Pięciornik rozłogowy

Pięciornik rozłogowy – charakterystyka rośliny

Rośnie w rowach, przy drogach, na łąkach i pastwiskach. Porasta także obrzeża pól, skąd przedostaje się na pola uprawne. Zagraża uprawom, głównie koniczyny i lucerny, gdyż utrudnia kiełkowanie nasion.

Pięciornik rozłogowy (potentilla reptans) wytwarza długie (do 1 metra) rozłogi. Na rozłogach pojawiają się liście złożone z 5 lub 7 drobnych listków o piłkowanych brzegach. W kącikach liści wytwarzane są drobne, żółte, pięciopłatkowe kwiaty, które pojawiają się w czerwcu.

Po przekwitnięciu roślina zawiązują się nasiona, które mają formę niełupki. Najintensywniej rośnie na glebach żyznych o odczynie zasadowym lub obojętnym. Lubi lekko wilgotną glebę, nie toleruje natomiast podłoża zbyt mokrego. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chwastach.

Potentilla reptans – uciążliwy chwast w ogrodzie

Pięciornik rozłogowy często pojawia się w naszych ogrodach. Gwarancją pozbycia się go z grządek kwiatowych czy trawnika jest szybka reakcja. Roślinę należy zwalczyć mechanicznie, zanim zdąży się na dobre zasiedlić. Później zabieg ten będzie trudniejszy.

Pięciornik rozłogowy (potentilla reptans) - występowanie, zwalczanie, zastosowanie, porady 2

Pięciornik rozłogowy bowiem szybko się rozmnaża przez wysiew nasion, korzenie i poprzez rozłogi, których przyrosty roczne są duże. Ponieważ roślina płoży się po ziemi, jest odporna na koszenie. Również chemiczne jej zwalczanie nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Sprawdź także artykuł o zwalczaniu kąkolu polnego.

W ogrodzie natomiast można spotkać inne odmiany pięciorników, które są niezwykle dekoracyjnymi bylinami. Odmiany „Goldstar”, „Abbotswood” czy „Pink Beauty” ozdobią rabaty żółtymi, białymi i różowymi kwiatami. Ich uprawa nie jest trudna, ze względu na niewielkie wymagania tych roślin.

Sprawdź polecane nawozy w dobrych cenach

Pięciornik rozłogowy i pięciornik kurze ziele - zastosowanie

Pięciornik rozłogowy to nie tylko uciążliwy chwast. Roślina ta, podobnie jak pięciornik kurze ziele, znalazła zastosowanie również w medycynie naturalnej. Posiada właściwości przeciwzapalne, ściągające i przeciwkrwotoczne. Napar z kłączy w formie płukanki stosowany jest jako środek łagodzący stany zapalne dziąseł. Wykorzystuje się go również przy krwotokach.

Inny gatunek pięciornika – pięciornik kurze ziele to również bardzo popularne zioło, którego zastosowanie jest bardzo szerokie. Kłącze rośliny stosuje się do zwalczania dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zapalenie gardła, dziąseł, jelit i żołądka. Roślinę stosuje się również do łagodzenia odparzeń, zmian skórnych, wyprysków i stanów zapalnych ze strony układu płciowego. Pięciornik to również doskonałe panaceum na hemoroidy, nowotwory żołądka, zespół jelita drażliwego i paradontozę.

Pięciornik rozłogowy to bardzo uciążliwy chwast, którego trudno się pozbyć. Doceniany jest za to za dobroczynne właściwości zdrowotne. Inne gatunki i odmiany również posiadają różnorodne zastosowanie, jedne w lecznictwie, inne w dekoracji ogrodów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o herbicydach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny