Pierwiosnek ząbkowany – uprawa i pielęgnacja

Pierwiosnek ząbkowany jest rozetowatą byliną, osiągającą do 30 cm wysokości.  Wytwarza różowe, fioletowe i białe kwiaty, skupione w kuliste kwiatostany. Preferuje stanowiska półcieniste, o żyznej, gliniastej i wilgotnej glebie. Pierwiosnek ogrodowy kwitnie od maja do czerwca. Roślina odporna jest na choroby i nie atakują jej szkodniki. Charakteryzuje się dużą odpornością na niskie temperatury, jednak starsze pierwiosnki powinniśmy osłaniać przed mrozem. Pierwiosnki doskonale prezentują się na rabatkach w ogrodzie, przy oczkach wodnych i w ogródkach skalnych.

Rozmnażanie pierwiosnków najczęściej odbywa się poprzez podział rozrośniętych kęp. Uzyskane sadzonki sadzi się na wybranym stanowisku w maju i czerwcu. Rozmnażanie pierwiosnków poprzez nasiona zaleca się przeprowadzić we wrześniu, październiku i w listopadzie. Jeśli zainteresował cię temat tych kwiatów, sprawdź także inne artykuły o pierwiosnkach.

Pielęgnacja prymulek polega na zapewnieniu roślinom stale wilgotnego podłoża. Podlewamy je dość obficie, również wówczas, gdy przekwitną i podłoże narażone jest w czasie lata na przesuszenie. Sezonowo zasilamy je płynnym nawozem.

Pierwiosnek ząbkowany o ładnych, fioletowych kwiatach dobrze sprawdza się w ogordzie. Jego uprawa nie jest wymagająca, a roślina nie ma wysokich cen
Pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata) - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, cena

Pierwiosnek ogrodowy – ciekawe odmiany


Primula denticulata ‘Rubin’ – jest wieloletnią byliną, należącą do odmiany osiągającej 30 cm wysokości. Na sztywnych pędach tworzą się kuliste kwiatostany, o mocnej czerwonofioletowej barwie. Kwiaty pojawiają się od marca do kwietnia. Długie skórzaste ząbkowane liście tworzą rozety. Odmiana Primula denticulata ‘Rubin’ dobrze rośnie w na stanowisku lekko zacienionym, gdzie ziemia jest stale wilgotna i dość ciężka – gliniasta i żyzna. Uprawa roślin w ogrodzie słonecznym wymaga dbałości o regularne podlewanie, zapewniające podłożu konieczną dla pierwiosnków wilgoć. Kwiaty stanowią dekorację rabat, skalników lub obrzeży oczek wodnych. Kwiaty wiosenne ‘Rubin’ sadzi się w grupach, liczących 3-10 sztuk, po 12 roślin na jednym metrze kwadratowym. Na zimę warto osłonić prymule przed mrozem, okrywając je gałązkami iglaków, agrowłókniną, itp. Cena za roślinę w pojemniku o pojemności 0,5 l wynosi około 5 zł/szt. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wiosennych.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Pierwiosnek ząbkowany ‘Lilac’ – jest efektowną byliną 30-cm wysokości, o liliowych kwiatach z żółtym oczkiem, skupionych w kuliste kwiatostany. Sztywne seledynowe pędy wyrastają z rozety jasnozielonych łódkowatych liści, o ząbkowanych brzegach. Pierwiosnek ogrodowy kwitnie w marcu i w kwietniu. Najlepiej rośnie na zacienionym wilgotnym stanowisku, o gliniastej i żyznej glebie, nasadzony w grupie 3-10 roślin. Odmiana ‘Lilac” dobrze znosi niskie temperatury. Cena za roślinę w doniczce to około 19 zł/szt. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie ułudki wiosennej?

Pierwiosnek ząbkowany ‘Alba’ – wytwarza kuliste białe kwiatostany, zawierające niewielkie kwiaty, o średnicy około 1 cm. Sztywne i mocne pędy wyrastają z ząbkowanych i pomarszczonych liści, ułożonych w rozetę. Wieloletnia bylina dorasta do 30 cm wysokości. Odmiana kwitnie w marcu i w kwietniu. Jest rośliną tolerancyjną pod względem pH gleby. Preferuje stanowiska zacienione i stale wilgotne. Szybko rośnie na glebach żyznych i gliniastych. Odmiana stosowana jest na rabaty, skalniaki i obrzeża oczek wodnych. Zaleca się sadzenie prymuli w grupach, po 3-10 sztuk. Na 1 m2 sadzi się około 12 roślin. ‘Alba’ jest mrozoodporna, jednak starsze okazy wymagają osłony przed niskimi temperaturami. Cena za 10-cm roślinę w doniczce wynosi około 6 zł. Sprawdź także artykuł o uprawie pelargonii angielskiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny