Pierwiosnek chiński – uprawa

Primula obconica wyróżnia się dużymi talerzowatymi kwiatami, ujętymi w baldachy i wybarwionymi na różowo, łososiowo, pomarańczowo, fioletowo, ciemnoczerwono i biało. Charakterystyczną cechą kwiatów jest zielonkawe oczko. Dekoracyjne są także odziomkowe szerokie liście, z których wyrasta mocna łodyga. Całą pierwiosnkę pokrywa meszek. Prymula dorasta do 25-30 cm wysokości. W naszym kraju, w ogrodzie, możliwa jest uprawa pierwiosnka kubkowatego. Jest to wówczas roślina jednoroczna. Sadzimy byliny na jasnych, lekko zacienionych stanowiskach, w przepuszczalnej i próchnicznej glebie. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie pH. Jeśli zainteresował cię temat tych kwiatów, sprawdź także inne artykuły o pierwiosnkach.

W uprawie doniczkowej pamiętajmy o regularnym podlewaniu pierwiosnka, nie zraszając liści. W czasie kwitnienia prymulka doniczkowa powinna przebywać w pomieszczeniu o temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Co dwa tygodnie zasilamy ją nawozami dla kwitnących roślin doniczkowych. Efektowne kwiaty pojawiają się na wiosnę lub w okresie zimowym, w zależności od terminu siewu nasion. Pierwiosnek kubkowaty zawiera toksyczną substancję, tzw. piriminę, obecną we włoskach, pokrywających roślinę. Kontakt z rośliną może spowodować reakcje alergiczne, w postaci, np. wysypek skórnych. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj więcej w tym artykule o prymulce ogrodowej.

Pierwiosnek chiński – pielęgnacja i rozmnażanie

Pielęgnacja rośliny polega na zapewnieniu pierwiosnkom w doniczce odpowiedniej temperatury powietrza, wietrzenia pomieszczeń i regularnego podlewania. Do zabiegów pielęgnacyjnych należą również:

  • Zapewnienie prymulom doniczki o właściwym rozmiarze, dlatego co trzy lata przesadzamy rośliny do pojemników większych o 2 rozmiary. Najlepszym terminem na przesadzanie jest okres wiosenny.
  • Usuwamy przekwitłe kwiaty i zapewniamy pierwiosnkom spoczynek w chłodnym pomieszczeniu.
  • W czasie spoczynku roślin ograniczamy podlewanie. Wznawiamy je na wiosnę, jednocześnie stosując zasilanie. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie ułudki wiosennej?

Rozmnażanie Primula obconica odbywa się głównie poprzez nasiona. Po wysianiu nasion oczekujemy na pojawieniu się siewek, które mają 1-2 listki. Pikujemy je co 3 cm, a po miesiącu - zachowując rozstawę co 5 cm. Przesadzamy rośliny do doniczek o średnicy 12 cm. Pierwiosnek chiński wytworzy kwiaty po około 6. miesiącach, jesienią lub wiosną, w zależności od czasu wysiewu.

Odmiany pierwiosnka kubkowatego różnią się kolorami, ale ich pielęgnacja i uprawa nie są wymagające, sprawdzi się każde stanowisko
Pierwiosnek kubkowaty (primula obconica) - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, porady

Primula obconica – nowe odmiany

Pierwiosnek kubkowaty ‘Touch Me’ – nowa odmiana o dużych kwiatach i atrakcyjnych barwach. ‘Touch Me’ jest bezpieczny dla osób cierpiących na alergie. W sprzedaży znajdziemy prymule ‘Touch Me Mini’, ‘Touch Me Midi’ oraz ‘Touch Me Large’.

Pierwiosnek kubkowaty ‘Libre F1’ – odmiana wolna od toksycznej priminy, nie powoduje alergicznych zmian skórnych. Roślina posiada efektownych kolorystycznie dziewięć odcieni kwiatów.

Pierwiosnek kubkowaty ‘Grace’ – odmiana wyróżnia się jaskrawymi kolorami kwiatów – białych, niebieskich, różowych, czerwonych i fioletowych. Sprawdź także artykuł o uprawie pelargonii angielskiej.

ikona podziel się Przekaż dalej