Uprawa białej piwonii

Piwonia o białych kwiatach jest popularną rośliną ogrodową, rabatową i balkonową. Wymagania glebowe byliny dotyczą wilgotnej, lekkiej i piaszczysto – gliniastej gleby. Piwonia lubi niezbyt nasłonecznione stanowiska, osłonięte od wzmożonego wiatru.

Kwiaty są wieloletnie i cechują się właściwościami mrozoodpornymi. Kwitnienie rośliny przypada na przełom maja i czerwca. Kwiaty dosyć dobrze znoszą suszę, dzięki czemu nie wymagają częstego podlewania. Piwonia jest jednym z najpiękniejszych kwiatów ciętych. Zerwane kwiaty potrafią wytrwać do 6 dni.

Peonię białą powinno się sadzić późnym latem lub wczesną jesienią. Dzięki temu roślina zdąży odpowiednio się zakorzenić i nie przemarznie zimą. Kępy piwonii powinny być sadzone w ok. 80 - centymetrowych odstępach, ponieważ roślina ma tendencję do dużego rozrastania się. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także te artykuły o piwoniach.

Korzeń piwonii białej – zastosowanie

Paeonia lactiflora (inaczej piwonia chińska) jest bardzo popularną rośliną w Korei, Chinach i Japonii. Tamtejsi mieszkańcy uprawiają bylinę głównie ze względu na jej właściwości lecznicze. Korzeń piwonii białej ma odwieczne zastosowanie w medycynie naturalnej, natomiast płatki kwiatów wykorzystywane są do deserów i herbat.

Leczniczy korzeń piwonii uzyskuje się z 5 – letnich bylin. Wystające kłącza są odcinane, a korzeń poddawany jest naturalnemu suszeniu. Pocięty w plastry zostaje pakowany do sprzedaży. Cena za opakowanie 100 g wynosi ok. 14 – 15 zł. Wyciąg z piwonii białej jest doskonałym lekarstwem na choroby autoimmunologiczne oraz reumatyczne.

Piwonia biała ma przepiękne kwiaty. Na dodatek korzeń powonii ma bardzo dużo właściwości leczniczych i ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej.
Piwonia biała - uprawa, pielęgnacja i zastosowanie lecznicze korzenia białej piwonii

Piwonia chińska łagodzi bóle mięśniowe, bóle stawów i kości. Zaleca się wyciąg z piwonii m.in. osobom z cerą trądzikową i problemami menstruacyjnymi. W sprzedaży dostępne są krople z piwonii, których cena to ok. 19 zł za 100 ml. Z wysuszonego korzenia wykonywana jest też nalewka lecznicza. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie piwonii drzewiastej?

Piwonia biała – pielęgnacja

Peonia biała, podobnie jak inne odmiany tej rośliny, lubi wilgotne podłoże. Dlatego dobrze jest podsypać korzeń byliny korą lub trocinami. Dzięki temu w glebie zostanie utrzymana odpowiednia wilgotność. Wskazaną czynnością jest też nawożenie, najlepiej z wykorzystaniem naturalnego obornika.

Roślina nie jest wymagająca, dzięki czemu uprawa nie sprawia żadnych problemów. Piwonia biała jest byliną wieloletnią, rosnącą nawet 15 – 20 lat. Po posadzeniu pierwsze kłącza można zaobserwować w kwietniu, natomiast kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie floksów w ogrodzie?

Peonia biała jest zaskakująco pożyteczną byliną. Nie dość, że wspaniale pachnie i zdobi, to jeszcze posiada wiele leczniczych właściwości. Nalewka czy krople z piwonii białej to produkty, które są ratunkiem na wielu schorowanych osób. Dlatego warto mieć ten piękny kwiat w swoim ogrodzie. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o liliach drzewiastych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 104.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny