Pielęgnacja roślin - porady praktyczne

Wszystkie rośliny rosnące w ogrodzie wymagają pielęgnacji. Tylko wtedy będą się prawidłowo rozwijać. Co prawda niektóre gatunki są mniej wymagające, lecz nawet im potrzebne są podstawowe zabiegi. Warto, więc pokrótce opisać najważniejsze czynności składające się na pielęgnację roślin.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Pielęgnacja roślin to szereg kilku ważnych czynności mających wpływ na prawidłowy rozwój uprawianych okazów. Do podstawowych zabiegów należy podlewanie oraz nawożenie. Na początek zajmiemy się pierwszym z wymienionych. Ilość dostarczanej wody musi być dopasowana do konkretnego gatunku. To ważne, ponieważ niektóre rośliny nie potrzebują dużo wilgoci inne z kolei mają znacznie większe wymagania. Trzeba też dodać, że najlepsze efekty daje stosunkowo rzadkie i obfite podlewanie. Najlepsza pora dnia do wykonywania tej czynności to poranek lub wieczór.

Nawożenie zajmuje równie ważne miejsce w pielęgnacji roślin. Nawozy dzielą się na mineralne i organiczne. Pierwsze z wymienionych to nawozy sztuczne. Są one stworzone z myślą o ogrodnikach i zawierają mieszanki składników dostosowanych do różnych odmian roślin. Tymczasem do nawożenia organicznego wykorzystuje się obornik czy też kompost. Obie metody mają za zadanie dostarczyć roślinom składniki odżywcze. Podobnie jak w przypadku podlewania, dawkowanie musi być dopasowane do konkretnego gatunku.

Przycinanie i przesadzanie

Czynnością, którą należy przeprowadzać od czasu do czasu jest przycinanie. Obejmuje ono najczęściej drzewa i krzewy. Warto jednak wiedzieć, że i inne gatunki roślin mogą tego potrzebować. Przycinanie można podzielić na kilka nieco różniących się zabiegów. Pierwszym z nich jest przycinanie pielęgnacyjne. Ma na celu usunięcie chorych lub zniszczonych pędów. Kolejne jest cięcie formujące, jego zadaniem jest uzyskanie równego rozłożenia gałęzi. Prześwietlanie polega na rozluźnieniu korony tak by docierało do niej więcej światła. Ostatnie rodzaje przycinania to korygowanie i odmładzanie.

Zajmując się roślinami nie należy zapominać o przesadzaniu. Dotyczy ono głównie bylin, czyli gatunków wieloletnich. Do czego zatem potrzebne jest przesadzanie? Wiele okazów bylin musi, co kilka lat zmieniać stanowisko. W przeciwnym wypadku zaczną słabiej rosnąć lub wręcz obumierać. Ten proces zwiastuje to, że młode i zdrowe pędy pojawiają się tylko na obrzeżach kępy. Tymczasem środek rośliny zasycha. Zmiana miejsca wpływa na pobudzenie byliny do rozwoju. Stanie się ona zdrowsza i tym samym ładniejsza.

Niektóre gatunki roślin potrzebują tak zwanego ściółkowania. Polega ono na przykryciu ziemi dookoła rośliny specjalnym materiałem. Może być to na przykład kora sosnowa lub świerkowa. Czemu służy okrycie gleby? Dzięki temu można utrzymać właściwą wilgotność powietrza oraz odpowiedni poziom ciepła. Ponadto ściółkowanie chroni system korzeniowy przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ważne jest też to, że ogranicza rozwój chwastów. Dzięki temu roślina nie musi walczyć o składniki pokarmowe.

Do opisania pozostał jeszcze jeden zabieg. Jest nim walka z chwastami. To bardzo ważna kwestia, ponieważ niechciani goście na rabatach mogą zniszczyć nawet najlepszą uprawę. Odchwaszczanie przeprowadza się na różne sposoby. Może być to na przykład ręczne usuwanie, które wymaga jednak sporo pracy. Dobrą metodą jest też dwukrotne przekopywanie ziemi jeszcze przed uprawą. Nie polecamy natomiast używania środków chemicznych niszczących chwasty. Tym sposobem dotarliśmy do końca opisu podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.