Pieczenie - opis metody oraz potraw przygotowywanych przez pieczenie

Każda osoba rozpoczynająca swoją kulinarną przygodę musi stale poszerzać wiedzę. Jednym z ważnych etapów tego procesu jest poznanie głównych odmian obróbki termicznej. Należy do nich gotowanie, parzenie, smażenie, grillowanie. Nie można zapominać o jeszcze jednej wersji, jaką jest pieczenie. Na czym polega ta popularna metoda? Jakie potrawy można dzięki niej przygotować? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule i innych materiałach na naszej stronie.

Proces zachodzący w piekarniku

Czym właściwie jest pieczenie? To jedna z często wykorzystywanych technik obróbki termicznej produktów spożywczych. By móc z niej korzystać niezbędne są piece i piekarniki. Natomiast polega głównie na ogrzewaniu dania gorącym powietrzem. W domowych kuchniach pieczenie odbywa się zwyczaj w temperaturze 180°C. Jednak temperatura może wynosić od 160 do 250°C. W zależności od rodzaju przyrządzanej potrawy pieczenie trwa od kilku minut do 3-4 godzin. Za jego sprawą białka i skrobie pokarmowe stają się łatwiej przyswajalne przez organizm a ze składników dania wyparowuje woda.

Pieczenie dzieli się na dwie odmiany różniące się obrabianymi składnikami i powstającymi z nich potrawami. W pierwszej grupie znalazły się mięsa, ryby i warzywa. Z użyciem opisywanej metody powstają z nich dania obiadowe i inne uznawane z główne. Tymczasem w drugiej pomieściły się wyroby cukiernicze jak ciasta czy ciasteczka. Trzeba do nich dodać chleby, bułki, rogaliki i pozostałe odmiany pieczywa. Powyższy opis wyraźnie pokazuje jak uniwersalną metodą jest pieczenie. Mało tego, nie sprawia dużych trudności. Warto poznać przepisy, w których użycie piekarnika ma kluczowe znaczenie.

Pieczenie mięs i ryb

Czas na przepisy na dania obiadowe. Jednym z nich jest szynka w rękawie, by ją zrobić potrzeba:

  • natrzeć szynkę bez kości marynatą z oliwy, czosnku, pieprzu, soli, ziela angielskiego,
  • zamarynowane mięso odstawić do lodówki na około 12 godzin i trzymać pod przykryciem,
  • przełożyć mięso do rękawa nakłutego w kilku miejscach i umieścić w piekarniku,
  • piekarnik należy nastawić na 180°C, mięso musi pozostać w nim przez 50 minut.

Szynka w rękawie to smaczne danie dla całej rodziny. Jakie jeszcze potrawy są warte przygotowania?

Pieczeniu można poddawać różne produkty spożywcze. Do chętnie wykorzystywanych należy makaron, z którego da się przygotować zapiekankę. W jednej z ciekawych wersji, oczywiście poza nim, używana jest szynka, mąka pszenna i śmietanka. Na liście składników znalazł się bulion, pieprz oraz sól, koncentrat pomidorowy i żółty ser. By zrobić zapiekankę potrzebne jest naczynie żaroodporne. Należy ułożyć w nim makaron, następnie szynkę i zalać to sosem ze śmietanki i bulionu. Na wierzch trafia tarty żółty ser a całość do piekarnika na 30 minut. Zalecana temperatura wynosi 180°C.

Pieczenie mięs, makaronów czy też warzyw jest bardzo popularne. Do tej listy warto dodać także ryby. Przede wszystkim, dlatego, że ich jedzenie pozytywnie wpływa na zdrowie. Opisywanej metodzie obróbki można poddawać filety i całe ryby. Jednakże wraz ze składnikiem zmienia się czas pieczenia. W pierwszym wypadku wynosi zwykle około 20 minut, w drugim do 30 minut. Jeśli zaś chodzi o temperatury to wynoszą od 180 do 230°C w zależności od gatunku ryby. Więcej informacji o przepisach wykorzystujących naczynie żaroodporne czy blaszkę można znaleźć na naszej stronie. Tu natomiast przechodzimy do ciast.

Sposoby pieczenia deserów

Pieczenie kojarzy się z różnego rodzaju ciastami i ciasteczkami. Przygotowywanymi na przykład z okazji świąt, imienin czy urodzin. To jak najbardziej słuszny trop. Dlatego też warto przybliżyć kilka pomysłów na domowe wypieki. Do bardzo lubianych przysmaków bez wątpienia należy sernik. Może być to wersja z kruszonką, pianką, galaretką czy rodzynkami. W wielu domach stosowane są sprawdzone, rodzinne receptury. Wymieniony w nich czas pieczenia wynosi 60-80 minut w zależności od odmiany. Temperatura zwykle nie przekracza 180°C. Pora na kolejne popularne ciasto, czyli drożdżówkę.

Drożdżówka z rabarbarem i kruszonką to prawdziwy przysmak. Składniki do jej przygotowania to:

  • drożdże, mleko, cukier i rzecz jasna mąka pszenna na zaczyn,
  • masło, rabarbar, cukier puder, mąka pszenna, sól, mleko i żółtka jajek na ciasto,
  • masło, cukier i ponownie mąka pszenna na kruszonkę.

Po zgromadzeniu składników receptura jest prosta. Zaczyn trzeba połączyć z wyrobionym ciastem a na wierzch dodać umyty i pokrojony rabarbar. Na to trafia kruszonka a blaszka ląduje na 80 minut w piekarniku rozgrzanym do 175°C.

Na koniec pozostawiliśmy przepisy na ciastka a konkretnie pierniczki. Powstają z masła, miodu, cukru, jajek, mąki pszennej, sody oczyszczonej. Na liście składników jest też kakao oraz przyprawa korzenna. Te świąteczne wypieki nie są trudne do zrobienia. Szczegółową recepturę można znaleźć na naszym portalu. Tam też opublikowaliśmy wiele innych przepisów opisujących pieczenie ciast. Ponadto przedstawiamy różne sposoby ułatwiające stosowanie obróbki termicznej opisywanej w tym artykule. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.