Pięciornik rozłogowy (potentilla reptans) - występowanie, zwalczanie, zastosowanie, porady
Pięciornik rozłogowy to bardzo popularny i bardzo uciążliwy chwast, który można spotkać prawie w całej Polsce. Zasiedla głównie tereny nizinne i niższe partie gór. Ze względu na długie rozłogi szybko się rozprzestrzenia, zagrażając uprawom i roślinom w ogrodzie. Jednak niektóre odmiany pięciornika mają również pożyteczne zastosowanie. Przyjrzyjmy się bliżej tym roślinom.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także te artykuły o pięciornikach.
Pięciornik rozłogowy – charakterystyka rośliny
Rośnie w rowach, przy drogach, na łąkach i pastwiskach. Porasta także obrzeża pól, skąd przedostaje się na pola uprawne. Zagraża uprawom, głównie koniczyny i lucerny, gdyż utrudnia kiełkowanie nasion.
Pięciornik rozłogowy (potentilla reptans) wytwarza długie (do 1 metra) rozłogi. Na rozłogach pojawiają się liście złożone z 5 lub 7 drobnych listków o piłkowanych brzegach. W kącikach liści wytwarzane są drobne, żółte, pięciopłatkowe kwiaty, które pojawiają się w czerwcu.
Po przekwitnięciu roślina zawiązują się nasiona, które mają formę niełupki. Najintensywniej rośnie na glebach żyznych o odczynie zasadowym lub obojętnym. Lubi lekko wilgotną glebę, nie toleruje natomiast podłoża zbyt mokrego. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chwastach.
Potentilla reptans – uciążliwy chwast w ogrodzie
Pięciornik rozłogowy często pojawia się w naszych ogrodach. Gwarancją pozbycia się go z grządek kwiatowych czy trawnika jest szybka reakcja. Roślinę należy zwalczyć mechanicznie, zanim zdąży się na dobre zasiedlić. Później zabieg ten będzie trudniejszy.
Pięciornik rozłogowy bowiem szybko się rozmnaża przez wysiew nasion, korzenie i poprzez rozłogi, których przyrosty roczne są duże. Ponieważ roślina płoży się po ziemi, jest odporna na koszenie. Również chemiczne jej zwalczanie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Sprawdź także artykuł o zwalczaniu kąkolu polnego.
W ogrodzie natomiast można spotkać inne odmiany pięciorników, które są niezwykle dekoracyjnymi bylinami. Odmiany „Goldstar”, „Abbotswood” czy „Pink Beauty” ozdobią rabaty żółtymi, białymi i różowymi kwiatami. Ich uprawa nie jest trudna, ze względu na niewielkie wymagania tych roślin.
Pięciornik rozłogowy i pięciornik kurze ziele - zastosowanie
Pięciornik rozłogowy to nie tylko uciążliwy chwast. Roślina ta, podobnie jak pięciornik kurze ziele, znalazła zastosowanie również w medycynie naturalnej. Posiada właściwości przeciwzapalne, ściągające i przeciwkrwotoczne. Napar z kłączy w formie płukanki stosowany jest jako środek łagodzący stany zapalne dziąseł. Wykorzystuje się go również przy krwotokach.
Inny gatunek pięciornika – pięciornik kurze ziele to również bardzo popularne zioło, którego zastosowanie jest bardzo szerokie. Kłącze rośliny stosuje się do zwalczania dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zapalenie gardła, dziąseł, jelit i żołądka. Roślinę stosuje się również do łagodzenia odparzeń, zmian skórnych, wyprysków i stanów zapalnych ze strony układu płciowego. Pięciornik to również doskonałe panaceum na hemoroidy, nowotwory żołądka, zespół jelita drażliwego i paradontozę.
Pięciornik rozłogowy to bardzo uciążliwy chwast, którego trudno się pozbyć. Doceniany jest za to za dobroczynne właściwości zdrowotne. Inne gatunki i odmiany również posiadają różnorodne zastosowanie, jedne w lecznictwie, inne w dekoracji ogrodów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o herbicydach.