Opis i uprawa Pięknotki Bodiniera

Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri), kalikarpa to krzew średniej wielkości, dorastający maksymalnie do trzech metrów wysokości. Roślina lubi się gęsto rozrastać. Swoim wyglądem z daleka może przypominać „miotłę”.

Liście Pięknotki mają kształt lancetowaty lub eliptyczny. Są dość długie, bo mogą mieć nawet 18 cm, mają karbowane brzegi. Roślina kwitnie w okresie letnim. Ma drobne, zebrane w kwiatostany kwiatki o żółtej barwie. Późnym latem i jesienią na krzewie pojawiają się kuliste, fioletowe owoce, które pięknie kontrastują ze zmieniającymi barwę jesienią liśćmi.

Kalikarpa lubi jasne, nasłonecznione, osłonięte od wiatru miejsca. W mniej nasłonecznionych miejscach słabiej kwitnie i owocuje. Preferuje próchniczne, żyzne i umiarkowanie przepuszczalne gleby. Pięknotka nie ma zbytnich wymagań odnośnie do odczynu pH gleby.

Dobrze rośnie zarówno na glebach o odczynie trochę kwaśnym, jak i alkaicznym. Niestety callikarpa nie jest odporna na niskie temperatury i mrozy. W czasie mroźnych zim może nam przemarzać. Najlepiej więc unikać uprawy pięknotki w chłodniejszych regionach Polski.

Pielęgnacja Pięknotki Bodiniera

Krzew najlepiej jest sadzić wiosną. Wtedy roślina ma więcej czasu na aklimatyzację w nowym miejscu oraz na rozbudowę systemu korzeniowego. Przed posadzeniem rośliny na wybranym miejscu warto dokładnie oczyścić podłoże. Warto je także wzbogacić o nawóz w postaci przefermentowanego obornika i kompostu.

Jeżeli planujemy posadzić rośliny w grupie paru sztuk, warto pamiętać o zachowaniu właściwego odstępu. Pięknotki sadzi się w rozstawie około 150 do 200 cm. Można posadzić gęściej, ale to tylko wtedy, kiedy planujemy z kalikarpy zrobić nieformowany żywopłot. Sadzenie pięknotek w grupie ma niewątpliwą zaletę – rośliny same się zapylają, dzięki czemu zarówno kwitnienie, jak i owocowanie jest optymalne. Młode rośliny w czasie długotrwałej suszy wymagają podlewania. Starsze natomiast bez problemu znoszą krótkotrwały brak wody i suszę. Wysychanie podłoża można ograniczyć poprzez usypywanie ściółki.

Pięknotka Bodiniera lubi glebę dobrze nawożoną. Do tego najlepiej jest stosować zarówno nawozy organiczne, jak i mineralne typu wieloskładnikowego. Dobrze znosi też profilaktyczne spryskiwanie gnojówką z innych roślin, np. pokrzywy. Krzew możemy rozmnażać poprzez sadzonki półzdrewniałe lub odkłady.

Fioletowe owoce pięknotki Bodiniera na dłoni, a także charakterystyka, wymagania i sadzenie
Pięknotka Bodiniera i jej uprawa w ogrodzie, a także charakterystyka rośliny, wymagania, sadzenie i podlewanie

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie należy wykonać jest zabezpieczenie rośliny przed przymrozkami. Późną jesienią krzewy się kopczykuje (podobnie jak w przypadku róż), usypując grubą warstwę ściółki wokół krzewów. Warto pamiętać, aby czynność tą zrobić dopiero po pierwszych przymrozkach, tak aby w ściółce nie doszło do zalęgnięcia się szkodników. Nawet jeżeli dojdzie do przemarznięcia części pędów, to mimo to na wiosnę wyrosną młode, nowe pędy. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat pęcherznicy kalinolistnej?

Aby uchronić krzew przed przemarznięciem można go sadzić w pojemniku lub w doniczce. W ten sposób można chronić przed wpływem niskich temperatur. Do takiej uprawy nadają się niektóre odmiany pięknotki np. „Profusion”, która osiąga mniejsze rozmiary. Odmiana ta nadaje się również do uprawy na pniu.

Cięcie i zastosowanie krzewu

Pięknotkę powinno się skrócić zaraz po posadzeniu jej w docelowym miejscu. Ma to na celu rozkrzewienie krzewu. Cięcie wykonuje się nisko, nawet nad drugą lub trzecią parą oczek. W kolejnym roku wykonuje się cięcie formujące. W tym celu skraca się pędy nawet o połowę ich długości. Od trzeciego roku od posadzenia, co roku wycina się około trzydziestu procent z najstarszych pędów. W każdym roku należy pamiętać, aby wykonać tradycyjne cięcie całej rośliny. W czasie takiego cięcia usuwa się przemarznięte pędy, uszkodzone i połamane gałęzie, oraz te pędy, które wrastają wewnątrz korony krzewu.

Callicarpa to krzew ozdobny, który powinien być posadzony w eksponowanym miejscu. Niewątpliwie jest rośliną, która zwraca na siebie uwagę w czasie, kiedy inne rośliny już tracą swoje walory ozdobne. Krzew kusi pięknymi fioletowymi owocami. Krzew jest ozdobny także i zimą. Idealnie nadaje się do dekoracji frontowej części ogrodu, choć również krzew można posadzić w pobliżu ogrodu skalnego.

Pięknotka dobrze komponuje się na tle traw i bylin. Ponadto można ją zastosować do tworzenia kompozycji na bazie krzewów i drzew. Ponadto pięknotkę uprawianą w doniczkach można stosować na balkonach i tarasach.  Suche pędy można wykorzystywać do tworzenia suchych bukietów.

Innym ciekawym krzewem jest pięknotka japońska, która jest niższa od swojej wyższej kuzynki. Pięknotkę Bodiniera możemy kupić, podobnie tak jak i np.: jaśmin nagokwiatowy, świdośliwa kanadyjska, ostrokrzew Maservy, w każdym sklepie lub markecie ogrodniczym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny