Taras

Kącik do relaksu na świeżym powietrzu

Na tarasie, zwłaszcza zadaszonym, warto zorganizować strefę odpoczynku -  ustawić stolik, kanapy i fotele. Jeśli zadaszenia brakuje, najlepiej zdecydować się na meble, które nie będą nasiąkały wodą i nie ucierpią mocno na skutek warunków atmosferycznych. Jeśli nasz taras znajduje się pod gołym niebem to warto zainwestować w trwalsze meble ogrodowe – słabej jakości sprzęty narażone na częste promieniowanie UV, wiatr i deszcz szybko zaczną matowieć i się niszczyć. Meble dobrze nadające się na taras zwykle wykonane są z plastiku, metalu, aluminium albo impregnowanego drewna (powłoka drewniana pokryta tylko lakierem będzie się kruszyć).

Jeżeli taras jest osłonięty, można pozwolić sobie na więcej swobody: na przykład wybrać bardziej eleganckie wyposażenie, wyłożyć siedziska poduszkami, kupić meble z ekoskóry albo wikliny. Stworzymy dzięki nim przytulny kącik, w którym można zjeść posiłek na świeżym powietrzu albo relaksować się w ciepłe wieczory.

Jeśli nie ogranicza nas wielkość budżetu czy dostępna powierzchnia to można także pomyśleć o bardziej nietypowych rozwiązaniach – charakteru aranżacji z pewnością dodadzą takie dodatki jak instalacja podwieszanego fotela, ustawienie na tarasie huśtawki albo zawieszenie hamaka.

Taras - meble

Nastrojowe oświetlenie

Chyba nic nie pomaga stworzyć klimatu równie skutecznie, jak odpowiednio dobrane światło. Właściwie zaplanowane oświetlenie tarasu po pierwsze sprawi, że ten będzie po zmroku pięknie się prezentował, po drugie, ułatwi (i uprzyjemni!) przebywanie na tarasie i w ogrodzie po zmroku.

Niesamowite wrażenie mogą stworzyć lampy, stanowiące doskonałą oprawę czy to dla naturalnego blasku świec, czy dla światła elektrycznego.  Szeroki wybór materiałów i kształtów pozwala na dobranie lamp do każdego rodzaju wystroju: stojących, wiszących, z kloszem, odkrytych, dużych, małych. Różne rodzaje oświetlenia można rozplanować m.in. przy ścianach, pod zadaszeniem albo ustawić na stołach. Dużą popularnością cieszą się ostatnio latarnie ogrodowe: zainstalowane wokół tarasu dobrze go oświetlają, a jednocześnie nie przyciągają owadów do centralnego punktu tarasu, gdzie siedzą ludzie.

Inny, intrygujący pomysł to montaż punktów świetlnych w podłodze tarasu albo w prowadzących na niego stopniach. Jako ciekawe źródło światła oraz przy okazji świetna dekoracja mogą posłużyć także świecące girlandy.

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu i taras, i cały ogród, mogą po zmroku wyglądać naprawdę magicznie.

Oświetlenie tarasu

Odpowiednie drzwi tarasowe

Drzwi tarasowe oraz okna znajdujące się w domu od strony tarasu także wpływają na to, jak prezentuje się jego całościowa aranżacja.  Wybierając drzwi i okna, postarajmy się zadbać i o to, by były funkcjonalne oraz pozwalały na komfortowe korzystanie z tarasu, oraz ładnie uzupełniły jego wygląd. Zwróćmy uwagę, aby okna i drzwi wykonano tak, by harmonizowały z pozostałymi materiałami, z jakich wykonany zostały elementy taras (podłoga, balustrada czy dekoracje). Trochę uwagi poświęćmy kolorystyce: jeśli planujemy stolarkę okienną i drzwiową w konkretnych barwach, warto, by w projekcie tarasu uwzględnić elementy właśnie w takich kolorach. Dla przykładu: jeżeli ramy okienne mają specyficzną barwę, rozważmy zakupienie mebli lub dodatków pasujących do nich kolorystycznie, jeśli  zdecydowaliśmy się na wybór stolarki drewnianej, warto rozważyć użycie tego materiału również w projekcie tarasu – zastosowanie takich analogii pozwoli uzyskać spójne połączenie  domu z tarasem.

