Pieris japoński (pieris japonica) – sekrety uprawy, pielęgnacja i choroby

Uprawa, pielęgnacja i przycinanie

Pieris japoński to zimozielony krzew, który osiąga w naszych warunkach maksymalnie 3 metry wysokości. Jego uprawa powinna przebiegać na stanowisku półcienistym lub cienistym. Jednak są odmiany pierisa, które lubią miejsca słoneczne. Pieris japoński najlepiej rośnie na glebie kwaśnej i próchniczej, bogatej w składniki pokarmowe. Trzeba mu zapewnić miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru.

Jak pielęgnować te krzewy liściaste w ogrodzie? W uprawie pierisu ważna jest pielęgnacja krzewu, która dotyczy podlewania i ochrony przed mrozem. Podlewanie powinno być systematyczne. Żeby zabezpieczyć płytki system korzeniowy przed mrozami i utratą wody, warto stosować ściółkowanie podłoża.  Na początku okresu wegetacyjnego można zasilić krzew nawozem do roślin wrzosowatych.

Ze względu na to, że pieris japoński tworzy dosyć luźny pokrój, jego przycinanie nie jest konieczne. Jeśli jednak chcemy wykonać ten zabieg, powinien on dotyczyć pędów słabych i przemarzniętych. Ciecie wykonujemy po kwitnieniu lub jesienią. Przycinanie starych krzewów wykonujemy końcem zimy. Sprawdź także więcej informacji o odmianach i uprawie pierisu.

Choroby pierisa japońskiego

Pieris japoński często atakowany jest przez chorobę grzybową - fytoftorozę. Objawia się ona zamieraniem pędów lub plamami na liściach. W tym wypadku pędy musimy usunąć. Można użyć również środków chemicznych. Niekiedy przy tej chorobie konieczne jest całkowite usunięcie rośliny.

Inne choroby atakujące pierisa to plamistość liści. W tym wypadku liście i pędy również należy usunąć i co tydzień opryskać roślinę preparatem grzybobójczym.

Pieris japoński, który rośnie przeważnie na stanowisku cienistym, może być atakowany także przez szarą pleśń. W tym wypadku również usuwamy porażone części i stosujemy środki grzybobójcze.

Pieris japoński Little Heath i Little Heath Green – niezwykłe odmiany

Little Heath

Pieris japoński Little Heath to zimozielony krzew liściasty. Posiada karłowy i zwarty pokrój. Odmiana ta jest bardzo niska i dorasta do 1 m wysokości.

Kwitnienie rozpoczyna w marcu i trwa do maja. Wówczas roślina obsypuje się kwiatami w białym kolorze. Młode przyrosty na początku są różowe. Później liście przybierają kolor zielony z białym obrzeżem.

Little Heath preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Podłoże dla tej odmiany musi zawierać próchnicę i mieć kwaśne pH. Ten pieris japoński nadaje się do sadzenia w grupach. Szczególnie znakomicie prezentuje się na wrzosowiskach. Sprawdź także, jakie krzewy na żywopłot warto wybrać.

Little Heath Green

Little Heath Green to odmiana rzadko spotykana w polskich ogrodach. Ta roślina wrzosowata dorasta do około 0,5 metra wysokości. Rośnie wolno i nieregularnie.

W tej odmianie niewymagane jest przycinanie i formowanie krzewu. Pielęgnacja dotyczy przede wszystkim ściółkowania korą. Ograniczy ona parowanie wody latem, a zimą zabezpieczy korzenie przed przemarzaniem.

Little Heath Green może wytrzymać spadki temperatur nawet do -25 stopni C. Warto też zauważyć, że ta odmiana niezwykle rzadko zakwita.

Odmiany karłowe wolnorosnące

Pieris japoński Flaming Silver to dekoracyjny krzew. Posiada liście z białą obwódką. W okresie wiosennym wypuszcza jaskrawe czerwone pędy, a także dzwonowate kwiaty, które pięknie pachną. Ten krzew pieris lubi glebę torfową, a uprawa powinna przebiegać na stanowisku półcienstym. Jako jeden z niewielu krzewów Flaming Silver jest dosyć odporny na mróz. W polskich warunkach osiąga około 1 metra.

Pieris japoński Debutante to roślina wrzosowata, która bardzo obficie kwitnie. Kwiaty tej odmiany pojawiają się już w marcu i przybierają biały kolor. Debutante wymaga stanowiska osłoniętego, półcienistego lub zacienionego. Uprawa tej odmiany powinna przebiegać na glebach kwaśnych, wilgotnych i próchniczych. W okresie zimy pąki, które pojawiają się jesienią poprzedniego roku, wymagają osłony.

Pieris japoński Variegata posiada zwarty pokrój, a jego gałęzie sięgają aż do ziemi. W polskich warunkach te odmiany osiągają około 1 metra wysokości. Variegata posiada liście o długości około 5 centymetrów, które wiosną wraz z pędami przybierają jasnoróżowy kolor. Ta roślina wrzosowata jest krzewem długowiecznym i zimotrwałym. Może wytrzymać mróz do -18 stopni C. Lubi gleby piaszczysto-gliniaste i żyzne, bogate w substancje organiczne. Uprawa powinna przebiegać na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Czasami, w okresie wzmożonej wilgotności, zapada na choroby, takie jak plamistość liści.

Pieris japoński ma zwarty i kulisty pokrój. Uprawa tej egzotycznej rośliny jest dość wymagająca, ale to niezwykła ozdoba w ogrodzie
Pieris japoński – cena, odmiany, przycinanie, uprawa, porady

Pieris japoński Katsura ma zwarty i kulisty pokrój. Przyrosty tej odmiany mają wiśniowo-czerwone zabarwienie i pojawiają się dwukrotnie w okresie wegetacyjnym. Krzew pieris Katsura osiąga około 1 metra wysokości. Lubi glebę kwaśną i próchniczą. Uprawa krzewu powinna przebiegać na stanowiskach półcienistych lub słonecznych. Odmiana ta polecana jest na wrzosowiska i do ogrodów w cieplejsze rejony kraju. Jego cena wynosi około 60 złotych.

Pieris japoński Bonfire posiada zwarty i niski pokrój. Osiąga około 1 metra wysokości. Odmiana ta posiada charakterystyczne wyprostowane kwiatostany, mają kolor czerwony. Kwitnie bardzo obficie na przełomie kwietnia i maja. Bonfire wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Uprawa powinna odbywać się na glebach kwaśnych i próchniczych.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Wyższe odmiany pierisu japońskiego

Mountain Fire

Peris japoński Mountain Fire to zimozielony krzew o zwartym, gęstym pokroju. Osiąga wysokość około 1-1,2 metra. Jego liście są skórzaste i błyszczące. Wiosną młode przyrosty intensywnie zabarwiają się na czerwono, a następnie zielenieją.

Mountain fire wymaga stanowisk zacienionych lub półcienistych. Jego uprawa powinna przebiegać na glebach próchniczych, kwaśnych, lekko wilgotnych. W kwietniu wydaje obfite białe kwiaty pojawiające się na wierzchołkach pędów. W surowsze zimy może podmarzać. Szczególnie dotyczy to pąków kwiatostanowych pojawiających się jesienią roku poprzedniego.

Odmiany te pięknie prezentują się w ogrodach i na wrzosowiskach w towarzystwie innych krzewów wrzosowatych. Można je uprawiać również w pojemnikach. A może zainteresuje cię także przycinanie drzew i krzewów?

Red Mill

Krzew pieris Red Mill to odmiana o zwartym i krzaczastym pokroju. Jego liści są zimozielone, skórzaste i błyszczące. Odmiany te posiadają karminowo-czerwone zabarwienie młodych przyrostów. W kwietniu pojawiają się białe kwiaty. Po około 10 latach osiąga wysokość 150 cm.

Uprawa tej odmiany powinna przebiegać na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Muszą one być również osłonięte od wiatru. Krzew pieris Red Mill preferuje gleby umiarkowanie wilgotne i kwaśne.

Idealnie nadaje się do sadzenia w przydomowych ogrodach jako pojedyncza roślina wrzosowata lub jako element kompozycji.

Forest Flame

Pieris japoński Forest Flame to zimozielony, zwarty i gęsty krzew, posiadający kulisty pokrój. Osiąga maksymalnie 2 metry wysokości. Jego liście są lancetowate, wąskie i długie. To one decydują o jego urodzie. Wiosną przechodzą od koloru ognistej czerwieni, poprzez delikatne róże, aż do butelkowej zieleni. Ta roślina wrzosowata lubi kwaśne i próchnicze podłoże. Jego kwiaty ukazują się pod koniec kwietnia.

Przed wiosennymi przymrozkami trzeba zapewnić mu osłonę np. agrowłókniną. Forest Flame wymaga okazjonalnego podlewania. Przycinanie nie jest konieczne. Cena krzewu wynosi około 19 złotych.

Pieris japoński i jego odmiany to niezwykle dekoracyjne krzewy, które zaskoczą ubarwieniem i pokrojem niejednego miłośnika roślin wrzosowatych. Pięknie prezentują się w grupach i w kompozycjach z innym roślinami. Dlatego warto znaleźć im trochę miejsca we własnym ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny