Czym jest pięciornik srebrny potentilla argentea?

Gatunek potentilla argentea wywodzi się z rodziny różowatych. Najczęstszym obszarem występowania byliny jest Europa oraz Azja. Łodyga rośliny porośnięta jest białawym kutnerem, skąd wzięła się nazwa byliny.

Pięciornik srebrny posiada 5-listne gałązki oraz srebrzystą łodygę. Każdy liść ma charakterystycznie podwinięty brzeg. Kwiaty pięciornika są niewielkie i odznaczają się żółtą barwą.

Roślina porasta tereny zrębów, zarośli oraz przydroża. Najbardziej odpowiednim podłożem dla pięciornika srebrnego jest lekko kamienista lub piaszczysta ziemia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chwastach.

Zastosowanie potentilla argentea

Pięciornik srebrny jest rośliną dziką. Posiada jednak działanie lecznicze (podobnie jak pięciornik gęsi). Roślina jest bogata m.in. w kwasy organiczne, żywicę, witaminę C oraz cholinę. Działa przeciwzapalnie, ściągająco i rozkurczowo.

Pięciornik srebrny to jeden z najładniejszych chwastów. W ogrodzie wymaga zwalczania, ale jednocześnie ma właściwości lecznicze.
Pięciornik srebrny (potentilla argentea) - opis, zwalczanie, porady

Pięciornik srebrny zwalcza także krwotok oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Z wysuszonego ziela przygotowuje się najczęściej napary, które działają leczniczo na wiele dolegliwości. Zastosowanie rośliny pozwala uregulować przemianę materii lub wyleczyć schorzenia wątroby.

Napary działają także łagodząco na bóle menstruacyjne. Ziele pięciornika wykorzystywane jest również na okłady. Stosując taki okład, można ukoić stan zapalny lub leczyć podrażnione oczy. Pięciornik skutecznie przyczynia się także do zwalczania łupieżu. Sprawdź także artykuł o zwalczaniu kąkolu polnego.

Pięciornik srebrny - porady

Jeśli zdecydujemy się na zebranie i wysuszenie ziela, należy pamiętać, aby umieścić je w szczelnie zamkniętym pojemniku. Do stworzenia wywaru potrzebna jest zaledwie łyżka wysuszonej rośliny.

Surowiec zielarski, jakim jest zarówno pięciornik srebrny, jak i pięciornik gęsi, posiada szerokie zastosowanie. Prócz właściwości leczniczych, wykorzystuje się je także w kosmetyce (np. na rozszerzone naczynia krwionośne, przebarwienia).

Wszystkie porady dotyczące zastosowania rośliny są warte zgłębienia. Wielu ludzi nie zwraca uwagi na przydrożne „chwasty”, które w gruncie rzeczy mogą stanowić niesamowite bogactwo zastosowań. Pięciornik srebrny to roślina warta uwagi. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o herbicydach.

ikona podziel się Przekaż dalej