Piwniczka ogrodowa – jak ją stworzyć? Przegląd rozwiązań
Wielu inwestorów uważa, że kupno lub budowa domu bez piwnicy to dobre rozwiązanie. Po pewnym czasie jednak często zaczyna im brakować miejsca do przechowywania na przykład warzyw, owoców czy alkoholu, a więc produktów, które zazwyczaj magazynuje się właśnie w piwnicach, czy spiżarkach. W takiej sytuacji coraz więcej właścicieli domów decyduje się na wykonanie piwniczki ogrodowej. Jak ją stworzyć? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Modułowe piwniczki ogrodowe
Obecnie piwniczki ogrodowe nie muszą już służyć wyłącznie do przechowywania żywności i alkoholu, ale mogą pełnić również inne funkcje. Coraz większą popularnością cieszą się modułowe piwniczki ogrodowe, które produkowane są na indywidualne zamówienie w specjalnym zakładzie, a następnie osadzane na działce klienta. Takie rozwiązanie oferuje firma NAWI Design. Tego typu konstrukcje wykonywane są z laminatu, lecz do ich budowy wykorzystuje się także inne materiały, np. włókno szklane czy sklejkę do wykończenia wnętrz. Dzięki temu w odróżnieniu od obiektów betonowych są łatwe w utrzymaniu czystości, a dodatkowo w 100% szczelne.
Jak stworzyć modułową piwniczkę ogrodową?
Modułową piwniczkę ogrodową wykonują profesjonaliści w specjalnych zakładach produkcyjnych, zgodnie z ustaleniami z klientem. Decydując się na to rozwiązanie mamy do wyboru kilka gotowych projektów, jednak niektóre z nich można nieco zmodyfikować. Taka konstrukcja może być nie tylko nowoczesną spiżarnią, ale także być wyposażona w strefę relaksu, w której można przebywać o każdej porze roku z rodziną czy znajomymi, ponieważ moduły towarzyskie są ogrzewane.
Na działce przygotowuje się wykop, w którym wylewana jest płyta fundamentowa. Nie degraduje się przy tym całego ogrodu. Następnie w miejscu tym osadzona jest piwniczka. Kotwi się ją w podłożu i odpowiednio zabezpiecza poprzez podmurowanie modułu schodowego czy obsypanie obiektu suchym betonem. Po podłączeniu wentylacji i wykonaniu prac wykończeniowych jest ona gotowa do użytkowania.
Ziemianki jako piwniczki ogrodowe
Drugim rozwiązaniem jest betonowa piwniczka ogrodowa, częściowo zagłębiona w gruncie, a więc w formie ziemianki. Jej wykonanie jest bardzo czasochłonne i wymaga sporego nakładu pracy. Dodatkowo nierzadko powoduje degradację ogrodu. W odróżnieniu od modułowej piwniczki ogrodowej, która nie jest widoczna na zewnątrz, betonowa konstrukcja wymaga stworzenia tzw. kopców, a więc wpływa na estetykę ogrodu.
W tym przypadku prace również należy rozpocząć od wykopu. W kolejnym etapie wylewa się chudziak i wykonuje izolację przeciwwilgociową podłogi. Następnie tworzone są ściany – taki proces średnio zajmuje około 4 tygodni. Kiedy beton w ścianach zwiąże, można wykonać strop. Tutaj również po zalaniu betonem konieczne jest odczekanie kilku tygodni. Na koniec wykonywane są izolacje i wentylacja, a później wszelkie prace wykończeniowe. Stworzenie betonowej piwnicy ogrodowej zajmuje więc wiele czasu, a większości tych prac nie da się przyspieszyć.
artykuł sponsorowany