma mikroelementami. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu kwiaty będą silnie wybarwione.

Petunia zwisająca ma duże zapotrzebowanie wodne. W czasie upalnego lata konieczne jest obfite podlewanie, nawet dwa razy dziennie. Przesuszenie ziemi jest przyczyną żółknięcia liści i więdnięcia rośliny. Unikajmy podlewania petunii twardą wodą, która podnosi odczyn pH gleby, co niekorzystnie wpłynie na rozwój rośliny. Do podlewania nadaje się woda z kranu, o ile nie zawiera zbyt wiele wapnia. Dostarczamy ją pod rośliny, unikając moczenia delikatnych kwiatów. Skrzynki z roślinami najlepiej ustawić pod dachem, aby osłonić kwiaty przed wiatrem i deszczem.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitniętych części roślin. Kwiaty, zapylane przez nocne motyle, tworzą nasiona, które pochłaniają substancje odżywcze. Regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów wspomaga powtórne kwitnięcie. Poza tym przekwitnięte kwiaty szpecą rośliny i mogą stać się źródłem choroby grzybowej. Bardzo długie pędy warto przyciąć, by surfinia utrzymała zwarty pokrój. Prace pielęgnacyjne wykonujmy w rękawicach, bowiem surfinia wydziela kleisty sok.

Uprawa petunii - rozmnażanie roślin

Nasiona petunii wysiewa się do skrzynek, w szklarni, pod koniec stycznia lub na początku lutego. Nasion nie przykrywamy ziemią, wystarczy je delikatnie wklepać i podlać. Na jedną skrzynkę inspektową stosujemy 0,3 - 0,4 nasion. Dobrym podłożem, stosowanym do wysiewu, jest ziemia liściowa, z dodatkiem piasku i torfu. Podłoże musi być odkażone, bowiem sadzonki są bardzo wrażliwe na choroby grzybowe. Roślina rozwija się w temperaturze około 20 – 22 stopni Celsjusza.

Gdy pojawią się siewki, temperaturę obniżamy do około 18 stopni Celsjusza. Siewki, po pojawieniu się dwóch listków, pikujemy - właściwa rozstawa wynosi 2 x 3 cm. Podrośnięte sadzonki przesadzamy do doniczek torfowo-ziemnych. Na stałe miejsce rośliny sadzimy na przełomie maja i czerwca, gdy petunia zacznie tworzyć pierwsze kwiaty. Po wysadzeniu, rośliny codziennie podlewamy, a raz w tygodniu zasilamy nawozami wieloskładnikowymi o spowolnionym działaniu.

Petunie o białych i fioletowych kwiatach zwisających kaskadowo na płocie, a także rodzaje, wmagania oraz stanowisko dla petunii
Petunia zwisająca na balkonie lub tarasie, czyli wymagania, stanowisko, rodzaje oraz pielęgnacja

Rozmnażanie surfinii możemy przeprowadzić poprzez pobranie sadzonki pędowej. Ten rodzaj rozmnażanie jest łatwiejszy – samodzielne rozmnożenie petunii kaskadowej z nasion jest dość skomplikowane. Sadzonki pozyskujemy w sierpniu. Do ścinania sadzonek używamy ostrego noża, by powierzchnia cięcia pozostała gładka. Dolne liście usuwamy. Zanim zasadzimy sadzonkę w ziemi, zanurzamy ją w ukorzeniaczu. Najlepiej zasadzić surfinię przy ściance doniczki, by przez porowate ścianki docierało więcej tlenu, co sprzyja rozwojowi korzeni. Sprawdź także ten artykuł o różnicach pomiędzy surfinią a petunią.

Wiszące petunie – zastosowanie efektownych roślin

Petunia zwisająca nadaje się do tworzenia efektownych roślinnych kompozycji. Wiszące pędy, obsypane barwnymi kwiatami, utworzą wspaniałe „dolne piętro” roślin, hodowanych w dużych donicach. Pamiętajmy jednak, że uprawa surfinii razem z dużymi okazami sprawdzi się wówczas, gdy obie rośliny będą miały takie same warunki rozwoju – dużo słońca i utrzymaną odpowiednią wilgotność gleby.

Ciekawe zestawienia tworzą wiszące petunie i aksamitka wyniosła (Tagetes erecta). Podobnie jak petunia, aksamitka wyniosła dekoruje nasze otoczenie przez całe lato, do późnej jesieni. Dobrze rośnie na słonecznym stanowisku. Jej żółte i ogniście pomarańczowe kwiaty tworzą ciekawe tło dla barwnych petunii.

Równie atrakcyjną dekorację balkonów i tarasów stanowi surfinia i dynia ozdobna. Dzwonkowate delikatne kwiaty petunii zwisającej pięknie prezentują się w sąsiedztwie kolorowych owoców dyni. Petunia jest rośliną trującą, więc przy jej uprawie należy zachować ostrożność, zwłaszcza wówczas, gdy w pobliżu bawią się dzieci. Dynia ozdobna, chociaż nie jest trująca, nie nadaje się do spożycia, ze względu na grubą skórę i niewiele miąższu.

ikona podziel się Przekaż dalej