Paprocie ogrodowe – efektowne rośliny w naszym ogrodzie


Paprocie są dekoracyjnymi roślinami, o wspaniałych liściach, urzekających urodą przez cały rok. Intensywnie zielone pierzaste liście, przebarwiają się jesienią na żółto i brązowo. Zimą, gatunki zimozielone ożywiają zaśnieżony ogród. W miejscach o większym dostępie do światła, można sadzić paprotki ogrodowe w sąsiedztwie cebulic Scilla, szafirków Muscari czy ranników Eranthis.  Paproć drzewiasta jest efektownym soliterem. Wysokie paprocie pięknie prezentują się z innymi wysokimi paprociami, a także z dużymi ozdobnymi trawami, rosnącymi w półcieniu. Na tle paproci ładnie wyglądają cieniolubne byliny – konwalie Convallaria, zawilce Anemone, przylaszczki Hepatica, pierwiosnki Primula oraz wiele innych leśnych roślin.

W ogrodzie sprawdzi się uprawa ciekawych gatunków paproci:

  • Pióropusznik strusi Matteucia struthiopteris – rozwijające się wiosenne jasnozielone liście tworząefektowny lejek, z którego wyrastają liście zarodnionośne, z biegiem czasu brązowiejące. Roślina dorasta do 80 cm. Jest ekspansywna, więc nadaje się do dużych ogrodów, na stanowiska słoneczne i półcieniste. Liście pięknie prezentują się w suchych bukietach.
  • Długosz królewski Osmunda regalis - to paproć o krzaczastym pokroju, która docelowo może osiągnąć 2 m wysokości. W maju rozwijają się jej pierzaste zielone liście, przebarwiające się jesienią na żółto i brązowo. Roślina preferuje zacienione i wilgotne miejsca, więc sadzonki sadzi się w pobliżu drzew i krzewów liściastych oraz nad zbiornikami wodnymi. Paproć jest również atrakcyjnym soliterem.
  • Paproć leśna, paprotka zwyczajna Polypodium vulgare – dorasta do 20 cm wysokości. Jest rośliną zimozieloną, o skórzastych pierzastych liściach. Paproć leśna sprawdzi się jako efektowna okrywa zacienionych zakątków, na glebach nie zawierających wapnia.
  • Narecznica samcza Dryopteris filix-mas – wysoka paproć, osiągająca ponad 1 m wysokości. Pierzaste liście na zimę usychają. Paprotki ogrodowe rosną na stanowiskach zacienionych, o próchnicznej świeżej glebie. Roślina ma właściwości lecznicze. Jej uprawa umożliwia pozyskanie kłączy, które po wysuszeniu stosowane są do przygotowaniu odwarów, na pasożyty przewodu pokarmowego.

Jeśli planujesz uprawę paproci, sprawdź koniecznie ten artykuł o polecanych paprociach ogrodowych.

Paprotki domowe - odmiany paprotek do uprawy w doniczkach

Paprocie chętnie goszczą w naszych domach jako dekoracyjne i pożyteczne rośliny doniczkowe. Okazałe liście pełnią ważne funkcje – nawilżają, oczyszczają i jonizują powietrze. Pielęgnacja domowych paproci nie jest trudna. Wystarczy zadbać o ustawienie doniczki w jasnym miejscu, o rozproszonym świetle i odpowiednio nawilżacz otoczenie. Paprotki domowe preferują umiarkowanie wilgotną glebę. Do popularnych gatunków paproci doniczkowych, wartych polecenia, należą.

  • Zanokcica Aspleniumpaprotka osiąga około 45 cm wysokości. Roślinę wyróżniają jasnozielone wąskie liście, wyginające się na zewnątrz. Jest rośliną dobrze rosnącą w zacienionych pomieszczeniach.
  • Nefrolepis Nephrolepis exaltata - zachwyca bogactwem liści, osiągających 50 cm długości. Paprotka jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Łatwa w uprawie, ma niewielkie wymagania – dobrze rośnie w jasnych i ciemniejszych pomieszczeniach, w których panuje odpowiednia wilgotność powietrza, stąd nie należy ustawiać zimą doniczek z paprocią w pobliżu grzejników.
  • Flebodium złociste, paproć złocista Phlebodium aureum – należy do okazałych roślin, o powycinanych liściach osiągających do 150 cm długości. Paproć nadaje się do pomieszczeń jasnych, o rozproszonym oświetleniu. Najatrakcyjniej prezentuje się w wiszących doniczkach.
  • Paproć drzewiasta Dicksonia anartica – oryginalna bylina, tworząca zdrewniałe kłącze, na szczycie którego pojawiają się pierzaste liście. Paproć drzewiasta, hodowana w domu, osiąga około 80 cm – 200 cm wysokości, po wielu latach wzrastania. W naturze dorasta do 6 m wysokości.
Nefrolepis i inne paprocie ogrodowe czy domowe, jak paproć leśna, zanokcica, pióropusznik strusi, a także ich uprawa i pielęgnacja
Pióropusznik strusi - występowanie, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Pióropusznik strusi (Matteucia struthiopteris)uprawa i pielęgnacja efektownej paproci

Paprocie ogrodowe tego gatunku szybko rozrastają się, co należy wziąć pod uwagę, decydując się na zasadzenie roślin w ogrodzie, bowiem pióropusznik strusi może zagłuszyć inne rośliny. Ozdobą pióropusznika są jasnozielone pierzaste liście, o długości 80 cm. Tworzą szeroki i głęboki lejek, z którego w lipcu i w sierpniu wyrastają smukłe liście zarodnionośne. Początkowo zielone, z czasem brązowieją. Dekoracyjna paproć zdobi ogród także zimą - brązowe liście zarodnionośne pozostają na roślinie do wiosny.

Paproć ma niewielkie wymagania uprawowe. Dobrze rośnie na stanowiskach mniej i bardziej zacienionych, o glebie wilgotnej, próchnicznej i przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie pH. Sadzonki pióropusznika możemy nasadzać w sąsiedztwie drzew i krzewów liściastych w naturalistycznych ogrodach oraz nad oczkami wodnymi.

Pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris) rozmnażamy przez podział kłącza – na wiosnę lub jesienią. Sadzimy po 3 sadzonki na 1 m kwadratowy. Bylina wymaga podlewania, gdy przez dłuższy czas nie występują opady. Zasilamy paproć nawozami organicznymi, dzięki czemu dostarczymy paprociom korzystne dla ich wzrostu składniki odżywcze i poprawimy jakość podłoża.

Cena sadzonki, oferowanej w okresie wegetacyjnym, w doniczce o średnicy 11 cm, wynosi 12 zł. Cena za sadzonkę, wykopaną z gruntu, wynosi 3 zł/sztukę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny