Pielęgnacja trawnika krok po kroku - porady, zabiegi pielęgnacyjne, nawożenie

Trawnik może znajdować się przed domem lub w ogrodzie. Niezależnie od miejsca, powinien być równy i zadbany. By osiągnąć ten efekt niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja trawnika. Składa się na nią między innymi podlewanie, koszenie i dobrze dobrane nawozy.

Dwie odmiany trawy

Rodzaj trawnika w pewnym sensie wymusza konkretne zabiegi pielęgnacyjne. Utrzymanie murawy z rolki i odmiany wysiewanej jest podobne, pojawiają się tylko niewielkie różnice. Zanim przejdziemy do wyjaśnienie, na czym polega pielęgnacja trawnika, warto pokrótce streścić, czym różnią się obie murawy.

Tradycyjne wysiewanie trawy wymaga dłuższego czekania na efekty. Wysiew odbywa się w ściśle określonym czasie, do wyboru są dwa przedziały czasowe. Pierwszy rozpoczyna się w połowie sierpnia a kończy się jesienią w październiku, drugi od połowy kwietnia do czerwca. Ta metoda jest znacznie tańsza niż zakup rolki, lecz sama trawa jest bardziej podatna na choroby i usychanie.

Zakładanie trawnika z rolki jest znacznie szybsze, lecz droższe. Podobnie jak poprzednia metoda wymaga przygotowania gruntu, różnica jest taka, że otrzymujemy gotowy trawnik już po kilku dniach. Trawa z rolki jest bardziej odporna na mróz, choroby oraz szkodniki. Z takiego sposobu zakładania trawników można korzystać od wczesnej wiosny kończąc późną jesienią.

Łatwiejsza pielęgnacja trawy

Można śmiało stwierdzić, że pielęgnacja trawnika będzie dużo łatwiejsza, jeśli zostanie on prawidłowo założony. Zatem pracę rozpoczyna się od usunięcia z wybranego terenu wszelkich chwastów, kamieni i korzeni. Dopiero po tym obszar można przekopać i wyrównać, w celu uzyskania równej powierzchni. W przypadku klasycznego wysiewania, po wyrównaniu ziemi konieczne będzie nawożenie.

Po wykonaniu powyższych czynności, wybrany teren trzeba podzielić na mniejsze kwadraty. Na każdy kwadrat przeznacza się taką samą ilość nasion. W pierwszym kroku wysiewamy nasiona w jednym kierunku, następnie należy zmienić pozycję tak by być pod kontem prostym do poprzedniego kierunku. Nie wolno zapominać o późniejszym, dokładnym zgrabieniu ziemi. Istotne też będzie starannie wałowanie i podlewanie gleby.

Trawnik z rolki jest dużo łatwiejszy w zakładaniu. Przygotowanie terenu wygląda w zasadzie tak samo, po nim wystarczy rozwinąć darń dbając by wszystkie pasy przylegały do siebie. Praca kończy się po delikatnym dociśnięciu darni do podłoża. Staranne wykonanie opisywanych czynności bardzo ułatwia późniejszą pielęgnację trawnika.

Zabiegi w pierwszym roku po wysiewie

Trawnik założony jesienią to bardzo dobry start, lecz po nim nie można się zatrzymać. By praca nie poszła na marne konieczna jest pielęgnacja trawy. Składają się na nią takie czynności jak nawożenie, podlewanie, wałowanie czy koszenie. Niektóre zabiegi w pierwszym roku po wysiewie mają szczególne znaczenie.

Gdy trawa jest najbardziej delikatna potrzebne są starannie dobrane zabiegi. W pierwszym roku od zasiania trawy używane nawozy nie mogą być zbyt mocne. Trzeba też pamiętać o regularnym nawadnianiu, ponieważ system korzeniowy nie będzie jeszcze dobrze wykształcony. Jeżeli dojdzie do długiego przesuszenia gleby poskutkuje to wysuszeniem darni.

W pierwszym roku posiadania trawnika, duże znaczenie ma też odpowiednio przeprowadzone koszenie. Nie można wykonywać go od razu, trzeba poczekać aż trawa osiągnie przynajmniej 10 cm wysokości. Ważne jest ustawienie kosiarki do trawy, należy zadbać by ścinała jedynie czubki trawy. Jeżeli część tnąca będzie zbyt nisko może powyrywać świeże jeszcze korzenie. Następne koszenia powinny odbywać się regularnie, zbyt długa trawa nie wygląda estetycznie i może przyczynić się do powstawania martwych stref.

Pielęgnacja trawy na wiosnę

Pierwszym, niezwykle istotnym zabiegiem jest wałowanie, wykonuje się je wczesną wiosną. Ma ono na celu dociśnięcie trawy do gleby, w ten sposób nie dojdzie do uschnięcia. Dobrze przeprowadzone wałowanie sprawi, że dalsze utrzymanie trawnika będzie łatwiejsze.

Kolejne miejsce na liście zajmuje nawożenie, w sprzedaży można znaleźć nawozy różnego typu. Ich zadaniem jest dostarczenie korzeniom roślin niezbędnych składników odżywczych. Pierwsze nawożenie na wiosnę wykonuje się, gdy przyrost trawy będzie wyraźnie widoczny. Czynność tę trzeba powtarzać kilka razy przez cały okres wegetacji.

Regeneracja murawy to też pielęgnacja trawnika. Wertykulacja trawnika jest tu bardzo ważnym zabiegiem, polega na pionowym przycinaniu darni. Ręczne lub elektryczne urządzenie wnika w glebę na głębokość 6-7 cm. Wertykulację wykonuje się na wiosnę, pozwala usunąć zbity filc, mech i martwą darń. Wykonane w ten sposób otwory sprawiają, że podlewanie jest bardziej wydajne, ponieważ więcej wody dostaje się do korzeni roślin. Również zastosowane nawozy oddają więcej składników odżywczych.

Równie ważna czynność to aeracja trawnika. Jest to pielęgnacja trawy polegająca na nakłuwaniu darni 10-15 centymetrowymi kolcami. Stosuje się ją do napowietrzania gleby, wykonywana regularnie ułatwia równomierne rozrastanie się trawy. Utrzymanie roślin w dobrym stanie staje się łatwiejsze, ponieważ murawa będzie bardziej odporna na choroby.