Modułowe piwniczki ogrodowe

Obecnie piwniczki ogrodowe nie muszą już służyć wyłącznie do przechowywania żywności i alkoholu, ale mogą pełnić również inne funkcje. Coraz większą popularnością cieszą się modułowe piwniczki ogrodowe, które produkowane są na indywidualne zamówienie w specjalnym zakładzie, a następnie osadzane na działce klienta. Takie rozwiązanie oferuje firma NAWI Design. Tego typu konstrukcje wykonywane są z laminatu, lecz do ich budowy wykorzystuje się także inne materiały, np. włókno szklane czy sklejkę do wykończenia wnętrz. Dzięki temu w odróżnieniu od obiektów betonowych są łatwe w utrzymaniu czystości, a dodatkowo w 100% szczelne.

Jak stworzyć modułową piwniczkę ogrodową?

Modułową piwniczkę ogrodową wykonują profesjonaliści w specjalnych zakładach produkcyjnych, zgodnie z ustaleniami z klientem. Decydując się na to rozwiązanie mamy do wyboru kilka gotowych projektów, jednak niektóre z nich można nieco zmodyfikować. Taka konstrukcja może być nie tylko nowoczesną spiżarnią, ale także być wyposażona w strefę relaksu, w której można przebywać o każdej porze roku z rodziną czy znajomymi, ponieważ moduły towarzyskie są ogrzewane.

Na działce przygotowuje się wykop, w którym wylewana jest płyta fundamentowa. Nie degraduje się przy tym całego ogrodu. Następnie w miejscu tym osadzona jest piwniczka. Kotwi się ją w podłożu i odpowiednio zabezpiecza poprzez podmurowanie modułu schodowego czy obsypanie obiektu suchym betonem. Po podłączeniu wentylacji i wykonaniu prac wykończeniowych jest ona gotowa do użytkowania.

Ziemianki jako piwniczki ogrodowe

Drugim rozwiązaniem jest betonowa piwniczka ogrodowa, częściowo zagłębiona w gruncie, a więc w formie ziemianki. Jej wykonanie jest bardzo czasochłonne i wymaga sporego nakładu pracy. Dodatkowo nierzadko powoduje degradację ogrodu. W odróżnieniu od modułowej piwniczki ogrodowej, która nie jest widoczna na zewnątrz, betonowa konstrukcja wymaga stworzenia tzw. kopców, a więc wpływa na estetykę ogrodu.

W tym przypadku prace również należy rozpocząć od wykopu. W kolejnym etapie wylewa się chudziak i wykonuje izolację przeciwwilgociową podłogi. Następnie tworzone są ściany – taki proces średnio zajmuje około 4 tygodni. Kiedy beton w ścianach zwiąże, można wykonać strop. Tutaj również po zalaniu betonem konieczne jest odczekanie kilku tygodni. Na koniec wykonywane są izolacje i wentylacja, a później wszelkie prace wykończeniowe. Stworzenie betonowej piwnicy ogrodowej zajmuje więc wiele czasu, a większości tych prac nie da się przyspieszyć.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny