Pieris - odmiany, uprawa, pielęgnacja,wymagania rośliny wrzosowatej

Pierisy to wyjątkowo dekoracyjne wrzosowate krzewy, które bardzo obficie kwitną. Poza tym są to rośliny, które zmieniają barwę liści w okresie wiosennym, a nie jak większość roślin dopiero na jesień. Poznajmy bliżej ten niezwykły krzew i jego odmiany.

Pieris – jego uprawa, wymagania i choroby

Uprawa i wymagania rośliny wrzosowatej

Pieris to zimozielony krzew, który powoli rośnie i osiąga niewielkie rozmiary. W naturze można go spotkać we wschodniej Azji i Ameryce Północnej.

Pierisy posiadają bardzo charakterystyczne długie liście, osiągające do 15 centymetrów. U nasady są wąskie, natomiast ku górze się rozszerzają. Pieris wydaje piękne, okazałe kwiatostany, które rozwijają się bardzo wcześnie, bo już w kwietniu. Jego kwiaty są przeważnie białe lub kremowe, ale istnieją też odmiany wydające kwiaty w kolorze różowym.

Pierisy to krzewy wrzosowate, dlatego ich uprawa powinna przebiegać na glebach o kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być również żyzne i bogate w próchnicę. Pieris lubi stanowisko wilgotne, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie mu zabiegu ściółkowania. Ściółkowanie przekompostowaną korą z drzew iglastych nie tylko pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci, ale również dodatkowo zapewni ochronę korzeni i rozrastanie się chwastów. Ściółkowanie ponadto zakwasi podłoże, co jest bardzo istotne dla uprawy tego krzewu.

Pieris ma również pewne wymagania w okresie zimowym. Trzeba mu zapewnić ochronę przed wiatrem i mrozem. Krzewy można zabezpieczyć słomą, agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych.

Pieris i jego choroby

Pieris to roślina odporna na wszelkie choroby i szkodniki. Jednak zdarza się, że zapada na chlorozę, która spowodowana jest wysokim odczynem gleby. Częstym problemem jest również poparzenie liści przez nadmierne słońce, które objawia się brązowymi plamami.

Pieris czasami atakowany jest przez fytoftorozę, która powoduje więdnięcie, mimo że podłoże jest wilgotne. Do zwalczania tej choroby zaleca się użycie środka grzybobójczego.

Na roślinie mogą pojawiać się też różne plamy, które bywają wywołane przez grzyby. Czasami w okresie mokrego lata może pojawić się szara pleśń. Wtedy liście usuwamy, ścinając cały pęd i stosujemy środek grzybobójczy.

Dwa najpopularniejsze gatunki pierisu – Pieris kwiecisty i Pieris japoński

Pieris kwiecisty

Pieris kwiecisty jest liściastym, zimozielonym krzewem, który może osiągać około 1 metra wysokości. To krzew, którego uprawa wymaga odpowiednich warunków. Można go rozmnażać z nasion lub przez sadzonki pędowe. Jego niezwykłą ozdobą są drobne kwiaty, które posiadają biały kolor i pięknie pachną. Cały kwiat jest zebrany w grona i zakwita w kwietniu. Warto zauważyć również, że kwiat pierisu kwitnie wiele tygodni.


Pieris kwiecisty posiada długie liście w ciemnozielonym kolorze. Zanim jednak osiągną ten kolor, na początku młode liście przyjmują barwę czerwoną. Owoce przybierają postać małej, brązowej kapsułki, które nie są zbyt dekoracyjne.

Ze względu na to, że jest to roślina należąca do rodziny wrzosowatych, jest delikatna i niezupełnie mrozoodporna. W okresie zimy ten krzew warto osłonić słomianą otuliną, która zabezpieczy go przed wiatrem i mrozem. Sprawdź także, jakie krzewy na żywopłot warto wybrać.

Pieris kwiecisty wymaga gleby żyznej i próchniczej. Preferuje również podłoże wilgotne i kwaśne. Nie lubi natomiast stanowisk suchych. Przed zimą bardzo ważne jest, aby krzew obficie podlać. Zabieg ten pozwoli na zmagazynowanie wody na cały okres chłodniejszych dni. Warto też pamiętać, że te krzewy wrzosowate wymagają częstego podlewania w pierwszym roku po posadzeniu. Uprawiając ten krzew w ogrodzie, warto ziemię wokół niego wyściółkować, co pozwoli na zatrzymanie wilgoci.

Pieris kwiecisty to roślina, która w ogrodzie wyjątkowo toleruje miejsca zacienione. W intensywnym słońcu jego liście mogą zostać poparzone. Dlatego sadząc roślinę, warto wybrać miejsce pod innymi wyższymi krzewami lub drzewami. Uprawa tego krzewu sprawdza się również w okolicach oczek wodnych lub zbiorników. Pieris kwiecisty idealnie pasuje do nasadzeń naturalistycznych lub ogrodów japońskich.


Pieris japoński (pieris japonica)

Pieris japoński jest nieco wyższy od pierisa kwiecistego. Pochodzi z Japonii, gdzie dorasta do około 4 metrów wysokości. W warunkach polskich rośnie bardzo wolno i osiąga wysokość około 2 metrów. Dosyć szeroko się rozrasta. Jego typową ozdobą jest śnieżnobiały kwiat, który wyjątkowo wcześnie pojawia się na roślinie. Może być to nawet przełom lutego i marca.

Uprawa pierisa japońskiego powinna się odbywać na stanowiskach półcienistych i dobrze osłoniętych od wiatru. Pieris japonica preferuje gleby o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym i podłożu próchniczym. Powinien być nawożony środkami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych.

Sadzenie pierisów japońskich nie jest zalecane w północno-wschodniej Polsce, gdzie panują największe mrozy. Należy pamiętać, że pieris japoński jest bardzo wrażliwy na suszę, szczególnie w czasie zimy. Ze względu na to, że jest to roślina, która zimą nie przechodzi w stan spoczynku, posiada w tym czasie wysokie wymagania co do wilgotności podłoża. W okresie jesiennym należy zapewnić jej dostateczną ilość wody. Korzystne jest wykonanie w tym czasie ściółkowania za pomocą torfu lub kory, które zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu.

Pieris japoński doskonale prezentuje się w kompozycji z innymi roślinami zimozielonymi lub w grupach jednogatunkowych. Ze względu na swoje rozmiary, może być sadzony również w pojemnikach. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jego przycinanie, które można wykonać raz w roku, aby nadać mu odpowiednią formę. Cena pierisa japońskiego, w zależności od odmiany, waha się pomiędzy 15 a 30 złotych za sadzonkę. A może zainteresuje cię także przycinanie drzew i krzewów?


Najbardziej znane odmiany pierisa japońskiego

Pierisy ze względu na swoją urodę, są bardzo popularne. W szkółkach pojawia się coraz więcej odmian, które pochodzą od tego gatunku. Najbardziej popularne odmiany to Forest Flame, Mountain Fire, Little Heat i Flaming Silver.

Pieris Forest Flame

Forest Flame to gęsty krzew zimozielony, który wolno rośnie i osiąga około 1 metra wysokości. Jego niewątpliwą ozdobą są dekoracyjne, błyszczące liście. Na wiosnę jego przyrosty przybierają barwę mocnej czerwieni, która z czasem zmienia się w kolor różowy, kremowy, aż do intensywnej zieleni. Pieris japoński Fores Flame preferuje stanowiska osłonięte i zaciszne. Lubi gleby kwaśne i próchnicze. Odmiany te zakwitają na przełomie kwietnia. Ich kwiatostany są wyprostowane i osiągają około 15 centymetrów długości. W cieplejszych rejonach Polski mogą przetrwać łagodną zimę, ale mimo wszystko trzeba mu zapewnić ochronę przed wiatrem i mrozem. Cena sadzonki tej odmiany wynosi około 20 złotych.

Pieris Mountain Fire


Mountain Fire to odmiana, która posiada bardzo gęsty i zwarty pokrój. Odmiany te osiągają nawet dwa metry wysokości, co czyni je jednymi z najwyższych pierisów. Jego pędy są gęsto ulistnione. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i osiągają około 10 centymetrów długości. Pamiętajmy, że kiedy przekwitną, kwiatostany należy usuwać. Latem liście brunatnieją, aż w końcu stają się zielone. Cena sadzonki tej odmiany waha się w granicach 30-35 złotych.

Pieris Little Heath

Little Heath jest odmianą karłową, która posiada bardzo zwarty pokrój. Dzięki temu idealnie nadaje się do małych ogrodów, ponieważ jej wysokość nie przekracza 50 centymetrów. Little Heath preferuje stanowiska półcieniste i słoneczne. Wiosną pojawiają się na niej listki, które przybierają różowawy kolor. Roślina w późniejszym okresie przebarwia się na zielono z białymi obwódkami na końcach liści. W zależności od wysokości sadzonki, cena tej odmiany może wynosić od 15 do 30 złotych.