Krzew pięciornik – najciekawsze odmiany

Pięciornik ‘Goldfinger’ – jest szeroko rozrastającym się krzewem, osiągającym 80-100 cm wysokości. Jego pierzasto złożone liście składają się 7 soczyście zielonych listków, owłosionych z każdej strony i pozbawionych ogonków. W czerwcu pojawiają się duże kwiaty, o średnicy 5 cm. Dzięki nim pięciornik krzewiasty zdobi ogród cytrynowożółtymi kolorami, aż do końca września. Pięciornik żółty dobrze reaguje na cięcie i przycinanie, dlatego może być wykorzystywany na dekoracyjne niewysokie żywopłoty. 5-płatkowe kwiaty najpiękniej wybarwiają się na słonecznych stanowiskach. Uprawa rośliny nie sprawia problemów. Pięciornik ‘Goldfinger’ preferuje lekkie, piaszczyste i piaszczysto-gliniaste podłoże, dobrze rośnie na glebach o pH kwaśnym, zasadowym i obojętnym. Znajduje zastosowanie w miastach i ośrodkach przemysłowych, bowiem jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. Wspaniale prezentuje się w ogrodach skalnych jako roślina okrywowa. Zaletą uprawową odmiany jest odporność na choroby grzybowe, wywołane przez mączniaki.

Pięciornik krzewiasty ‘Annette’ – jest niewysokim krzewem, dorastającym do 50-80 cm wysokości. Ozdobą rośliny są 5-płatkowe kwiaty, wybarwiające się na kolory pomarańczowy i ciemnożółty oraz ciemnozielone liście, szersze niż u innych pięciorników. W lekkim zacienieniu kwiaty mają intensywniejszy kolor. Pięciornik krzewiasty tej odmiany kwitnie od czerwca do października. Dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach, na przeciętnej ogrodowej glebie. Jest odporny na susze i niskie temperatury. ‘Annette’ to wspaniała odmiana okrywowa, znajdująca zastosowanie w ogrodach skalnych i przestrzeni publicznej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pięciorniku rozłogowym?

Pięciornik pomarańczowy ‘Hopley’s Orange’ – wyróżnia się płożącymi się pędami, obsypanymi na końcach pojedynczymi pomarańczowymi kwiatami, z ciemnopomarańczowym środkiem. Płatki obrzeżone są cytrynową obwódką. Intensywne zabarwienie uzyskuje roślina w lekkim zacienieniu. Ozdobą krzewu są także wąskie jasnozielone listki, opadające na zimę. Pięciornik pomarańczowy osiąga około 50 cm wysokości oraz 100 cm szerokości. Lubi słoneczne stanowiska i lekkie piaszczyste i piaszczysto-gliniaste gleby. Roślina kwitnie od czerwca do października, wspaniale prezentując się na tle kwitnących bylin. Pięciornik krzewiasty tej odmiany odporny jest na suszę, niskie temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza.

Pięciornik krzewiasty czy też pięciornik żółty w czasie kwitnienia w ogrodzie oraz jego odmiany i zastosowanie
Pięciornik krzewiasty - odmiany, uprawa, pielęgnacja, przycinanie, rozmnażanie

Pięciornik krzewiasty ‘Pink Beauty’ – w handlu dostępny jako LOVELY PINK, jest niskim płożącym się krzewem, obsypanym od czerwca do października dużymi różowymi kwiatami, w lekkim cieniu uzyskującymi intensywne wybarwienie. Roślina odporna jest na niekorzystne warunki atmosferyczne – niskie temperatury, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Dobrze reaguje na cięcie i przycinanie. Łatwa uprawa i prosta pielęgnacja czyni z pięciornika ‘Pink Beauty’ pożądaną odmianę do wykorzystania w skalnych ogrodach, na ogrodowe rabaty, do nasadzeń grupowych oraz jako roślinę okrywową. Sprawdź także ten artykuł o pięciorniku srebrnym.

Pięciornik krzewiasty – uprawa i pielęgnacja

Krzewy pięciornika lubią stanowiska słoneczne oraz lekko zacienione. Nie tolerują podłoża o ciężkich, bardzo wilgotnych glebach. Najlepiej sprawdzają się gleby lekkie, piaszczyste i piaszczysto gliniaste. Pięciornik krzewiasty komponuje się z kwitnącymi bylinami i ozdobnymi krzewami. Możemy utrzymać ładny pokrój krzewu, poprzez przycinanie i cięcie pędów. Pięknie prezentują się ukwiecone pięciorniki, zastosowane na niskie żywopłoty lub tworzące barwne płożące się dywany. Bez problemu możemy rośliny uprawiać w donicach, dla ozdoby balkonów i tarasów, a także na drzewko bonsai.

Przycinanie pędów pięciornika przeprowadzamy na wiosnę. Nisko przycięte krzewy zakwitną później, ale będziemy się cieszyć urodą kwiatów nieco dłużej. Krzewy, które ominęło przycinanie, kwitną obficiej. Utrzymanie odpowiedniej formy szczególnie ważne jest w przypadku pięciorników sadzonych w szpalerach i przeznaczonych na żywopłoty.

Pięciornik krzewiasty i jego rozmnażanie

Pięciornik odporny jest na niskie temperatury oraz susze. Możemy uprawiać krzewy w przemysłowym środowisku i w miastach, bowiem nie szkodzi im zanieczyszczone powietrze. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Rozmnażanie roślin odbywa się poprzez:

  • pozyskane latem sadzonki wierzchołkowe, które ukorzeniają się w doniczkach, po czym wysadza się je na stałe miejsca w następnym roku,
  • nasiona, które wysiewamy w miesiącach jesiennych,
  • sadzonki zdrewniałe, pozyskane zimą. Należy je zadołować, wiosną zasadzić na rabatach, a na miejsca stałe wysadzać po roku uprawy.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny