Pieris floribunda – wymagania

Pieris kwiecisty to zimozielony wyprostowany krzew, który dorasta do około 1,2 m wysokości. Sztywne wyprostowane pędy, wybarwione na rdzawo, w młodości są owłosione. Ciemnozielone skórzaste liście, o długości od 3-8 cm, wyróżniają się eliptycznym kształtem. Pąki kwiatowe formowane są latem, dlatego kwiatostany można podziwiać jesienią. W przyszłym roku, w kwietniu i w maju, pojawiają się kwiaty. Na tle liści wspaniale prezentują się ich białe dzbaneczkowate kwiaty o długości około 8 mm. Kwiaty, ujęte w gęste wiechy, osiągające 12 cm długości i zdobią szczyty pędów. Roślina jest trująca, więc należy zachować ostrożność w czasie jej pielęgnacji. Spożycie pierisa może wywołać torsje i uczucie duszności.

Rozmnażanie krzewów pierisa możliwe jest z nasion lub poprzez sadzonki uzyskane z wierzchołków pędów. Nasiona wysiewamy od grudnia do stycznia w szklarni, po uprzednim przechłodzeniu. Pobrane sadzonki słabo się ukorzeniają. Rozmnażanie udaje się lepiej z odkładów – z dwuletnich pędów. Sadzonki ukorzenią się po dwóch latach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pierisie japońskim.

Pieris kwiecisty Pieris floribunda - uprawa

Gotowe sadzonki pierisa sprzedawane są w pojemniku. Kupując krzew, sprawdźmy, czy bryła korzeniowa jest dobrze przerośnięta korzeniami. Przed umieszczeniem w dołku, roślinę obficie podlewamy. Krzewy z pojemników można sadzić na stałe miejsca przez cały czas wegetacji – od kwietnia do połowy października. Zanim krzewy ozdobne zostaną nasadzone, należy starannie przygotować stanowisko, bowiem pieris kwiecisty będzie przez wiele lat dekorował nasz ogród. Po przekopaniu ziemi, usuwamy chwasty.

Dołek, do którego posadzimy roślinę, powinien mieć około 60 cm głębokości, a na jego dnie należy umieścić warstwę drenażu z kamyków i żwiru, co zapobiegnie gromadzeniu się wody przy korzeniach i eliminuje zagrożenie chorobami grzybowymi i gniciem korzeni. Wykopaną glebę, przemieszaną z torfem wysokim oraz z rozłożoną korą sosnową lub ściółką leśną, zebraną z wrzosowiska, rozmieszczamy wokół bryły korzeniowej i lekko ugniatamy. Po podlaniu sadzonki, ściółkujemy jej otoczenie. Najodpowiedniejszy rozstaw to 40 cm x 50 cm, 60 cm x 60 cm lub 80 cm x 80 cm – tak, by rośliny mogły swobodnie się rozrastać. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ogrodowych.

Piersis kwiecisty – wymagania uprawowe

Jaki jest ten pieris japoński w uprawie? Pieris kwiecisty należy do roślin łatwych w uprawie. Uprawa w ogrodzie udaje się na słonecznym i lekko zacienionym stanowisku, na glebach o bardzo kwaśnym i kwaśnym odczynie pH - 4-5,5. Pierisy, podobnie jak inne rośliny z rodziny wrzosowatych, preferują gleby średnio zwięzłe, próchniczne, przepuszczalne i wilgotne. Młode rośliny nie są w pełni mrozoodporne, więc warto przykryć je na zimę, chroniąc przed mrozem. Nie wymagają przycinania. W czasie suszy należy zadbać o regularne podlewanie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie Budlei Dawida?

Rośliny znajdują zastosowanie w ogrodzie, pięknie prezentując się wśród różaneczników oraz iglaków. Chętnie nabywane są do ogrodów w stylu japońskim, a także na skalniaki. Mogą stanowić efektowną ozdobę ogrodowych ścieżek. Pierisy, rosnące w cieniu drzew, stanowią piękne uzupełnienie kącików wypoczynkowych.

Oprócz gatunku Pieris floribunda chętnie uprawianym gatunkiem pierisa jest Pieris japonica – pieris japoński i jego liczne odmiany. Krzewy ozdobne dorastają do 3 m wysokości. Odmiany, takie jak ‘Red Mill’ – o karminowoczerwonych przyrostach, czy ‘Valley Valentine’, o czerwonych kwiatach – wspaniale kontrastują z białymi kwiatami pierisa kwiecistego, z którym tworzą atrakcyjne ogrodowe kompozycje. Pieris japoński to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej