Pięciornik biały Potentilla alba – uprawa i pielęgnacja

Pięciornik biały należy do rodziny różowatych. Dorasta do około 25 cm wysokości. Z masywnych podziemnych kłączy wyrastają korzenie. Na płożącej się łodydze wznoszą się pędy kwiatowe, na których znajdują się pięciopłatkowe białe kwiaty, o średnicy około 2,5 cm, zebrane są w luźne kwiatostany. Dekoracyjne są również odziomkowe dłoniaste liście, od spodniej strony srebrzyste, aksamitnie omszałe. Owocem rośliny jest odpadający od pięciornika orzeszek.

Bylina nie sprawia trudności uprawowych. Uprawa udaje się w Polsce na terenie całego kraju, bowiem pięciornik dobrze znosi niskie temperatury - zimujące pączki znajdują się tuż przy ziemi. Jest również odporny na letnie upały, suszę oraz choroby i szkodniki. Roślinę rozmnażamy jesienią z nasion lub wegetatywnie, przez podział kępy oraz z gotowych sadzonek. Najlepiej sprawdza się nasadzanie w niewielkich grupach, po 3-10 sztuk. Na 1m2 powinno przypadać około 9 roślin. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pięciorniku rozłogowym?

Bylina preferuje słoneczne i lekko zacienione stanowiska, o obojętnym odczynie pH oraz lekkie piaszczyste gleby. Dobrze rośnie również w ziemi piaszczysto-gliniastej. Pielęgnacja byliny polega głównie na dbałości, by nie zaczęła zbytnio rozrastać się, tracąc w ten sposób gęstość. Wiosną można przeprowadzić zabieg przycinania nadmiernie rozrastających się płożących pędów. Potentilla alba znajduje zastosowanie w ogrodach skalnych, wspaniale prezentuje się na skarpach a także jako atrakcyjna obwódka ogrodowych rabat.

Pięciornik biały – właściwości lecznicze

Od najdawniejszych czasów właściwości lecznicze pięciornika wykorzystywała medycyna ludowa. Dzisiejszy stan wiedzy potwierdza wyjątkowość byliny, która jest pomocna w leczeniu schorzeń tarczycy. Wskazaniami do zastosowania preparatów na bazie pięciornika białego są schorzenia tarczycy, zaburzenia hormonalne, niedobór jodu oraz minimalizacja niekorzystnego oddziaływania promieniowania jonizującego.

Tarczyca jest ważnym gruczołem wydzielania wewnętrznego. Znajduje się pod krtanią, w przedniej części szyi. Hormony tarczycy pełnią w naszym organizmie szereg ważnych funkcji, między innymi regulują pracę ośrodkowego układu nerwowego, odpowiadają za działanie mięśni, wspomagają przemianę materii i dodają nam życiowej energii. Zaburzenia w gospodarce hormonalnej powoduje wystąpienie wielu zmian, np. wrodzony niedobór jodu, ospałość, spowolnienie aktywności, niepłodność oraz chorobę Gravesa-Basedowa. Sprawdź także ten artykuł o pięciorniku srebrnym.

Surowcem do wytwarzania specyfików z pięciornika białego są kłącza i korzenie, pobrane z 3-4 letniej byliny. Na rynku dostępne są gotowe herbaty i krople ziołowe.

✓ Herbata z ziela i korzenia Potentilla alba:

1 łyżeczkę ziół zalewamy 1 szklanką wrzątku i zaparzamy przez pół godziny. Herbatę pijemy 40 minut przed posiłkami, 2 razy dziennie, przez około 1 miesiąc. Przeciwwskazaniami do zastosowania kuracji jest ciąża, karmienie niemowlęcia piersią, niedoczynność tarczycy, a także wiek poniżej 14 lat.

✓ Krople ziołowe:

30 kropli wkraplamy do ½ szklanki wody i popijamy roztwór przez miesiąc, 1-2 razy dziennie, przed posiłkami. Kropli nie należy podawać dzieciom do 14 lat oraz osobom cierpiącym na niedoczynność tarczycy, kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

W razie konieczności kurację można wznawiać, po przerwie w przyjmowaniu środka z pięciornika, trwającej około 10 dni. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kokornaku?

ikona podziel się Przekaż dalej