Pierwsze kroki w ogrodzie – jak przygotować ziemię pod sadzenie roślin?
Nawet jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, z pewnością wiesz, że właściwy wzrost i rozwój roślin jest uzależniony nie tylko od właściwości, struktury czy składu gleby, ale także jej odpowiedniego przygotowania. Jak zatem przygotować ziemię do sadzenia roślin?
Kondycja ziemi ma niezwykle istotny wpływ na rozwój, stan oraz zdolność odradzania się kwiatów czy innych roślin. Ich wzrost i kwitnienie w znacznej mierze jest zależne od poziomu próchnicy w podłożu, która warunkuje jego żyzność, a ponadto struktury ziemi oraz odczynu gleby, określanego na podstawie zawartości wapnia.
Od czego zacząć przygotowanie ziemi?
Teraz możemy w końcu odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, zadawane przez wiele osób planujących sadzenie roślin: jak przygotować ziemię (zobacz więcej na https://www.stukpuk.pl/blog/sadzenie-roslin-jak-przygotowac-ziemie/)? Pierwszym, a zarazem niezwykle istotnym etapem będzie wykonanie testu gleby w miejscu, w którym planujesz sadzić rośliny. Dzięki temu dobrze poznasz jej właściwości i dowiesz się, w jakim celu tak naprawdę możesz ją wykorzystać.
Jak przeprowadzić test gleby? Nabierz lekko wilgotną ziemię do rąk i spróbuj uformować z niej kulkę. Jeśli ziemia ma zwartą strukturę i formowanie w niej jest możliwe, oznacza to, że gleba zawiera wystarczającą ilość składników odżywczych. Jeśli jednak ziemia rozsypuje ci się w rękach i nie możesz jej łatwo połączyć, prawdopodobnie jest przepuszczalna i jałowa.
Jak sprawdzić odczyn gleby?
Kolejnym ważnym krokiem będzie sprawdzenie odczynu gleby, który ocenia się na podstawie zawartości wapnia w ziemi. W jaki sposób można to zrobić? W tym celu najlepiej sięgnąć po kwasomierz i porównać otrzymane wyniki ze skalą zazwyczaj umieszczoną na opakowaniu.
Większość roślin najchętniej uprawianych w ogrodach i na działkach najlepiej rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, czyli o pH między 6,0 a 7,0. W takim podłożu rozwijają się pożyteczne mikroorganizmy, natomiast składniki mineralne, niezbędne do wzrostu roślin, są łatwe dostępne dla ich korzeni.
W glebie o zbyt kwaśnym odczynie giną pożyteczne bakterie, mogą rozwijać się grzyby pleśniowe, a niektóre minerały tworzą nierozpuszczalne w wodzie związki chemiczne. Istnieją jednak rośliny, uznawane za dość wymagające, które lubią środowisko kwaśne. W glebach kwaśnych, których pH wynosi od 5,0 do 6,0, zaleca się sadzić hortensje i magnolie, zaś w bardzo kwaśnych, o pH kształtującym się na poziomie 4,0-5,5, azalie, borówki, golterie, kalmie, różaneczniki czy wrzosy.
Z kolei do gleb zasadowych, inaczej wapiennych, zaliczamy podłoża, których pH oscyluje w granicach 7,0-8,0. Choć niektóre rośliny wolą gleby zasadowe, zazwyczaj są one na tyle tolerancyjne, że dobrze rosną również w glebach o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.
Oczyść i spulchnij ziemię
Po przeprowadzeniu testu gleby oraz sprawdzeniu jej odczynu, możesz wreszcie zabrać się do pracy. Najpierw oczyść ziemię z zeszłorocznych nasadzeń i usuń resztki obumarłych roślin. Tak przygotowaną glebę należy spulchnić, dzięki czemu rozluźnisz jej strukturę i utworzysz przestrzeń, którą następnie wypełnią powietrze i woda. Do spulchnienia gleby możesz użyć szpadla lub glebogryzarki, przy czym będzie ona polecana właścicielom większych działek i ogrodów.
artykuły sponsorowane