Pierwiosnek łyszczak (primula auricula) - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady
Pierwiosnek omszony, pierwiosnek łyszczak Primula auricula należy do roślin w Polsce rzadko spotykanych. Jedynie w Tatrach, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego występuje w stanie dzikim, zasiedlając wysokogórskie łąki - do wysokości około 2300 m n.p.m. Bylina objęta jest ścisłą ochroną gatunkową. Odmiany pierwiosnka chętnie uprawiane są w ogrodach - dla dużych kwiatów, wyróżniających się charakterystycznymi ciemnymi i głębokimi barwami.
Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj więcej w tym artykule o prymulce ogrodowej.
Primula auricula – uprawa
Pierwiosnek w Tatrach jaśnieje na tle skał słonecznym kolorem niewielkich i pachnących wanilią kwiatów. Odmiany Primula auricula cechują duże, aksamitne i kolorowe kwiaty. Pojawiają się w kwietniu, na szypułkach pozbawionych liści. Osiągają średnicę około 4 cm. Ich głębokie kolory - fioletowe, wiśniowe, purpurowe, często dwubarwne – wspaniale kontrastują ze skałami, pośród których czują się najlepiej. Liście zebrane w rozety są gładkie i mięsiste. Pierwiosnek omszony nadaje się na rabaty oraz do ogrodów skalnych. Bylina dorasta do 50 cm wysokości.
Roślina dobrze rośnie na stanowiskach wilgotnych i słonecznych, na podłożu z dodatkiem gruzu wapiennego. Należy zadbać o nasadzenie w glebie próchnicznej i gliniastej. Na 1 m2 powinno przypadać 9 pierwiosnków lub ich niewielka grupa, złożona z 2-3 roślin. Pomimo tego, że pierwiosnek jest mrozoodporny, warto zabezpieczyć rozety na zimę, poprzez okrycie ich gałązkami iglaków. Rośliny nie powinny rosnąć w miejscach, w których zimą zbiera się woda, co może wywołać gnicie liści. Jeśli zainteresował cię temat tych kwiatów, sprawdź także inne artykuły o pierwiosnkach.
Pierwiosnek łyszczak możemy rozmnażać poprzez siew nasion lub podział rozet. Nasiona nabędziemy w sklepach ogrodniczych. Ich cena to około 2,90 zł za opakowanie, zawierające 0,1 g nasion. Wysiewamy je od kwietnia do maja do skrzynek, które umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 20 stopni Celsjusza. Po trzech tygodniach pojawią się kiełki. Młode rośliny sadzimy na stałe miejsca w lipcu i sierpniu, w rozstawie 25 cm. Cena rośliny w pojemniku wynosi około 8 zł/szt. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych.
Pierwiosnek łyszczak – odmiany
Pierwiosnek łyszczak ‘Exhibition Blue’ – obejmuje rośliny o grubych liściach, nawoskowanych, ujętych w rozetę tuż przy ziemi. Pachnące, fioletowe kwiaty zdobi kontrastowe jasnożółte oczko. Roślina preferuje jasne i lekko zacienione stanowiska, o wilgotnej i żyznej glebie. Wczesną jesienią można przeprowadzić podział kępy na młode rośliny.
Pierwiosnek omszony ‘Garden Auricula’ – jest rośliną ogrodową o płaskich i okrągłych płatkach, wybarwionych na niebieskofioletowy kolor. Spotykane są także kwiaty pastelowe i różowe. Ozdobą są białe i żółte oczka. Owalne gładkie liście, ujęte w rozetę, mają soczysty zielony kolor. Pierwiosnek preferuje żyzne podłoże i słoneczne oraz lekko cieniste stanowisko. Roślina dobrze rośnie, zasilana kompostem. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie ułudki wiosennej?
Primula auricula ‘Yellow Bear’s Ear’ – co dosłownie oznacza żółte niedźwiedzie ucho – jest rośliną wytwarzającą żółte kwiaty, o białym środku i słodkim miodowym aromacie. Omączone liście dodają prymulce oryginalnego wyglądu. Odmiana nadaje się do uprawy doniczkowej. Sprawdź także artykuł o uprawie pelargonii angielskiej.