Pielęgnacja roślin - porady praktyczne dla zajmujących się ogrodem

Samo obsadzenie ogrodu nie wystarczy, byś mógł cieszyć się pięknymi kwiatami. Nawet, jeśli zdecydujesz się na rośliny o mniejszych wymaganiach, które nie potrzebują specyficznych zabiegów i wyjątkowo skupionej uwagi, od czasu do czasu czeka cię trochę pracy w ogrodzie. Podpowiadamy, jakie zabiegi pielęgnacyjne są konieczne w każdym ogrodzie.

Pielęgnacja roślin – zasady ogólne

Pielęgnowanie ogrodu – przygotowanie podłoża

Aby pielęgnacja roślin przyniosła jakiekolwiek rezultaty, aby rośliny były piękne, bujne i ładnie wybarwione, należy zapewnić im odpowiednie stanowisko. W zasadzie każdy gatunek ma inne wymagania w tym względzie. Duża część najbardziej popularnych roślin dobrze czuje się w każdym rodzaju gleby poza bardzo przesuszoną i nadmiernie mokrą i ciężką, jednak nie jest to regułą. Na stronie fajnyogrod.pl możesz znaleźć informacje o wymaganiach i preferencjach roślin ozdobnych i idealnie wybrać dla nich stanowisko.

Wszystkie rośliny jednak muszą być posadzone na starannie przygotowanym podłożu. Powinno być przekopane i dobrze spulchnione. Rośliny będą czuły się lepiej w miejscu, które przed uprawą zostało wzmocnione kompostem lub dobrze przefermentowanym obornikiem. Można także wmieszać w podłoże niewielką ilość nawozów mineralnych. Dla kwiatów kwitnących przydają się takie o zwiększonej zawartości fosforu, kwiaty zielone i zioła będą wdzięczne za azot, a rośliny kwasolubne powinny być podsypane nawozem utrzymującym poziom pH podłoża. Zdecydowana większość z nich potrzebuje także chociażby niewielkiej warstwy drenażu – dotyczy to zwłaszcza kwiatów i krzewinek.

Zabiegi pielęgnacyjne – cięcie

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, bez którego nie może obejść się większość rośli w ogrodzie jest cięcie. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko krzewów i drzew ozdobnych czy owocowych, lecz także roślin wieloletnich, krzewinek i kwiatów. W przypadku drzew i krzewów ozdobnych cięcie ma za zadanie nie tyle zagęszczenie korony, chociaż także, ale bardziej jej prawidłowe ukształtowanie i prześwietlenie. Dzięki temu promienie słoneczne docierają równomiernie do owoców, które szybciej dojrzewają, są większe i smaczniejsze. Cięcie drzew i krzewów ozdobnych może także służyć ochronie przed szkodnikami i chorobami grzybowymi – w tym wypadku usuwa się porażone pędy.

W przypadku kwiatów i krzewinek, rola zabiegu jest zupełnie inna. Przede wszystkim nawet u roślin jednorocznych obcina się przekwitłe kwiaty, by intensywniej kwitły w przyszłości i dłużej ładnie się prezentowały. Cięcie dotyczy także bylin. Zdecydowaną większość z nich, zwłaszcza rośliny cebulowe lub kępiaste, przycina się przed zimą tuż przy ziemi. Dzięki temu lepiej rozwiną się ich korzenie, a szanse na przetrwanie zimowej aury są zdecydowanie większe.

Zabiegi pielęgnacyjne – ochrona przed szkodnikami i chorobami

Pielęgnacja roślin – walka z chwastami

Pielęgnowanie ogrodu to w zasadzie nieustanna walka z chwastami. I chodzi nie tylko o to, że należy dać roślinom dużo przestrzeni, a chwasty są silną konkurencją w walce o wodę, słońce i składniki odżywcze. Znaczenie ma także to, że chwasty często są nosicielami szkodników i chorobotwórczych patogenów. Aby uchronić rośliny uprawne przed zachorowaniem, należy regularnie usuwać wszystkich niechcianych gości.

Pielęgnacja roślin może odbywać się w stu procentach naturalnie. Zastosowanie herbicydów to już ostatni krok. Wcześniej należy spróbować wyplenić je na przykład ściółkowaniem lub foliowaniem. Rozłożenie ściółki z kamyczków lub kory drzewnej to świetny pomysł. Przez nie chwasty nie będą miały możliwości się przebić. Jeszcze bardziej skuteczne jest rozłożenie folii i wysadzenie roślin uprawnych tylko w specjalnie wyciętych otworach. Dzięki temu chwasty nie będą mieć kontaktu ze słońcem i szybko obumrą. Pielęgnowanie ogrodu wyściółkowanego jest o wiele prostsze i mniej czasochłonne.

Zabiegi pielęgnacyjne – zapobiegawcza i interwencyjna ochrona roślin

Zabiegi pielęgnacyjne, kiedy już pojawi się problem chorób czy szkodników, czasami nie przynoszą efektów, zwłaszcza, jeśli roślina jest mocno zainfekowana. Jedna chora roślina jest ogromnym zagrożeniem dla innych egzemplarzy w ogrodzie, więc warto od razu ją usunąć. Środki interwencyjne działają w momencie, gdy choroba dopiero się rozwija. Po ich zastosowaniu i tak jednak warto usunąć zainfekowany pęd, gałąź czy rozłogę.

Niektóre gatunki i odmiany są bardziej narażone na konkretne choroby, zwłaszcza grzybowe. Z tego względu ich nasiona i cebule często sprzedawane są już zaprawione, to znaczy zanurzone w preparatach o działaniu grzybobójczym. Cebule pozyskane w czasie pielęgnowania ogrodu także powinniśmy zaprawić przed posadzeniem. O tym, które z cebul lub kłączy potrzebują takiego zabiegu możesz przeczytać na fajnyogrod.pl.

Niektóre warzywa i kwiaty potrzebują także oprysków prewencyjnych, i to nawet przed wypuszczeniem pąków. Wiele roślin ozdobnych, zwłaszcza krzewów, jest narażonych na choroby grzybowe, które w błyskawicznym tempie je zabijają. Aby tego uniknąć, należy zastosować specjalne środki zapobiegawcze przeznaczone do konkretnych gatunków.

Pielęgnowanie ogrodu nie jest wcale trudnym zadaniem, chociaż fakt, że jest czasochłonne. Jednak zasiadając na huśtawce lub ławce i obrzucając swoje bujne rabaty spojrzeniem, nabierzesz pewności, że nie był to czas stracony.