Piwonia japońska - opis, wymagania, uprawa, porady
Piwonie (peonie) to bardzo powszechne rośliny ozdobne, wyróżniające się bardzo dużą wartością dekoracyjną. To za sprawą pięknych, często bardzo dużych kwiatów. Piwonia japońska, czy raczej japońska piwonia drzewiasta (paeonia suffruticosa) to jeden z najciekawszych przedstawicieli tego gatunku. Sprawdź, jakie wymagania ma ta roślina i jak ją pielęgnować.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.
Piwonia japońska na tle innych piwonii
Piwonie to ogromna roślina, w skład której wchodzi mnóstwo różnych gatunków. Powstały nawet specjalne klasyfikacje dzielące te gatunki na różne grupy i rodzaje. Wśród oficjalnej klasyfikacji na pewno nie znajdziesz takiej nazwy jak „piwonia japońska”. Tak naprawdę pod tym pojęciem kryją się piwonie drzewiaste (krzaczaste), które w dużej mierze pochodzą z Japonii. Stąd nazwa – japońskie piwonie drzewiaste. Ich łacińska nazwa brzmi Paeonia suffruticosa.
W naturalnym środowisku roślina osiąga około 4 m wysokości. W naszym klimacie oczywiście rośliny są mniejsze, ale i tak są dość wysokie – szczepiona na pniu roślina osiąga około 3 m. Jest trwałą krzewinką, która utrzymuje się mimo chłodu w naszych warunkach klimatycznych. Mają ładne liście, ciemnozielone i dość grube. Jednakże najpiękniejszą częścią rośliny są oczywiście jej kwiaty.
Mają ciekawą formę – u większości odmian są w kształcie korony lub wyglądają jak rozwinięta róża. Mają także najciekawsze kolory. Kwiaty są białe, fioletowe, różowe lub jasnoróżowe. Zdarzają się także czerwona i żółta piwonia, a część odmian jest dwubarwna. Kwitnienie przypada na czerwiec i lipiec. Jednak za pomocą odpowiedniej pielęgnacji możesz zapewnić gatunkowi ponowne kwitnienie jesienią.
Piwonia japońska – ciekawe odmiany
Piwonia drzewiasta (paeonia suffruticosa) ma bardzo ciekawe odmiany. Wyróżniają się barwą i wielkością kwiatów. Jeśli interesują cię oryginalne odmiany możesz wybrać ‘Age Of Gold’ – ma jedwabiste, żółte kwiaty. Osiąga mniej więcej 1 m wysokości i wspaniale wygląda. Żółta ‘Age Of Gold’ to najpiękniejsza ozdoba ogrodów przydomowych.
Czerwona japońska piwonia drzewiasta ‘Rocks Variety’ to odmiana o ciekawych kwiatach. Są dość duże, białe i mają wyraźną, czerwoną plamę, która dodaje im uroku. Delikatny urok roztacza ‘Blanche de His’, która ma lekko różowe kwiaty, zmieniające kolor w czasie przekwitania na białe. Łososiowo-pomarańczowy kolor ma ‘Reine Elisabeth’ – odmiana wcześnie kwitnąca o pełnych kwiatach, która jest po prostu wyjątkowo piękna. Na uwagę zasługuje także ‘Ju Pan Tuo Jin’ – japońska odmiana o wyjątkowych kwiatach, które przypominają kwiaty chryzantemy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie piwonii drzewiastej?
Piwonia japońska – wymagania w ogrodzie
Piwonie bardzo popularne, ale niestety mają naprawdę duże wymagania. W jedynym miejscu będzie rosnąć przez wiele lat, jednakże należy zaplanować dla niej dobre stanowisko. Należy także zastosować wszystkie wskazówki, by zapewnić jej odpowiednie miejsce. Roślina wymaga gleby żyznej. Potrzebuje zasobnego podłoża, ponieważ jest dość wymagająca pod względem zapotrzebowania na składniki odżywcze.
Idealny odczyn dla piwonii jest średniokwaśny – pH 5-6 to optymalna opcja. Roślina nie musi być posadzona w miejscu wilgotnym, ale nie zbyt podmokłym. Za duża ilość wody w podłożu może powodować gnicie i naraża roślinę na większe choroby korzeni. Jednak peonie nie znoszą nadmiernego przesuszenia podłoża, więc trzeba je regularnie podlewać. Należy także pamiętać o ściółkowaniu, które zapobiegnie parowaniu. Piwonia będzie miała zapewnione idealne warunki.
Sadzenie piwonii japońskiej
Piwonie sadzi się w specjalnie przygotowanym dołku. Krzaczasta piwonia może potrzebować dość dużo miejsca i nie przepada za towarzystwem innych roślin, zwłaszcza wysokich i rzucających duży cień. Szczepiona na pniu piwonia japońska także potrzebuje takiego samego traktowania w czasie sadzenia.
Należy delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki i subtelnymi ruchami umieścić ją w przygotowanym wcześniej otworze. Warto wzmocnić podłoże od razu nawozem naturalnym. Roślinę sadzi się kiedy jeszcze jest bardzo mała. Należy posadzić ją dość głęboko, tak by pąki wystawały około 5 cm nad ziemią. Cena sadzonki piwonii jest uzależniona od odmiany – w większości przypadków to będzie około 10 zł. Jednakże cena bardziej nietypowych egzemplarzy jest znacznie wyższa.
Pielęgnacja piwonii japońskiej krok po kroku
Oczywiście najważniejszym zabiegiem w uprawie piwonii japońskiej jest podlewanie. Bylina potrzebuje dość dużo wilgoci, więc w ciepłe dni nie zaszkodzi podlewać jej nawet codziennie. W zamian za to nie trzeba jej zbyt często nawozić. W zasadzie wystarczy raz w sezonie podać jej odpowiedni środek. Wielu producentów ofertuje specjalnie przygotowany, mineralny produkt do piwonii, które warto zastosować.
Uprawa zimą także nie jest skomplikowana. Rośliny dobrze czują się w naszych warunkach klimatycznych, więc nie wymagają okrywania. Młode rośliny w pierwszym sezonie po posadzeniu mogą jednak wymagać kopczykowania, by dobrze się ochronić przed chłodem. Piwonie nie potrzebują przycinania. Wiosną usuwa się tylko suche i ewentualnie przemarznięte pędy.