Ogrody przydomowe pełne ciekawych zakątków

Projekty ogrodów przydomowych pełne zakątków

Piękne ogrody przydomowe to takie, które zostały bardzo starannie rozplanowane i przemyślane. Dużą przestrzeń trudno dobrze zagospodarować, dlatego warto ją podzielić na mniejsze części. Dzięki temu nie tylko lepiej rozplanujesz, jak ma wyglądać twój ogród przydomowy, lecz także stworzysz liczne miejsca, w których będziesz mógł zaaranżować zakątek tematyczny.

Projekty ogrodów przydomowych, zwłaszcza tych większych, pełne są trochę osłoniętych przed widokiem miejsc. Daleko odsunięty od domu kawałek trawnika, niewielka przestrzeń za altaną, ogródki przydomowe mają ich mnóstwo. Nie bój się ich wykorzystać, by stworzyć w nich bajkowy klimat lub sezonową rabatę, która będzie ozdobą tylko przez jakiś czas. W końcu możesz je odwiedzać tylko wtedy, gdy są pełne kwitnących kwiatów.

Wrzosy kwitnące na fioletowo w ogrodzie skalnym, a także jak zrobić piękny ogród przydomowy - inspiracje i pomysły
Piękne ogrody przydomowe - projekty, zdjęcia, sprawdzone pomysły

Wrzosowisko wokół domu

Stworzenie wrzosowiska to marzenie niejednego ogrodnika. Piękne wrzosy i wrzośce to bardzo wdzięczne i stosunkowo mało wymagające kwiaty, warto więc, by nasze projekty ogrodów przydomowych uwzględniały ich zasadzenie w ogrodzie. W końcu ogródki przydomowe to najlepsze miejsce na wrzosowisko, oczywiście takie w skali mikro.

Aranżacje ogrodów wrzosowych nie są zbyt skomplikowane. W zasadzie potrzebujesz jedynie wrzosów i wrzośców – najlepiej w różnych barwnych odmianach, które zasadzisz trochę nieregularnie. Warto wiedzieć, że miedzy roślinami powinno zostać sporo miejsca, ponieważ bardzo szybko się rozrastają i błyskawicznie zajmą całą przestrzeń. Świetnie sprawdzą się także krzewy ozdobne, zwłaszcza iglaste, o karłowatym pokroju. Dzięki temu piękne ogrody przydomowe będą zachwycały przez cały rok, nie tylko w okresie kwitnienia kwiatów. Więcej porad na temat wrzosów w domu i w ogrodzie znajdziesz w tym artykule.

Pachnący ogród przydomowy pełen ziół

Nikt nie powiedział, że kwiatowe ogrody przydomowe nie mogą być miejscem uprawy bardziej praktycznych roślin. Ogród ziołowy to świetne rozwiązanie dla miłośników gotowania i kuchni świata, ale warto wiedzieć, że takie rozwiązanie jest po prostu przepiękne. Projekty ogrodów przydomowych nie muszą zakładać dużo miejsca dla takiego rozwiązania – wystarczy tyle przestrzeni, by ustawić kilka okazalszych doniczek.

Różne zioła w doniczkach wystawionych do ogrodu, a także informacje, jak zrobić piękne ogrody przydomowe, najlepsze sposoby
Piękne ogrody przydomowe - projekty, zdjęcia, sprawdzone pomysły

Zioła najwygodniej hodować w doniczkach, przede wszystkim dlatego, że większa część z nich źle znosi mróz. Jednak przeniesione do domu długo postoją i będą wzbogacały twoje potrawy o niezwykły smak i aromat. Do stworzenia ogrodu ziołowego wokół domu w zasadzie nie potrzebujesz zbyt wiele – wystarczą nasiona ulubionych ziół. Poza tymi najbardziej popularnymi skuś się także na koper, pietruszkę naciową czy cząber, czy Artemisia absinthium, czyli piołun, które możesz zasadzić w gruncie. Jeśli całą kompozycję uzupełnisz kępami lawendy, która także ma przecież wyjątkowe właściwości, szybko zobaczysz, że piękne ogrody przydomowe to niekoniecznie te pełne barwnych, pstrokatych kwiatów. Sprawdź także nasze inspiracje na zioła i rośliny lecznicze.

Piękne ogrody przydomowe miejscem do wypoczynku

Projekty ogrodów przydomowych: altany i zadaszone tarasy

Najpiękniejsza altana ogrodowa otoczona roślinami, a także porady i inspiracje, jak zrobić piękne ogrody przydomowe
Piękne ogrody przydomowe - projekty, zdjęcia, sprawdzone pomysły

Mała architektura ogrodowa, czyli altany i zadaszone tarasy to najważniejszy punkt każdego ogrodu w stylu angielskim lub romantycznym. Jednak także w innych ogrodach warto w nie zainwestować. Dlaczego? Ogrody przydomowe mają w końcu być miejscem wypoczynku, gdzie możesz się zrelaksować. A aranżacje ogrodów, w których znajduje się altana świetnie temu sprzyjają.

Altanka nie musi być duża, wręcz przeciwnie – te niewielkie, romantyczne i klimatyczne sprawdzają się najlepiej. Jeśli chcesz, by twój ogród przydomowy pełnił miejsce salonu, w którym będziesz przyjmować gości, o wiele lepiej sprawdzi się duży, zadaszony taras. Będzie bliżej domu, więc obsługa gości i wynoszenie jedzenia nie będą sprawiały problemów. Projekty ogrodów przydomowych najczęściej zaznaczają, że altana powinna być oddalona od budynków. Możesz wokół niej posadzić rośliny pnące, które będą odgradzały ją od reszty świata. Dzięki temu ogrody przydomowe staną się twoim sanktuarium relaksu i wypoczynku. Więcej na temat budowy altany ogrodowej znajdziesz w tym artykule.

Świetnym towarzystwem dla altanki są oczka wodne. Odpoczynek będzie jeszcze bardziej efektowny, jeśli będą towarzyszyć mu pluski fontanny. Oczka wodne wymagają użycia odpowiednich roślin, które są dość wysokie. Dzięki temu jeszcze lepiej odgradzają altanę od reszty ogrodu.

Aranżacje ogrodów przydomowych: pergole

Pergola z pnącymi roślinami do ogrodu, a także informacje, jak przygotować piękne ogrody przydomowe krok po kroku, najlepsze inspiracje
Piękne ogrody przydomowe - projekty, zdjęcia, sprawdzone pomysły

A może by tak skusić się nadnaturalną altankę? Projekty ogrodów przydomowych pełne są propozycji tego typu. Mała architektura ogrodowa to przecież nie tylko drewniane altany. Jeśli chcesz mieć wspaniały, zaciszny zakątek do odpoczynku, świetnie sprawdzi się pergola.

W zasadzie potrzebujesz tylko kilku rurek lub desek, z których zrobisz odpowiednio szeroki łuk. Teraz wystarczy zasadzić gęsto kilka roślin pnących i już – wiosną możesz spodziewać się zacisznego miejsca. Ogródki przydomowe, w których znajduje się takie rozwiązanie są naprawdę bardzo atrakcyjne, naturalne. To świetny element ogrodów w stylu rustykalnym.

Jakie rośliny pnące wybrać? Cóż, to zależy od tego, jakie aranżacje ogrodów preferujesz. Świetnie sprawdza się winorośl o drobnych owocach. Wielbiciele ogrodnictwa, którzy chcą mieć wokół domu bardziej egzotyczne rośliny mogą zdecydować się na wisterię, czyli glicynię. Warto wybrać takie pnącze, które ładnie wygląda przez cały sezon. Wspaniale prezentują się te, które wiosną i latem ładnie kwitną, a jesienią przebarwiają się na intensywne kolory. Dzięki nim wszystkie ogrody przydomowe będą wspaniale się prezentować. Więcej na temat pergol przeczytasz w tym artykule.

Cieszące oko małe ogrody przydomowe

Ogródki przydomowe o niewielkich rozmiarach

Piękne ogrody przydomowe to nie tylko te, w których jest mnóstwo przestrzeni i roślin. Wręcz przeciwnie, małe ogrody przydomowe także mogą zachwycać, chociaż faktem jest, że ich aranżacja nie należy do najłatwiejszych. Jeśli przestrzeń wokół domu nie należy do największych niestety z wielu rozwiązań musisz zrezygnować. Nie wszystko na raz, przed tobą niestety mnóstwo kompromisów.

Jeśli chodzi o małe ogrody przydomowe, krzewy ozdobne będą znacznie lepszym rozwiązaniem niż drzewa. Raczej nie ma tutaj miejsca na oczka wodne, za to śmiało możesz zrobić niewielką rabatę skalną, która będzie dominowała w ogrodzie. Zwróć uwagę na to, że aranżacje ogrodów o niewielkich rozmiarach raczej oscylują wokół jednego tematu przewodniego. Jeśli zdecydujesz się na skalniak, raczej pozostaw wokół niego trawnik. Jeśli zależy ci na miejscu, gdzie możesz podejmować gości, zostaw wolną przestrzeń, wokół której posadzisz nieliczne, ale za to bardzo barwne kwiaty.

Ładny ogród: małe ogrody przydomowe z pomysłem

Ogródki przydomowe, w których nie ma zbyt wiele miejsca nie mogą być zaaranżowane w stylu angielskim czy romantycznym – tutaj potrzeba miejsca na małą architekturę ogrodową, ścieżki i rośliny. Jest to jednak świetne miejsce na zaaranżowanie ogrodu japońskiego. Miniaturowe odmiany wiśni prowadzone kolumnowo będą tutaj najwspanialszą ozdobą. W tle trawy ozdobne o dużych pióropuszach kwiatów – na taką aranżację naprawdę nie potrzebujesz dużo miejsca.

Na niewielkiej przestrzeni możesz także zrobić ogród w stylu wiejskim, czy raczej niewielki zakątek w takim stylu. Wystarczy, że posadzisz i posiejesz obok siebie bardzo liczne i barwne kwiaty cebulowe i kłączowe. Obowiązkowe są lilie, żonkile, narcyzy, floksy i malwy. Spróbuj stworzyć barwny, nieregularny gąszcz, którego królową będzie intensywnie czerwona lub fioletowa piwonia. Takie zestawienie będzie wspaniale się prezentować w każdym ogrodzie, ale na małej powierzchni łatwiej będzie ci nad nim zapanować.

ikona podziel się Przekaż dalej