Jak wygląda pierścieniowa plamistość i jakie rośliny atakuje

Jakich roślin dotyka pierścieniowa plamistość

Pod nazwą pierścieniowa plamistość występuje szereg chorób, które atakują liście różnych roślin. Jest to choroba grzybicza lub wirusowa, która najczęściej powoduje plamy na liściach i jest bardzo trudna do zwalczenia. Sprzyjają jej deszcze i duża wilgotność.

Ta choroba grzybicza lub wirusowa rozwija się na takich roślinach jak:

  • warzywa kapustne, jak kapusta, kalafior lub brokuł,
  • chryzantemy,
  • pelargonie,
  • wiśnie i czereśnie.

Choroba grzybicza liści warzyw kapustnych

Warzywa kapustne często narażone są na chorobę występującą pod nazwą pierścieniowa plamistość. Choroba ta powoduje znaczne straty w wielkości i jakości plonów warzyw kapustnych. Występowaniu tej choroby sprzyja duża wilgotność powietrza, opady deszczu i średnia temperatura na poziomie 15-21°C. Chorobę wywołuje zakażenie grzybem Mycosphaerella brassicicola.

Jakie rośliny atakuje pierścieniowa plamistość:

  • kapusta,
  • kalafior,
  • brokuł.

Objawy choroby:

  • nasiąknięte wodą chlorotyczne zmiany na liściach i łodygach,
  • zmiany mają początków średnicę do 2.5 cm, zwiększają się i zlewają,
  • żółknięcie liści,
  • gnicie warzyw w okresie przechowywania.

W przypadku tej choroby należy reagować szybko, gdyż może ona powodować zamieranie całych plantacji warzyw kapustnych. Bardzo ważne jest usuwanie wszelkich resztek pożniwnych, w których zimują przetrwalniki grzybów. Przeciwko tej chorobie stosuje się opryski fungicydami. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania mączniaka rzekomego.

Pierścieniowa plamistość na roślinach, a także rozpoznanie, zapobieganie i zwalczanie metodami naturalnymi oraz chemicznymi
Pierścieniowa plamistość i rozpoznawanie choroby krok po kroku, czyli jak wyglądają objawy i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy

Jak wygląda nekrotyczna pierścieniowa plamistość wiśni i czereśni - objawy i zwalczanie

Nekrotyczna pierścieniowa plamistość wiśni i czereśni atakuje także owocowe drzewa pestkowe, jak również krzewy ozdobne. Jest to choroba wirusowa wywołana przez różne rodzaje wirusów.

Główne objawy tej choroby to chlorotyczne brunatne plamy, które zasychają i wykruszają się, tworząc dziury w liściach. Niekiedy choroba wirusowa przebiega bezobjawowo. W innych przypadkach drzewo pozornie zdrowieje, jednak jest siedliskiem wirusów, które rozprzestrzeniają się na inne rośliny. Wirus najczęściej przenosi się z pyłkiem zainfekowanych roślin.

Jak wygląda pierścieniowa plamistość kwiatów ozdobnych

Choroba grzybicza atakuje również liście roślin ozdobnych jak pelargonie czy chryzantemy. Na liściach pelargonii pojawiają się zielone, okrągłe plamy, które później zmieniają kolor na brązowy. Na powierzchni plam, po obu stronach liści, występują zarodniki grzybów w postaci białych, później czerniejących skupisk. Ostatecznie plamy wykruszają się, pozostawiając na liściach dziury.

W małych ogródkach, na balkonach lub w amatorskiej uprawie pelargonii, zwalczanie choroby polega na obrywaniu i niszczeniu chorych liści. Do celów amatorskich dostępne są także środki ekologiczne. Na plantacjach stosuje się opryski fungicydami.

Plamistość pierścieniowa atakuje także liście chryzantem. Przyczyną jest grzyb z rodzaju Septoria, który powoduje żółte plamy na liściach przy ich brzegach. Plamy z czasem brązowieją, zaś liście usychają i opadają. Choroba może doprowadzić do usychania całych roślin. Chorobie sprzyja wilgotność i deszcze. Do zwalczania tej choroby stosuje się opryski szybko działającym fungicydem Domark 100 EC.

W przypadku wszystkich chorób wirusowych czy grzybiczych bardzo ważne jest usuwanie i utylizacja porażonych liści i gałązek. Ważne jest również usuwanie i niszczenie wszelkich resztek roślinnych i pożniwnych, w których pozostają przetrwalniki grzybów i wirusów.

ikona podziel się Przekaż dalej