Piękny ogród - porady, aranżacje, projekty ogrodów, sprawdzone pomysły

Piękny ogród przydomowy jest marzeniem wielu osób. Nic nie stoi na przeszkodzie by go zaaranżować, choć wymaga to pewnego nakładu pracy. Nie zawsze też wiemy jak zabrać się do działania. Na szczęście w internecie można znaleźć sprawdzone pomysły aranżacyjne. Warto przyjrzeć się tym najważniejszym.

Jak planować piękne ogrody?

Najprostszym rozwiązaniem jest zamówienie projektu w profesjonalnym biurze. Jednakże niesie to ze sobą spore wydatki. Plan zagospodarowania powierzchni do 500m² kosztuje około 1000 zł. Oczywiście im większy ogród tym cena rośnie. Warto, więc poszukać inspiracji i samodzielnie wykonać projekt. Nie jest to łatwe, ale daje dużą satysfakcję. Najpierw należy zastanowić się, do czego ogród ma służyć. Czy ma być miejscem wypoczynku, placem zabaw dla dzieci czy pełnić funkcję ozdobną? Zastanówmy się czy posadzimy w nim drzewa i krzewy owocowe czy też nie. Dopiero po odpowiedzi na te pytania można przejść do wybieranie roślin i miejsca na nie.

Teraz kilka uwag ogólnych na temat roślinności. Ogród ozdobny zazwyczaj jest pełen kwiatów. Dobiera się je nie tylko ze względu na wymagania uprawowe. Ważny jest termin kwitnienia, część popularnych odmian zakwita wiosną inne latem lub jesienią. Należy, więc wybrać po kilka okazów z każdej grupy. Wtedy ogród będzie kolorowy przez cały okres wegetacji. Kwiaty sadzi się następnie piętrowo, im dalej od środka tym wyższe odmiany. Wybierając drzewa i krzewy trzeba zapewnić im miejsce do rozwoju. Po kilku latach mogą stać się rozłożyste i jeśli o tym nie pomyślimy pojawi się problem. Nasadzenia trzeba zaplanować tak by mieć łatwy dostęp do wszystkich roślin.

Sprawdzone pomysły na piękne ogrody

Piękny ogródek można uzyskać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest klasyczne podzielenie przestrzeni na kilka sektorów. W jednym znajdzie się miejsce na rabaty kwiatowe. Jeśli jest na tyle miejsca można posadzić wybrane drzewa i krzewy liściaste. Warto też postawić na karłowate krzewy iglaste. Przez cały rok są zielone i zdobią ogród. Do tego można zainwestować w altankę, pergole lub zadaszony taras. Popularnością cieszą się też oczka wodne lub skalniaki. Wszystko to trzeba robić z umiarem. Zawsze lepiej posadzić za mało roślin niż za dużo.

Piękny ogród nie składa się wyłącznie z roślin ozdobnych. Czasem ciekawym rozwiązaniem jest wygospodarowanie miejsca na warzywa i zioła. Ta druga propozycja łączy w sobie walory estetyczne i kulinarne. Zioła w doniczkach i te posadzone w gruncie są zdrowe i smaczne. Co ciekawe również ładnie wyglądaj. Wiosną piękny ogródek z ziołami będzie bogaty w akcenty tak wizualne jak i zapachowe. Z tego typu rozwiązania korzysta coraz więcej osób.

Bardzo ciekawym i zarazem łatwym do wykonania elementem ogrodu jest wrzosowisko. By je uzyskać wystarczy zasadzić wrzosy i wrzośce. Są to mało wymagające kwiaty, które za pielęgnację odwdzięczają się pięknym wyglądem. Istnieje też alternatywa dla klasycznego trawnika. Jeśli szukamy czegoś innego warto postawić na rośliny okrywowe i zadarniające. Tworzą one rozłożyste kobierce, które najlepiej wyglądają na skarpach i między krzewami. Ogród ozdobny coraz częściej gości rośliny tego typu.