Pieris ‘Forest flame’ – uprawa i pielęgnacja


Odmiana ‘Forest flame’ to zimozielony krzew ozdobny, o kulistym pokroju, który po 10 latach wzrostu osiąga średnicę około 1 m. Docelowo roślina osiąga do 2 m wysokości. Pieris japonica tej odmiany rozwija atrakcyjne skórzaste liście, o ciemnozielonym wybarwieniu. Osiągają do 6 cm długości. Młode liście, gęsto skupione na wierzchołkach pędów, wybarwiają się wiosną na czerwono i czerwonobrązowo. Z czasem zmieniają kolor na różowy i zielony. W kwietniu i w maju rozwijają się białe dzwonkowate kwiaty, ujęte w długie, 15-centymetrowe, zwieszające się kwiatostany.

Pieris ‘Forest flame’ dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i lekko zacienionym. Pielęgnacja rośliny, rosnącej na słonecznym miejscu, polega na zapewnieniu jej odpowiedniej wilgotności podłoża. Krzewy sadzimy w miejscach osłoniętych przed północnymi i wschodnimi podmuchami wiatru. Krzewy pierisa dobrze rosną w glebach umiarkowanie wilgotnych, próchnicznych, o kwaśnym odczynie pH. W czasie suszy wymagają regularnego podlewania. W rejonach zimniejszych, na  wschodzie Polski, pierisy wymagają zabezpieczenia przed niskimi zimowymi temperaturami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pierisie japońskim.

Pieris japoński, jakim jest pieris Forest flame w czasie kwitnienia oraz zasady jego uprawy i pielęgnacji
Pieris japoński Forest flame - uprawa i pielęgnacja pięknego krzewu ozdobnego

Pieris Forest flame - przycinanie i rozmnażanie

Utrzymanie ładnego kulistego pokroju umożliwi cięcie krzewu. Zabieg należy przeprowadzić po kwitnieniu, usuwając przy okazji zwiędłe kwiatostany. Rozmnażanie odmiany pieris ‘Forest flame’ przeprowadzamy z nasion, umożliwiając im przebywanie w czasie zimy w niskich temperaturach. Stratyfikacja zapewni nasionom lepsze kiełkowanie. Rośliny można również rozmnażać z zielnych sadzonek, które pozyskuje się w lipcu i w sierpniu. Odmiana znajduje zastosowanie w ogrodach typu japońskiego, w ogrodach wrzosowiskowych - w nasadzeniach grupowych i pojedynczo. Uprawa krzewu w pojemnikach umożliwia upiększenie tarasów i ogrodów na zielonych dachach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Pieris japoński – inne ciekawe odmiany

  • Pieris japonica ‘Variegata’ – dorasta do 100 cm wysokości. Efektowne młode liście wyróżniają się początkowo biało-różowym, stopniowo białym obrzeżeniem. Odmiana nie jest w pełni mrozoodporna – wymaga zimowego okrycia.
  • Pieris japonica ‘Valey Valentine’ – osiąga około 150 cm wysokości. Ozdobą krzewu są oryginalne czerwone kwiaty, ujęte w zwisające wiechy. Wiosenne przyrosty zdobią brązowe młode liście, z różową obwódką, stopniowo bielejącą.
  • Pieris japonica ‘Red Mill’ – wytwarza na wiosnę przyrosty, które zdobią krzew karminowoczerwonym zabarwieniem. Odmiana wytrzymuje mrozy do -26 stopni Celsjusza.Osiąga około 150 cm wysokości.
  • Pieris japonica ‘Pink Delight’ – krzew ozdobnywyróżnia się różowym zabarwieniem pąków. Rozwijające się dzwonkowate kwiaty zachwycają śnieżną bielą. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny