Tormentillae rhizoma – lecznicze kłącze pięciornika

Ziele pięciornika znajduje zastosowanie w wielu dolegliwościach. Do przyrządzenia odpowiedniej mikstury, mającej właściwości lecznicze, wykorzystuje się kłącze pięciornika. Surowiec pozyskuje się na wiosnę, w kwietniu i w maju - zanim pojawią się liście oraz jesienią, we wrześniu i w październiku. Grube kłącze, o grubości około 3 cm, wyróżnia się czerwonawobrunatnym kolorem. Jest trudno łamliwe. Wykopane kłącze należy dokładnie umyć i pociąć na kawałki. Rozdrobnione ziele pięciornika suszy się w temperaturze około 40 stopni Celsjusza i przechowuje w papierowych torbach, w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

Tormentillae rhizoma zawiera szereg związków czynnych – garbniki katechinowe, kwas elagowy, kwas chinowy i saponiny. Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta) działa ściągająco. Odwar i nalewka z pięciornika, stosowane wewnętrznie, pomagają powstrzymać rozstrój żołądka i przeciwdziałając zatruciom pokarmowym. Maści, płukanki i odwary, zastosowane zewnętrznie, działają przeciwbakteryjnie, pomagając w stanach zapalnych gardła, przynosząc ulgę osobom cierpiącym na hemoroidy i problemy skórne, również stref intymnych. Kłącze pięciornika jest składnikiem past do zębów ze względu na właściwości ściągające i przeciwbakteryjne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pięciorniku rozłogowym?

Nasiona ziół ogrodowych

Cena za ziele pięciornika w różnej postaci


Na rynku dostępne jest kłącze kurzego ziela w postaci suszu w przystępnych cenach:

  • cena kłącza, w opakowaniu 50 g wynosi od 2,40 zł do około 5 zł,
  • cena za opakowania 100 g-500 g to około 10 zł-38 zł,
  • cena 1 kg suszu Tormentillae rhizoma wynosi od około 44 zł do 114 zł.

Pięciornik kurze ziele (Potentilla erecta) – nalewka z pięciornika

Do przygotowania leczniczej nalewki potrzebujemy:

  • kłącze pięciornika – 50 g
  • ½ l alkoholu o mocy 40%
Cięty pięciornik kurze ziele na białym tle oraz ziele pięciornika kurzego i jesgo zastosowanie oraz właściwości
Pięciornik kurze ziele - uprawa, właściwości lecznicze, zastosowanie w medycynie

Przygotowanie:

Rozdrobnione kłącza kurzego ziela zalewamy alkoholem i odstawiamy na dwa tygodnie do maceracji. Co jakiś czas wstrząsamy zawartością słoja. Następnie należy odcedzić zawartość. Nalewkę przelewamy do ciemnych butelek. Przechowujemy je w lodówce. Sprawdź także ten artykuł o pięciorniku srebrnym.

Dawkowanie:

Pijemy 3 razy dziennie po 1 łyżce nalewki.

Zastosowanie:

Zaburzenia trawienne, rozstrój żołądka i stany zapalne jelit.

Nalewkę można również wykorzystać do płukania gardła i przemywania skóry – w tym celu 1 łyżkę mikstury mieszamy z ½ szklanki ciepłej wody.

Lecznicza roślina jest surowcem wykorzystywanym także do sporządzania odwarów, wlewów, balsamów, a nawet wina.

Receptura odwaru:

1 łyżkę kłączy zalewamy 1½ szklanki wody i gotujemy pod przykryciem przez około 10 minut na małym ogniu. Odstawiamy do przestudzenia i odcedzamy. Pijemy ¼ szklanki – 2 razy dziennie. Odwar przynosi ulgę w przypadku dolegliwości przewodu pokarmowego. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny