Pięciornik - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, wymagania i inne porady

Pięciorniki w uprawie

W zasadzie w Polsce najczęściej spotyka się dwa gatunki pięciornika w uprawie. Najbardziej powszechnym jest pięciornik krzewiasty, jednak pięciornik krwisty także często pojawia się w ogrodach, ceniony głównie za wyjątkowe, intensywnie wybarwione na czerwono kwiaty. Obie rośliny cieszą się bardzo dużą popularnością, są ładne i łatwe w uprawie, więc nic dziwnego, że mnóstwo osób decyduje się na ich posadzenie w ogrodzie.

Pięciornik krwisty

Pięciornik krwisty to himalajska bylina, która bardzo dobrze znosi nasze warunki pogodowe. To niewielka, osiągająca około 60 cm wysokości krzewinka o ciekawym pokroju. Ma interesujące, trójdzielne liście, które na początku są przebarwione na srebrzysty kolor, z biegiem czasu stają się jednak coraz intensywniej zielone. Niektórzy przyrównują je do liści truskawek, ponieważ są podobnie jak one wzorzyście naznaczone biegiem wgłębień i siatką unerwienia. Pięciornik krwisty ma wzniesione, ale wiotkie pędy, które mogą się ładnie układać na ziemi, na przykład na wzniesieniach.

Pięciornik krwisty jest uprawiany ze względu na przepiękne, duże kwiaty, które mają właśnie krwistoczerwony kolor. Mają około 2,5 cm średnicy, są półpełne, ich liczne płatki układają się wokół także czerwonego oczka. Kwiaty utrzymują się na roślinie całe lato, od czerwca aż do końca sierpnia i są bardzo atrakcyjnym aspektem kolorystycznym rabat i skalników. Więcej na temat roślin na skalniak przeczytasz w tym artykule.

Pięciornik krzewiasty (potentilla fruticosa)

Chociaż przepiękny i interesujący, pięciornik krwisty nie cieszy się takim powodzeniem, jak pięciornik krzewiasty. To właśnie ten gatunek rozsławił cały rodzaj pięciorników. Jest znacznie bardziej podobny do gatunków dzikich, takich jak pięciornik gęsi, pięciornik kurze ziele czy pięciornik rozłogowy. Podobieństwo jest związane głównie z kolorem i wyglądem kwiatów. Pięciornik krzewiasty najczęściej ma je żółte, dlatego czasami mówi się o nim pięciornik żółty, są drobne i pojedynczo pojawiają się na końcach pędów. Kwitnienie jest bardzo długie, trwa od kwietnia do października, jednak najwięcej kwiatów pojawia się w czerwcu i lipcu.

Pięciornik krzewiasty to znacznie wyższy krzew niż pięciornik krwisty. Bylina może osiągnąć nawet 1,5 metra wysokości, czasami więc wykorzystuje się ją do stworzenia żywopłotu. Jego liście mają lancetowaty kształt, są lekko błyszczące i także mają dość znaczną wartość dekoracyjną. To bardzo ładny krzew, który atrakcyjnie się prezentuje przez cały sezon. Jeśli interesują cię także inne krzewy liściaste na żywopłot, znajdziesz je w tym artykule.

Odmiany pięciornika krzewiastego

Pięciornik krzwiasty jest tak popularną rośliną, że na rynku pojawia się coraz więcej wyjątkowych odmian. W zasadzie najbardziej popularną z nich wszystkim jest pięciornik żółty Goldfinger. Jest to nieco niższa odmiana niż podstawowy gatunek, ma około 1 m wysokości. Pięciornik żółty tej odmiany ma bardzo ciekawy pokrój, jest nieco bardziej zaokrąglony niż jego kuzyni. Goldfinger bardzo się krzewi, wytwarzając gęstą, okrągłą krzewinkę, która wspaniale sprawdza się na szpalerach. Na uznanie zasłużył głównie z powodu swoich kwiatów – są żółte, pięciopłatkowe i stosunkowo duże, mają ponad 5 cm średnicy. W okresie kwitnienia, które trwa naprawdę długo jak na przedstawiciela tego gatunku, pięciornik żółty tej odmiany jest po prostu przepiękny, cały obsypany zwracającymi uwagę kwiatami, które kontrastują z intensywnymi, zielonymi i bardzo drobnymi listkami.

Na ryku pojawiły się także odmiany o innym kolorze kwiatów. Coraz bardziej powszechny jest pięciornik pomarańczowy, czyli wszystkie odmiany pięciornika krzewiastego o bardzo intensywnej, pomarańczowej barwie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza odmiana Tangerine. Jeśli kłącza pięciornika lub sadzonki tej odmiany zostaną posadzone w nieco bardziej zacienionym miejscu, roślina będzie miała ciemne, prawie miedziane kwiaty, których połysk będzie pomarańczowy. Im więcej słońca, tym bardziej będzie przebarwiała się na żółto. Pięciornik pomarańczowy cieszy się dużym powodzeniem, ponieważ pozwala na zrobienie wspaniałej, mieszanej rabaty lub szpaleru.

Pięciornik krzewiasty i pięciornik krwisty – wymagania glebowe

Pięciorniki są niezbyt wymagającymi krzewami. Zarówno pięciornik krwisty, jak i krzewiasty mają bardzo podobne upodobania. Przede wszystkim lubią słońce, ale dobrze znoszą także półcień. Niektóre odmiany, zwłaszcza krzewiasty pięciornik pomarańczowy potrzebują nieco zacienienia w ciągu dnia, ale generalnie rośliny te powinny rosnąć na jasnych, słonecznych stanowiskach.

Podłoże dla pięciornika

Pięciornik jest odporny na susze, ale najlepiej rośnie i najdłużej kwitnie na nieco wilgotnym podłożu. Właśnie takie będzie najlepsze dla tej wyjątkowej rośliny. Nie lubi jednak zastoisk wodnych, więc nie powinien być podlewany zbyt obficie, a podłoże powinno być dobrze przepuszczalne. Najważniejsze jednak, to zapewnienie mu odpowiedniego pH, najlepiej w przedziale 4,5 do 6,5. Warto wiedzieć, że roślina nie będzie się rozwijała w glebach o dużym udziale wapnia.

Nawożenie pięciornika

Pięciornik nie jest zbyt kapryśny, nie musi mieć dużej dawki składników odżywczych w podłożu. To sprawia, że nie trzeba także specjalnie go nawozić. Właściwie tylko raz w roku, na początku okresu wegetacyjnego wystarczy zastosować wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących. Standardowy, uniwersalny preparat wystarczy, jeśli jednak nie masz pewności, czy podłoże w twoim ogrodzie jest dostatecznie kwaśne, można zastosować taki przeznaczony do roślin kwasolubnych, jednak w mniejszej dawce. Jeśli szukasz inspiracji na krzewy ozdobne do ogrodu, znajdziesz je w tym artykule.

Pięciornik w uprawie: cięcie i rozmnażanie

Pięciorniki nie potrzebują jakiejś szczególnej pielęgnacji w ogrodzie, jednak w ich przypadku bardzo ważnym zabiegiem, którego zdecydowanie nie można pominąć jest cięcie. Cięcie przeprowadza się zarówno interwencyjnie, jak i formująco. Dzięki temu roślina nie zdrewnieje za szybko, a cięcie pobudza ją do coraz intensywniejszego kwitnienia. W początkowych latach pięciorniki rosną nawet 30 cm na sezon, więc cięcie przeprowadza się także po to, by nieco skrócić pędy.

Pięciornik - cięcie

Pierwsze cięcie wykonuje się natychmiast po posadzeniu, należy wtedy usunąć wszystkie słabe, uszkodzone lub zeschnięte pędy. Później należy przeprowadzać zabieg każdej jesieni, regularnie co roku. Najważniejsze jest ucięcie końcówek wszystkich pędów, głównie tych, na których znajdują się jeszcze zaschnięte kwiaty. Dzięki temu utrzymany zostanie zwarty pokrój rośliny, a pędy zostaną pobudzone do zwiększenia kwitnienia. W czasie jesiennego cięcia warto także znacznie skrócić starsze pędy. Najlepiej będzie zmniejszyć ich długość o 1/3, maksymalnie ½. Dzięki temu rośliny będą się lepiej krzewić.

Pięciornik - rozmnażanie

Rozmnażanie pięciorników najczęściej przeprowadza się za pomocą sadzonek. Kłącze pięciornika czasami także można znaleźć w sklepach ogrodniczych, ale najczęściej roślina uprawiana jest z sadzonek. Można zrobić je samodzielnie, we własnym ogrodzie. Wystarczy pobrać zdrewniały pęd, wystarczy taki długości 7-10 cm. Umieszczenie jej w wodzie i wsadzenie do ziemi z dodatkiem kremazytu powinno wystarczyć. Pięciornik rozmnaża się bardzo łatwo, już po kilku tygodniach roślina ukorzenia się, kilka następnych zajmuje zanim wytworzy pierwsze pędy. Do posadzenia jej w ogrodzie minie najprawdopodobniej kilka miesięcy, ale to naprawdę bardzo szybki sposób rozmnażania rośliny. Sprawdź także nasz artykuł: Najlepsze krzewy ozdobne do twojego ogrodu.

Dzikie gatunki pięciornika

Pięciornik to nie tylko gatunki, które są znane z ogrodów. Istnieje bardzo wiele gatunków, które w formie dzikiej porastają łąki i różnego rodzaju inne siedliska. Uważa się, że kłącze pięciornika ma działanie lecznicze, jednak także jego liście są wykorzystywane w taki sposób.

Pięciornik gęsi i kurze ziele

Najbardziej rozpowszechniony jest pięciornik gęsi, do którego jest bardzo podobny pięciornik srebrny. W przeciwieństwie do tego pierwszego, pięciornik srebrny nie ma żadnych właściwości leczniczych, jest jedynie mało znanym chwastem, porastającym łąki. Pięciornik srebrny jest traktowany jako roślina wskazująca, czy w podłożu znajduje się wapń, ponieważ nie znosi tego pierwiastka. Pięciornik gęsi wykazuje właściwości lecznicze (podobnie jak kurze ziele). Stosuje się go m.in. do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych w postaci naparu.

Na uwagę zasługuje także pięciornik kurze ziele, roślina o wybitnych właściwościach leczniczych. Kłącze pięciornika kurze ziele często jest stosowane do tworzenia past do zębów, ma, podobnie jak pięciornik gęsi, właściwości ściągające i pokonuje różnego rodzaju zapalenia. Kurze ziele stosuje się także na zatrucia. Podobnie jest w przypadku pięciornika gęsięgo.

Jak wyglądają dzikie odmiany pięciornika?

Zarówno pięciornik kurze ziele, pięciornik srebrny, jak i pięciornik gęsi mają bardzo podobny pokrój. To byliny o drobnych, wcinanych liściach i maleńkich, żółtych pięciopłatkowych kwiatach. Jest to kwiat rozłogowy, rozmnażający się z kłączy i szybko rozprzestrzeniający się za pomocą rozłóg. Najlepszym przykładem jest kolejny gatunek – pięciornik rozłogowy, który w krótkim czasie może zająć naprawdę dość dużą przestrzeń. Na tle tych gatunków bardzo wyróżnia się pięciornik biały, jedyny gatunek o białych kwiatach.

Pięciornik biały to dzika bylina, która rośnie w Polsce tylko gdzieniegdzie. Od jakiegoś czasu pojawia się także w ogrodach, jednak nie jest uprawiana na większą skalę. Jest bardzo atrakcyjna, w przeciwieństwie do swoich dzikich kuzynów, jak pięciornik kurze ziele czy pięciornik rozłogowy, pięciornik biały jest bardziej delikatny. Rośnie w zacienionych, ale nie ciemnych lasach, gdzie wytwarza duże, interesujące liście, ponad którymi pojawia się niezbyt duży, delikatny, biały kwiat. Pięciornik biały nie jest rozłogowy, tworzy bardzo niską krzewinkę, w ogrodach może być wykorzystywany jako roślina okrywowa, ponieważ nie przekracza 25 cm, rzadko zresztą dorasta do takiej wysokości. Świetnie sprawdzi się w ogrodach w stylu rustykalnym. Jeśli interesują cię zioła i rośliny lecznicze, inspiracje zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.