Obecnie sporą popularnością cieszą się szczególnie tarasowe drzwi przesuwne. Dzięki możliwości wykonania funkcjonalnych drzwi w dużych rozmiarach możemy uzyskać efekt otwarcia wnętrza salonu czy jadalni na taras. Zastosowanie dużych przeszkleń pozwala nie tylko na uzyskanie interesującego efektu wizualnego, ale także gwarantuje odpowiednie doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem. Szeroki wybór tego typu drzwi znajdziemy m.in. w ofercie firmy DAKO (https://dako.eu), producenta kompleksowej stolarki drzwiowej i okiennej. Dodatkową zaletą systemów przesuwnych jest także to, że  po otwarciu nie zabierają miejsca wewnątrz pomieszczenia – dając większe możliwości ich aranżacji. Duże przeszklenia sprawdzą się także na piętrze, gdzie pomieszczenia „otwarte” na taras za pomocą drzwi tarasowych i dużych okien będą sprawiały wrażenie większych i bardziej przestronnych.

Taras

Przeszklony taras?

Przeszklony taras to pomysł, który pojawił się stosunkowo niedawno i jeszcze nie cieszy się dużą popularnością. Warto jednak rozważyć, czy zastosowanie takiego rozwiązania nie okaże się doskonałą odpowiedzią na nasze potrzeby. To, czy taki pomysł się sprawdzi, w dużej mierze zależy od projektu domu i samego tarasu: w zależności od tego, jak zostaną rozplanowane, szklane ściany mogą i zdobić, i szpecić budynek.  Szklane ściany tarasu zazwyczaj są przesuwane albo otwierane tak, aby w ciepłe dni można było w pełni korzystać z dobrodziejstw świeżego powietrza. Ich obecność z kolei ma szereg zalet: na tarasie można przesiadywać także w nieco chłodniejsze wieczory albo w deszczu, meble i dekoracje nie są narażone na wpływ warunków atmosferycznych, a kiedy nocą zapalimy na tarasie światło, możemy odgrodzić się od uciążliwych owadów.  Wybierając tego typu rozwiązania musimy jednak liczyć się z większą ceną – dodatkowe przeszklenia będą kosztowne.

Przeszklony taras

Wykorzystanie roślinności

Szczególnie duże pole do popisu w kwestii dekoracji tarasu daje nam roślinność – wykorzystać możemy zarówno kwiaty i krzewy sadzone bezpośrednio w ziemi, jak i te rosnące w donicach. Poza ustawieniem na tarasie kwiatów w typowych donicach mamy całą gamę innych możliwości. W przypadku tarasu zadaszonego warto przemyśleć podwieszenie roślin w doniczkach pod zadaszeniem albo zasadzenie pnących kwiatów tak, by oplatały belki. Inny, ciekawy pomysł, to otoczenie tarasu murkiem z gazonów, w którym możemy zasadzić kwiatki bądź umieszczenie w pobliżu siatki, po której będą piąć się rośliny (na przykład groszek pachnący czy winogrona). Taras, zwłaszcza nisko usytuowany, można także po prostu otoczyć roślinnością rosnącą bezpośrednio w gruncie – przy czym warto wybrać tutaj krzewy i inne, mniej delikatne rośliny.

Taras

Czasem słońce, czasem deszcz

Niezadaszony taras ma pewne wady, ale kryje w sobie także szereg zalet. Jedną z nich jest możliwość wykorzystania go jako doskonałe miejsce do opalania się. Jeśli mamy takie plany to koniecznie powinniśmy zadbać o obecność leżaków. Doskonałym miejscem do opalania się czy czytania będzie też na przykład hamak ze stelażem. Dodatkowo aby chronić się przed nadmiernym słońcem oraz móc korzystać z tarasu także podczas deszczu, warto uwzględnić rozstawienie na nim parasola (można tutaj zainspirować się np. stolikami i parasolami, jakie chętnie rozstawiają w ogródkach restauracje).

Taras to miejsce, które nie tylko służy nam jako doskonałe miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale także – dzięki odpowiedniej aranżacji może wspaniale zdobić ogród i dom.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny