Piękne kwiaty w polskich domach i ogrodach - przegląd najpiękniejszych gatunków kwiatów

Piękne kwiaty to podstawowe rośliny w każdym ogrodzie. Nic w tym dziwnego, w końcu są znakomitą dekoracją. Rozwijają się też oczywiście w domach i mieszkaniach ożywiając wnętrza. Bukiet kwiatów jest sprawdzonym prezentem na urodziny czy rocznicę ślubu. Widać, więc jak wiele zastosowań mają te rośliny. Dlatego też warto wymienić najpiękniejsze kwiaty w domu i ogrodzie.

Róże – przepiękne kwiaty ozdobne

Jak już wspomnieliśmy, piękne kwiaty można bez problemu uprawiać w polskich domach i ogrodach. Wśród wielu propozycji znajdują się gatunki rosnące w gruncie, donicach lub pojemnikach. Rośliny ozdobne dzielą się też na inne kategorie. Na przykład mamy do czynienia z gatunkami jednorocznymi oraz wieloletnimi. Kolejnym sposobem na pogrupowanie jest wzięcie pod uwagę okresu kwitnienia. Zgodnie z tym podziałem w ogrodzie uprawiamy kwiaty kwitnące wiosną, latem oraz jesienią. Najważniejsze jest jednak to, że przepiękne kwiaty zawsze są doskonałą dekoracją, niezależnie od tego gdzie rosną.

Urodziwe i popularne kwiaty ogrodowe to bez wątpienia róże. Są z powodzeniem uprawiane w wielu polskich ogrodach. Bukiet kwiatów róż wręcza się, jako prezent na urodziny i inne okazje. Wszystko to, dlatego, że odznaczają się niepowtarzalnymi walorami estetycznymi. Nie chodzi tu tylko o same kwiaty, ale też pokrój. Niejaką trudność sprawia ogólne opisanie tych roślin, ponieważ róże występują w wielu odmianach. Dlatego też podzielono je na kilka podstawowych klas. Wspomnimy tu o siedmiu najbardziej popularnych grupach. Na pierwsze miejsce wysuwają się róże rabatowe, a następnie okrywowe, angielskie oraz pnące. W naszym kraju do prywatnej uprawy najczęściej wybierane są odmiany pnące.

Piękne kwiaty ogrodowe

Opisane powyżej róże to tylko wierzchołek góry lodowej. Równie dużą popularnością cieszą się piwonie. W ogrodzie najczęściej można napotkać na odmianę chińską. Piwonie kwitną od maja do czerwca i nie są trudne w uprawie. Po pierwsze wykazują odporność na niskie temperatury. Wymagają nasłonecznionego stanowiska, choć tolerują też półcień. Najlepiej rozwijają się na glebach piaszczysto-gliniastych i próchnicznych. Ich piękne kwiaty mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze. Przybierają różne kolory, zazwyczaj białe, żółte, różowe, czerwone.

Kolejne miejsce na naszej liście zajmują hortensje. Ciekawostką jest fakt, że występują tu zarówno kwiaty ogrodowe jak i doniczkowe. Odmiany rosnące w ogrodzie mogą dorastać do około 150 cm wysokości. Mają sezonowe, jajowate i piłkowane liście, lecz najważniejsze są ich kwiatostany. Duże, kuliste, przybierające odcienie różu, czerwieni, choć najbardziej pożądane kolory to niebieski i fioletowy. Hortensje najlepiej czują się na stanowiskach nasłonecznionych. Ziemia musi być wilgotna i wykazywać pH o wartości 5,5 do 6.

Na naszej liście muszą też znaleźć się pelargonie rabatowe, które można uprawiać i w domu i w ogrodzie. Co prawda nie powstanie z nich bukiet kwiatów, lecz mają inne niezaprzeczalne zalety. Dorastają do około 50 cm wysokości, mają mięsiste i silnie rozgałęzione pędy. U starszych okazów pędy drewnieją u podstawy. Na nich rozwijają się omszone, okrągłe liście o nieregularnych brzegach. Przepiękne kwiaty mogą być pełne lub półpełne, co ważne przybierają różne ciekawe kolory. Pelargonie to nie jedyna nasza propozycja.

Warte uwagi, wysokie kwiaty ogrodowe to mieczyki. Dorastają do 120 cm wysokości, mają nierozgałęzione łodygi a na nich kłosowate kwiatostany. Podobnie jak poprzednie gatunki, przybierają różne kolory najczęściej są białe, czerwone, fioletowe, pomarańczowe, różowe, żółte. Mieczyki kwitną od lipca do sierpnia, lecz by do tego doszło należy zapewnić im odpowiednie warunki. Na początek trzeba zadbać o nasłonecznione stanowisko. Kolejnym wymaganiem do spełnienia jest żyzna, próchniczna i przepuszczalna gleba. Ważne by miała obojętny odczyn. Mieczyki nadają się na piękny bukiet kwiatów.

Przepiękne kwiaty domowe

W mieszkaniach, domach i na balkonach spotyka się różne interesujące kwiaty. Do najpiękniejszych od dawna zalicza się storczyki fanelopsis. Najlepiej rozwijają się na parapetach skierowanych na wschód. Nie należy jednak wystawiać ich na bezpośrednie działanie słońca. Może to doprowadzić do poparzeń tkanek. Storczyki lubią jasne, ale rozproszone światło. Najlepszym dla nich podłożem jest kora lub drobne drewno. Umożliwia, bowiem wystawienie korzeni na działanie światła, a tego właśnie storczyki potrzebują.

Ciekawym prezentem na urodziny są fiołki, urocze rośliny doniczkowe. Występują w kilku odmianach, ale najładniejsze są dwie. Chodzi o fiołki alpejskie i afrykańskie saintpaulia. Oba podgatunki odznaczają się charakterystycznym, motylkowatym kształtem. Płatki kwiatów przybierają różne kolory, zazwyczaj jednak są białe, fioletowe, niebieskie, różowe lub intensywnie czerwone. Fiołki preferują półcieniste stanowiska a ich uprawa nie sprawia większych trudności. Odmiany afrykańskie kwitną przez cały rok a alpejskie od listopada do lutego.

Na koniec niemniej piękne kwiaty, czyli petunie. Najlepszymi miejscami do ich rozwoju są balkony i tarasy. Petunie występują w różnych odmianach różniących się kolorem i wielkością. Zazwyczaj jednak obsypują się kwiatkami o barwie żółtej, białej, różowej, fioletowej. Spotyka się też okazy dwubarwne. Petunie lubią półcień i uniwersalne mieszanki ziemi. I to już wszystkie najpiękniejsze kwiaty w polskich domach i ogrodach. Sprawdzają się na rabatach, na balkonach, jako prezenty na urodziny. Można, więc śmiało stwierdzić, że znajdziemy wśród nich gatunki na każdą okazję.