Pielęgnacja trawnika

1.     Regeneracja trawnika po zimie

Po zimie, kiedy śnieg zalegający na trawniku stopnieje, a trawa obeschnie, należy dokonać przeglądu ogrodu. Może się okazać, że w czasie dużych mrozów trawnik uległ uszkodzeniom. Jeśli zauważymy suche i pożółkłe źdźbła, koniecznie pamiętajmy o wygrabieniu ich jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. W ten sposób zrobimy miejsce nowym zalążkom i nie uszkodzimy wschodzącej, młodej trawy. Stare źdźbła grabimy na krzyż. Dzięki temu dokładnie usuniemy obumarłe resztki roślin, które mogłyby stać się siedliskiem chorób i szkodników. W puste miejsca dosiewamy trawę, używając najlepiej mieszkanki traw szybko kiełkujących, która wzbogacona jest od razu w nawóz.

2.     Wertykulacja i aeracja trawnika

Jeśli zauważymy, że na powierzchni naszego trawnika pojawiają się kałuże, a źdźbła wybarwiają się niejednolicie – będzie to znak, że murawę koniecznie należy napowietrzyć. Zabieg ten możemy również wykonać profilaktycznie, raz w roku po pierwszym koszeniu trawnika, oprócz sezonu, w którym trawnik był zakładany – tłumaczy ekspert z GrasslandFarms.

Aerację wykonujemy wczesną wiosną, jeszcze przed okresem intensywnego nawożenia i podlewania. Możemy wykorzystać do tego celu profesjonalną maszynę lub pomóc sobie domowym sposobem – np. używając ogrodowych wideł lub specjalnych nakładek na buty z kolcami.

3.     Nawożenie trawnika

Do nawożenia trawnika możemy użyć specjalnej mieszanki, zawierającej trzy główne składniki mineralne: azot, fosfor i potas. Nawóz rozsypujemy równomiernie na całej powierzchni trawnika. Możemy zrobić to ręcznie lub użyć do tego specjalnego urządzenia. Ważne, by po nawiezieniu trawnika pamiętać o obfitym podlewaniu trawy. Pozwoli to nawozowi szybciej się rozpuścić i wniknąć składnikom mineralnym w glebę, uchroni też źdźbła przed oparzeniami wywołanymi nagromadzeniem dużej ilości składników mineralnych. Trawnik nawozimy kilka razy w ciągu sezonu, mniej więcej co 6 tygodni.

Pielęgnacja trawnika

4.     Koszenie i usuwanie chwastów

Ogromne znaczenie dla wyglądu trawnika ma jego regularne koszenie. Dzięki niemu trawa się zagęszcza, dając naprawdę wyjątkowy efekt. Niekorzystne dla trawy będzie zbyt niskie koszenie (poniżej 2,5 cm) – może ono osłabiać źdźbła, tworząc przestrzeń dla rozwoju chwastów. Pierwsze koszenie wykonujemy wiosną w zależności od pogody i prędkości wzrostu trawy (źdźbła powinny osiągnąć wysokość minimum 5 cm) – zazwyczaj przypadnie ono na kwiecień. Po pierwszym koszeniu zabieg powtarzamy mniej więcej raz w tygodniu, aż do zakończenia sezonu. Jeśli zauważymy obecność chwastów, nie czekajmy, aż na dobre rozgoszczą się w naszym ogrodzie. Usuńmy je przy pomocy specjalnego przyrządu – tzw. wyrwichwasta, który usunie roślinę wraz z korzeniami. Skuteczne w walce z chwastami będzie częste koszenie. Miejscowo możemy stosować też specjalne opryski.

5.     A może trawa z rolki?

Jeśli dopiero zakładamy swój wymarzony ogród i niespecjalnie chcemy czekać na efekty, możemy zdecydować się na trawnik z rolki.

To niezwykle estetyczne rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne wśród naszych klientów. Trawa w rolkach jest bardziej odporna na działanie mrozu, więc z założeniem trawnika nie musimy czekać do kwietnia czy maja. Trawa rozłożona nawet w marcu da wyśmienity efekt, tworząc przytulną, zieloną oazę wokół naszego domu czy firmy – wyjaśnia ekspert z GrasslandFarms.

By cieszyć się idealnie zielonym, gęstym trawnikiem, należy dbać o niego przez cały rok. Prawidłowo wykonane prace z początkiem sezonu dadzą trawie i roślinom ogrodowym energię do wzrostu. Pamiętajmy nie tylko o nawożeniu i podlewaniu trawnika, ale także o jego regularnym koszeniu, które zapobiegnie rozwojowi chwastów. Jeśli zależy nam na błyskawicznym efekcie, dobrym pomysłem może okazać się również założenie trawnika z rolki.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny