Pieris Mountain fire – uprawa

Pieris japoński Mountain fire to zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych. W naszym klimacie osiąga około 2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Krzew ceniony jest za atrakcyjne skórzaste liście, ciemnozielone i błyszczące, o długości 8 cm. Jaśniejsze spody ładnie kontrastują z ich ciemniejszym wierzchem. Szczególnie efektownie Pieris ‘Mountain fire’ prezentuje się na wiosnę, gdy rozwijają się młode delikatne przyrosty, wybarwione na karminowoczerwono, stopniowo brunatniejące i zieleniejące. Inna odmiana - ‘Valley fire’ - zachowuje czerwone wybarwienie młodych pędów nawet o trzy tygodnie dłużej niż ‘Mountain fire’.

Okres kwitnienia przypada na kwiecień, kiedy to na wierzchołkach pędów pojawiają się dzwonkowate białe kwiaty, ujęte w proste wiechy, o długości około 10 cm. pielęgnacja polega na systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pierisie japońskim.

Pieris japoński Mountain fire - warunki i pielęgnacja

Pieris japonica dobrze rośnie na próchnicznym i umiarkowanie wilgotnym podłożu, o kwaśnym odczynie pH (4,5-5,5), podobnie jak inne rośliny z rodziny wrzosowatych. Najlepszymi stanowiskami są lekko zacienione i zacienione stanowiska. Zadbajmy również o miejsce nasadzenia osłonięte przed północnymi i wschodnimi wiatrami. Wprawdzie odmiana odporna jest na mrozy, nawet sięgające -23 stopni Celsjusza, to uprawa udaje się lepiej w cieplejszych zachodnich rejonach naszego kraju, bowiem w czasie mrozów pieris ‘Mountain fire’ podatny jest na podmarzanie. Uszkodzeniom spowodowanym spadkiem temperatury zapobiegamy, stosując zimowe okrycie.  Bardziej odporna jest odmiana ‘Valley fire’, wytrzymująca nawet -26 stopniowe mrozy. W czasie suszy krzew pierisa musimy obficie i regularnie podlewać. Ściółkowanie gleby zapewni dekoracyjnej roślinie lepszy wzrost. Ściółkę - torfową lub złożoną z kory sosnowej - rozkładamy na grubość około 10 cm, zapewniając w ten sposób korzeniom ochronę przed okresami suszy i mrozami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Pieris japoński Mountain fire - opis, uprawa, pielęgnacja, porady

Cięcie odmiany zapewni nadanie krzewom pożądanego kształtu. Zabieg należy przeprowadzić, gdy ustanie kwitnienie, po usunięciu zwiędłych kwiatów. Cięcie pierisa dotyczy słabych i uszkodzonych gałązek. Starsze okazy możemy przyciąć już pod koniec zimy. Rozmnażamy krzewy przez nasiona lub z sadzonek zielnych, pozyskiwanych w lipcu i w sierpniu. Pierisy są roślinami trującymi, więc należy zachować ostrożność w czasie prac pielęgnacyjnych. Zwróćmy także uwagę na przebywające w pobliży pierisów dzieci i zwierzęta. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie Budlei Dawida?

Pieris japonica – choroby

Pierisy są krzewami odpornymi na choroby. Jednak niektóre dolegliwości, wywołane działaniem chorobotwórczych grzybów, mogą atakować rośliny w czasie niekorzystnych dla krzewów warunków klimatycznych:

  • Fytoftyroza – choroba obejmuje stopniowo całą roślinę, od zamierających wierzchołków pędów, w kierunku korzeni. Objawami choroby są zmiany na liściach, widoczne jako brązowe plamy. Zarażone pędy rośliny wycinamy, a jeśli zmiany są widoczne na całym pierisie, musimy usunąć cały krzew. Do walki z niebezpieczną chorobą stosowane są specjalne preparaty.
  • Plamistość liści – jest wynikiem choroby grzybowej, pojawiającej się w warunkach nadmiernej wilgotności i gliniastego podłoża. Na liściach pojawiają się czerwone i brązowe plamy, które z czasem wykruszają się. Walcząc z chorobą, opryskujemy pierisy odpowiednimi preparatami.
  • Szara pleśń – objawia się w postaci brunatnych plam, które pokrywają się szarym nalotem – zarodnikami grzybów. Porażone części rośliny zamierają. Do zwalczania choroby stosujemy odpowiednie preparaty. Krzewy liściaste, w tym japoński pieris, zawsze są narażone na choroby grzybowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o różach pnących w ogrodzie?
ikona podziel się Przekaż dalej