Pigwa - odmiany, uprawa, pielęgnacja, nalewki, przetwory i inne wyroby

W wielu przydomowych ogrodach można natrafić na drzewka owocowe. Najczęściej są to jabłonie, grusze, śliwy czy wiśnie. Nie są to jednak jedyne możliwości do wyboru. Bardzo ciekawą rośliną jest pigwa. W okresie kwitnienia obsypują ją bardzo ładne kwiaty, co czyni pigwę znakomitą dekoracją. Do tego owoc pigwy jest bardzo bogaty w zbawienne dla ludzkiego organizmu witaminy.

Pigwa pospolita - charakterystyka

Pigwa pospolita to drzewo lub krzew pochodzący z Azji. Jest to roślina odporna na warunki atmosferyczne, dzięki czemu przyjęła się w Europie. Może osiągać spore rozmiary i dorastać do 8 metrów wysokości. Jej cechy charakterystyczne to szerokie liście oraz jasnoróżowe lub białe kwiaty. Kwitnienie pigwy przypada na późną wiosnę, koniec maja i początek czerwca.

Owoc pigwy kształtem przypomina jabłka lub gruszki. Gdy jest dojrzały, pojawia się na nim woskowaty nalot. Duże owoce pigwy stają się zdatne do spożycia w październiku. Co ciekawe mogą ważyć nawet około kilograma. Nie psują się zbyt szybko, można przechowywać je w domu przez kilka tygodni. Owoce pigwy są chętnie wykorzystywane na różne przetwory. Najczęściej są to konfitury, nalewki lub dżemy.

Duże owoce pigwy zawierają sporo witaminy C. To sprawia, że stosuje się je w lecznictwie. Warto wiedzieć, że nie tylko owoce pigwy mają pozytywny wpływ na zdrowie. Wykorzystywane są też jej nasiona. Właściwości lecznicze pigwy są w stanie złagodzić problemy żołądkowe. To wszystko sprawia, że warto dowiedzieć się więcej o tym, które odmiany tej rośliny są najpopularniejsze.

Pigwa a pigwowiec

Istnieją różne odmiany, w jakich występuje pigwa a pigwowiec do nich nie należy. To dwie odmienne rośliny różniące się wielkością, barwą kwiatów oraz pokrojem. Duże drzewo lub krzew, takie formy może przybierać pigwa a pigwowiec to ozdobny krzew sięgający 2 metrów wysokości. Wytwarza różnokolorowe kwiaty pojawiające się w kwietniu lub maju.

Owoce obu roślin są do siebie bardzo podobne. Różnica polega na tym, że owoce pigwowca są zauważalnie mniejsze. Nie nadają się do spożywania na surowo. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by robić z nich przetwory.

Owoce pigwowca są kwaśne w smaku, podczas gdy duże owoce pigwy cechuje smak neutralny.

Różnica pojawia się też, jeśli chodzi o stanowisko do sadzenia. Miejsca nasłonecznione najbardziej lubi pigwa a pigwowiec przyjmie się też na półcienistym stanowisku. Pigwowiec jest też bardziej odporny na mróz. To najważniejsze różnice, przekonujące o tym, że pigwa a pigwowiec to nie ta sama roślina. Mimo tego pozostaniemy jeszcze przy temacie pigwowca.

Pigwa japońska warta uwagi

Pigwa japońska to w rzeczywistości odmiana pigwowca, pochodząca z rodziny różowatych. Może dorastać do około 120 centymetrów wysokości. Charakterystyczne dla tego krzewu są piękne, czerwono-ceglaste kwiaty. Co ciekawe, rozwijają się przed liśćmi.

Pigwa japońska rozpoczyna kwitnienie w kwietniu oraz maju. Gdy już przekwitnie pojawiają się owoce, które długo dojrzewają. Owoce pigwowca są cierpkie i kwaśne, ale bardzo aromatyczne.

Pigwa japońska a raczej pigwowiec to krzew, który dobrze znosi różne rodzaje gleby. Jednakże najlepsze rezultaty można uzyskać na ziemi żyznej, przepuszczalnej i bogatej w wapń. Optymalne stanowisko powinno być też dobrze nasłonecznione.

Ta roślina jest odporna na mrozy i brak wody. Mimo tego w zimie warto zabezpieczyć ją przed wiatrem. Jeśli zaś chodzi o podlewanie to nie trzeba robić tego zbyt często. Pigwowiec nie lubi zbyt dużej wilgoci.

Pigwa japońska wymaga regularnego przycinania. Dzięki temu usuwa się zagęszczone pędy i hamuje rozrost na boki. Warto dodać, że ten krzew świetnie sprawdza się jako żywopłot albo roślina na skalniak. Najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie kilku pigwowców w metrowych odstępach.

Pigwa olbrzymia – odmiany

Pigwa olbrzymia zwana też pospolitą to drzewo odznaczające się walorami dekoracyjnymi. Najważniejsze z nich to piękne kwiaty oraz żółte owoce. Występuje w wielu odmianach a jej duże owoce idealnie nadają się na przetwory. To wszystko sprawia, że ta roślina sprawdzi się w każdym ogrodzie.

Pigwa ozdobna występuje w kilku ciekawych odmianach:

  • Pigwa Bereczki – została wyhodowana na Węgrzech. Rośnie dość szybko i wydaje smaczne i duże owoce.
  • Pigwa Vranja – to roślina pochodząca z Serbii. Jej owoce są największe spośród wszystkich odmian uprawianych w naszym kraju.
  • Pigwa Miękkoowocowa – pochodzi z Ukrainy. Jest mrozoodporna i wcześnie dojrzewa. Owoc pigwy można spożywać na surowo, co nie zdarza się często.
  • Pigwa Darunok Onuku – również pochodzi z Ukrainy. Jej duże owoce są aromatyczne i można je długo przechowywać w chłodnym miejscu.

Sadzenie i uprawa pigwy

Pigwa olbrzymia to roślina niezbyt wymagająca, jeśli chodzi o glebę. Ważne tylko by ziemia była zasobna w próchnicę. Jej odczyn powinien być kwaśny wtedy na liściach nie pojawi się choroba zwana chlorozą. Dobrze też, by gleba odznaczała się przepuszczalnością i nie była przesuszona. To jednak można zagwarantować cyklicznym podlewaniem.

Pigwa ozdobna nie wymaga też częstego i intensywnego nawożenia. Uzupełnienie fosforu i potasu jesienią, co dwa trzy lata. To w zupełności wystarczy by pojawiły się duże owoce. Z uwagi na to, że system korzeniowy wytwarza się dość płytko, ale szeroko warto wiedzieć gdzie rozrzucić nawóz. Umieszcza się go poza obszarem, jaki obejmuje korona drzewa.

Pigwa olbrzymia najbardziej lubi stanowisko nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Tylko wtedy każdy owoc pigwy będzie duży i bogaty w witaminy. Należy też wiedzieć, że niektóre rodzaje pigwy są dość wrażliwe na mróz, więc najlepszym okresem na sadzenie jest wiosna. Gdy już ta czynność dobiegnie końca, ziemię dookoła sadzonki trzeba obłożyć obornikiem. Wtedy wyrośnie piękne drzewo.

Pigwa ozdobna nie sprawia trudności podczas sadzenia. Umieszcza się ją w dołku, którego głębokość to maksymalnie 30 cm. Jeżeli w ziemi ma się znaleźć kilka sadzonek, odstępy między nimi powinny wynosić mniej niż 3 metry. I to w zasadzie wszystko na ten temat.

Pigwa olbrzymia i jej pielęgnacja

Pigwa ozdobna, zwana pospolitą lub olbrzymią wymaga właściwej pielęgnacji. To ważne, ponieważ, dzięki odpowiednim zabiegom będzie wydawać duże owoce. Na początek należy oznajmić, że ta roślina dobrze znosi przycinanie. To sprawia, że w łatwy sposób można kontrolować jej rozrost.

Cięcie wykonuje się już we wczesnym okresie rozrostu rośliny. Najlepszym terminem jest wiosna, nawet tuż po ustaniu mrozów. Odpowiednio wykonane przycinanie sprawi, że drzewo zyska pięknie uformowaną koronę. Nie wolno jednak usuwać jednorocznych pędów, które wytwarzają pąki i kwiaty. Te gałązki przekładają się na ilość owoców

Pigwa ozdobna dobrze znosi warunki pogodowe, lecz może być podatna na choroby. W związku z tym ogrodnik uprawiający to drzewo powinien zaopatrzyć się w środki ochronne. Ich stosowanie pozwoli obronić roślinę przed szkodnikami i chorobami.

Zastosowanie owocu pigwy i pigwowca

Jakie jest zastosowanie owocu pigwy? Zarówno plony pigwy jak i owoce pigwowca świetnie nadają się na różne przetwory. Najpopularniejsze są konfitury i dżemy dodawane do ciast czy herbaty. Nic nie stoi na przeszkodzie do stworzenia galaretki.

Owoce pigwowca jak i pigwy nadają się też na sporządzenie nalewki. Oprócz walorów smakowych, nalewka z pigwy jest pożyteczna dla zdrowia. Inne wykorzystanie pigwy to sporządzanie likierów, marmolad, soków i kompotów.